1 KONTAKTÖR İLE DEVRE

umutkaka35

Üye
Arkadaşlar acil bi durum lazımda klima çalılşırken kapı açıldıığında bir swich(sınır anahtarı) ile klima duracak kapı kapandığında klima devreye girecek.kontaktör ile devreyi tasarlamada yardım edermisiniz

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Switch in ucunu kontaktörün kontrol ucuna bağlaman gerekli.Ayrıca kontrol edeceğin klimanın da özelliğine göre sadece fazı kesmek yeterli olmayabilir. Klimanın özelliğine göre nötr hatta kontrol ucunu da kontaktöre bağlaman gerekebilir.

şema gönderme imkanın var mı screen şeklinde

Switch in ucunu kontaktörün kontrol ucuna bağlaman gerekli.Ayrıca kontrol edeceğin klimanın da özelliğine göre sadece fazı kesmek yeterli olmayabilir. Klimanın özelliğine göre nötr hatta kontrol ucunu da kontaktöre bağlaman gerekebilir.

gerekli açıklamayı yapmış durumda arkadaş ama aklında farklı birşey varsa konuyu biraz aç yoksa otomatik kumanda derslerinin nerdeyse 1. konusu anlattığın olay ....

bana bu devrenin kumanda şeması lazım yani devreyi ofiste uygulayacağım screen olarak devre şeması verirseniz tşk ederim

Uygulamak istediğin yer neresi eğer kapı ikide bir açılıyorsa bu sistem klima için iyi olmaz hele normal bir split klima ise tasarruf yapmayı düşünüyorsan dur kalklarda daha fazla enerji harcarsın

proje biraz değişti ofiste uygulayacagızda şöyle oldu:Klima çalışırken Kapı acıldığında switch çarpıçak ama klima çalışmaya devam edecek zaman rölesi 3dk sayıcak kapı kapanmayınca klima durcak.Eğer kapı bu sürede kapanırsa klima çalışmaya devam edecek.Bu konuda biraz yardımcı olurmusunuz

yapılacak şey çok basitte uygulama amacı pek profesyonel gelmedi bana yani şöyle ki amaç enerji tasarrufu ise kapı açılınca klima duracak ve oda sıcaklığı daha hızlı düşmeye başlayacak. kapı kapandığında klima çalışacak ve çok fazla efor sarfedecek. tekrar düşün derim yapılabilecekleri. genelde bu kaybı azaltmak için kapıların üzerine içeri-dısarı dengesini koruma amaçlı fan cihazları takılıyor klimanın havasını dısarı kaçırmıyor

yani bu benim projem illa yap diyolar o yüzden benim yapıcak bişeyim yok memnun kalınmazsa söküceğim bu yüzden sizden yardım istiyorum screen şeklinde bana devreyi kurabilirsen çok mutlu olurum

yani bu benim projem illa yap diyolar o yüzden benim yapıcak bişeyim yok memnun kalınmazsa söküceğim bu yüzden sizden yardım istiyorum screen şeklinde bana devreyi kurabilirsen çok mutlu olurum
zaman rölesinde süreyi kurup bobinini kapıdaki switche bağlayacaksın. kontağını ise klimanın kontrol line ına bağlayacaksın anahtarlama yapacak. aman diyim kontağı güç hattına bağlama; öyle yaparsan kliman kapı açılınca şak diye durur ve her seferinde elektrik kesintisi yaşamış olur. kontrol hattı ise klimanın çalışıp çalışmayacağına karar verir ama senin klimanın özelliklerini bilmediğim için (kontrol hattı 0-5v dc, 0-12v dc, 0-220v dc olabilir) screen şeklinde bişey veremem açıp bakmak lazım ki klimalar hassas cihazlardır tecrübeli birinden yardım istemen lazım gir bi klimacıya sor bence. kontrol karakteristiğini öğrenirsen röleni ona göre seçersin yanlış bi işlem yapmamış olursun proje yapayım derken klimadan olma dikkat !!!

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,903
Son üye
furoz6868

Yeni konular

Geri