1 Fazlı Motor Hangi Volt ile Çalışıyor (110v yada 220v)

mumunal

Üye
Merhaba arkadaşlar,
Ali expresten aldığım ve etiketi üzerinde 220v 65w değerlerine sahip daimi kondansatörlü elektrik motorunu şemasında belirtildiği gibi bağlayarak voltajı verdiğimde evin sigortasını attırdı.

Şemada belirtilen kablo renklerinin yanlış bağlandığı düşüncesi ile forumdan araştırdım ve kablo uçları arasındaki ohm değerlerlerine göre kondansatör ve motora verilen AC voltaj uçlarının doğru olduğunu gördüm.

Üretici firmanın sitesindeki ürünler arasında 110v ile çalışan diğer modelleri görünce 110v luk motora 220v etiketi basmış olma ihtimali düşünmeye başladım.

Eğer bu motor 110v ile çalışıyorsa bunu nasıl öğrenebilirim?

Ölçtüğüm Ohm değerleri;
Kırmızı (415Ω) Mavi
Mavi (1.160KΩ) Sarı
Kırmızı (747Ω) Sarı
mJkb62.jpg

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
şemaya göre mavi ve sarı kabloya kondanstor baglıyorsunuz,
faz ve nötr'ü kırmızı ve mavi kabloya veriyorsunuz siz nasıl bagladınız

100watt seri lamba üzerinden bağla farklı kondansatör ile dene 2,2µF 450v kondansatör ile dene.

Merhaba arkadaşlar,
Ali expresten aldığım ve etiketi üzerinde 220v 65w değerlerine sahip daimi kondansatörlü elektrik motorunu şemasında belirtildiği gibi bağlayarak voltajı verdiğimde evin sigortasını attırdı.

Şemada belirtilen kablo renklerinin yanlış bağlandığı düşüncesi ile forumdan araştırdım ve kablo uçları arasındaki ohm değerlerlerine göre kondansatör ve motora verilen AC voltaj uçlarının doğru olduğunu gördüm.

Üretici firmanın sitesindeki ürünler arasında 110v ile çalışan diğer modelleri görünce 110v luk motora 220v etiketi basmış olma ihtimali düşünmeye başladım.

Eğer bu motor 110v ile çalışıyorsa bunu nasıl öğrenebilirim?

Ölçtüğüm Ohm değerleri;
Kırmızı (415Ω) Mavi
Mavi (1.160KΩ) Sarı
Kırmızı (747Ω) Sarı

Mavi kırmızı faz-nötr ve mavi sarı arasına kondansatör bağlanacak

Empedansı en küçük olan ana sargı (mavi - kırmızı )

Empedansı en büyük olan yardımcı sargı (mavi-sarı)

Kondansatörü sökün, sarı boşta kalsın. Sonra da kırmızı mavi arasına 220V verip fana normal dönüş yönünde elle ilk hareketi verin. Çalışıyorsa motorun ana sargısı sağlamdır. Çalışmıyorsa veya sigorta atıyorsa o zaman bu motor bozuk.

Elle ilk harekette çalışıyorsa o zaman kondansatörü başka bir 1uF/450V ile değiştirip deneyin. Gene kendiliğinden çalışmıyorsa gene motor bozuktur.

100watt seri lamba üzerinden bağla farklı kondansatör ile dene 2,2µF 450v kondansatör ile dene.
lamba.jpg

Öncelikle teşekkür ederim size ve öneride bulunan arkadaşlara...
100w olmadığından 50watt lık 2 adet lambayı (yaklaşık 150 ohm) seri bağlayarak denedim. Dönmeye başladı, ama oldukça yavaş. Sonra tek lamba olarak denedim, biraz hızlandı.
Elimde 250 ohm değerinde ama kaç watt olduğunu bilmediğim büyük direnci seri bağlayarak denedim, çok daha hızlı dönmeye başladı kısa bir süre sonra direnç ısınmaya ve içerisinden bir tür sıvının çıkarak köpürmeye başladığını görünce elektriği kestim.
diren.jpg
Motor çalışıyor ama doğrudan 220v elektriği verince sigortayı attırıyor (açıkçası bunu bir defa yaptım 2. için risk almadım). 110v ile çalıştırma imkanım olmadığından gerçek devrini göremedim, ama üretici firma verisi olarak 2300 RPM veriyor.
Araya direnç koyarak çalıştırmak mantıklı olur mu?, kaç watt lık direnç kullanmalıyım ?

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri