1 fazlı asenkron motor devir sayısı

dimmer voltaj mı düşürüyor ?

Dimmerler voltajı kırparak iş görür. Sinüs sinyalini kırparak. Frekansı değiştirmez. Kırpılan sinüs bir nevi voltaj düşümüne neden olur. Akkor flamanlı lambalarda kullanıldığını görmüşsünüzdür.

1588854998768.jpeg

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Dimmerler voltajı kırparak iş görür. Sinüs sinyalini kırparak. Frekansı değiştirmez. Kırpılan sinüs bir nevi voltaj düşümüne neden olur. Akkor flamanlı lambalarda kullanıldığını görmüşsünüzdür.

Ekli dosyayı görüntüle 64241
Dimmerin ne oldugunu gayet iyi biliyorum voltaj yani gerilim dusumune neden olmaz kirpmalar sayesinde guc kontrolu yapilir yanlismiyim

Dimmerin ne oldugunu gayet iyi biliyorum voltaj yani gerilim dusumune neden olmaz kirpmalar sayesinde guc kontrolu yapilir yanlismiyim

Dogrusunuz. Benim amacim anlasilmasi icin basite indirgemekti. Anlatimimda dikkat ederseniz "bir nevi" yazdim. Bazi arkadaslar dimmerleri frekans surucu gibi algiliyorlar o yuzden oyle yazdim. Herkes sizin gibi guc kontrolu yaptigini bilse sorun kalmaz. Zaten anlayanlar icin ustteki mesajimda kirpilan sinus egrisinide gosterdim. Bir sinus sinyalinin tepe tepe gerilimi, efektif gerilimi gibi degerler vardir. Siz sinusu kirptiginizda bu sinus alani azaldigi icin bu degerlerde degisir.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri