1 bilgisayara 2 power takmak

turgaybuz

Üye
bir bilgisayarı 2 powerle beslemek
1 poweri anakarta
2 poweri dvd hdd fanlar ekran kartı beslemek için kullan
1 power e start yapıldıgında 1 power çalışır 1.powerden 12 volt dc elektrigi
12 volt dc çift kontaklı bir roleyi besle 1.power çalışınca role çeker ve rolenin kontaklarından geçirilen 220 volt 2.poweri devreye sokar
2 adet poweri kasanın uygun yerini si bulacaksınız herkeze kolay gelsin

2 power supply - uçları arasında potansiyel fark oluşursa anakartı bozabilirsin.

iki ayrı power ile besleme yapma mantığını anlayamadım birinden biri arıza yapınca bilgisayar nasıl kullanılacak sonuçta bu arıza giderilmek zorunda değilmi?ana kart power arızalanınca bilgisayar çalışmayacak diğeri arızalanınca fanlar çalışmadığı zaman işlemciler aşırı ısınmayacakmı sonuçta tek power ile iki power arasındaki avantaj nedir anlatılmak istenen durumu yanlışta anlamış olabilirim kusura bakmayın

sevgili kardeşim iki p.supply bağlamak istersen bunları paralel olarak bağlarsan olur diye düşünüyorum. farklı elemanları beslemenin doğru olacağını düşünmüyor bilgisayara zarar verebilirsin. dikkat..

Yuksek güc PS kullanmak daha iyi çözüm.
İlla 2 tane PS kullanmak istiyorsan (-) uclarını birbirine baglayıp referansı eşitlemen lazım.

Benim de anlayamadığım nokta o. Neden iki tane supply kullanma gereği duyuyoruz ?

Siyah kablolar yani şase ler ortak olduktan sonra önemli değil. Bu arada tabii arkadaşlarımızın yazdığı gibi powerlardan birisinin arıza yapmaması lazım. psu ların fiyatları çok düştüğü için yüksek güçlü bir tane almak mantıklı.

bir bilgisayarı 2 powerle beslemek
1 poweri anakarta
2 poweri dvd hdd fanlar ekran kartı beslemek için kullan
1 power e start yapıldıgında 1 power çalışır 1.powerden 12 volt dc elektrigi
12 volt dc çift kontaklı bir roleyi besle 1.power çalışınca role çeker ve rolenin kontaklarından geçirilen 220 volt 2.poweri devreye sokar
2 adet poweri kasanın uygun yerini si bulacaksınız herkeze kolay gelsin

bir powerin anakart bağlantısını yapmazsan enerjiyi versen de çalıştıramazsın. powerden gelen kablonun numarasını tam hatırlayamadığım 2 pinini kısa devre yapman lazım. ama bence en iyisi şöyle pahalısından 1 adet 750w power alıp rahat şekilde kullanmak ;)

değerli arkadaşlarım bu konu daha önceleri chip dergisinde konu olmuştu(yanlış hatırlamıyorsam). ve bende deneyerek test etmiş bulunanlardanım...

öncelikle bağlantı hakkında bilgi vereyim. anakarta giren 24 pinlik soketten yeşil olan kablo ile ek power daki yine 24 pinlik kablodaki aynı yeşil kabloyu birbirine bağlıyorsunuz. sonra her iki powerdan da birer siyah kabloyu birbirine bağlıyorsunuz. böylece açılmalarda ve kapanmalarda ne zaman farkı kalır nede arıza ihtimali. kontak veya röleli kullanımlar bence sağlıksız olacaktır sebebi aşağıda anlaşılacaktır...

bizim iki power kullanma sebebimiz mevcut sorunlarımız güz yetersizliğindenmi oluşuyor bunu anlamaktı randıman alınca birkaç ay birden kullandık. bir sorunda yaşamadık ama bu yaşamayacağımız anlamına da gelmesin...

bizim kasamızda 4 hdd 4 dwd rw vardı ve bunların hepsinin aynı anda çalıştığı zamanlar hiçte az değildi. bizde anakarta 24 pinlik ve 4 pinlik cpu bağlantılarını bir powerdan diğer 8 sürücüyü ise diğer powerdan besledik (fanlar bir kısmı ama karta bağlı diğer molex kullanan kasa fanları ise gene ikinci powerdan beslendi.

sonuç her iki power da eskisinden az ısındı mevcut kilitlenmelerimiz ortadan kalktı. bilgisayar hızlandı mevcut parçalardaki ısınmalar da da azalma gözlemledilk. tabi bunların hepsi nicel gözlemler fakat anlamak için illede termo metre kullanmak lazım değil bariz el yakan parçalar (kuzey çipi, cpu, vs...) ılık düzeylere indi.

genel itibar ile açılmalarda kapanmalarda sorun yoktu fakat, pc kapalı iken powerın birinin fişini çekerseniz anakart tetiklemediği halde diğer power çalışmaya başlıyor anakarta ve ekran kartına bir zararı olurmu bilmiyorum ama hdd, dwd rw, ve fanları zararı olmayacağı konusunda ısrarlıyımdır.

yanlış anlaşılan konulara gelince 300w bir power ile 450w iki powerı birleştirince ortaya 750w olmuyor. power larda anakart soketi cpu soketi pci exp soketi ve molexler için ayrı ayrı güçler ayrılmıştır. bunların toplamı powerın üzerinde (genelde) yazar. yani 450w ile 300w yi bir arada kullanınca taş çatlasın daha sağlıksız 600w bir powerımız oluyor. fakat bunu pc performansı açısından değilde pc yi daha güvenli hale getirmek için kullanabilirsiniz. atıyorum ikinci bir powerla su soğutma sisteminizi, peltiyerinizi, güvenlik kamera sisteminizi veya pcniz ile beraber kullandığınız uygun voltaj dc ne varsa kullanabilirsiniz. fakat bu kullanımlarda röle kullanmanız yalıtım ve birinci powerın pc nin sağlığı açısından daha sağlıklı olacaktır.

yok ben bunu illaki bilgisayarımın performansını arttırmak için kullanacam diyorsanız hem daha riskli hem daha az performanslı olacaktır. kısaca ozaman paraya kıyıp bi power daha alınız...

saygılarımla...

selam beyler size bi sorum var benim pc poweri 300 watt oyun oynarken fan ların ses leri azalıyor oyun kasıyordu voltajlarını ölçtüm normalde 12.1 volt tu oyunu açinca 11.6 11,7 volta düşüyodu bende kamera adaptörü vardı ayarlı 8,5 amper voltunu 12.3 ayarladım ve pc nin 12 voltuna paralel bağladım (sarı kablo )3,5 4 amper 12 voltta çekiyor oyunlarda takılma gitti acaba ilerde sıkıntı olabilirmi

pc

p4 3 ghz

ekran kartı nvidia 9800gt 1024 mb 256 bit

ide hdde 1 tane

sata hdd 1tane

dvd rw 1tane
ram ddr2 4gb

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar