1 anahtardan yanan 2 lambayı, 2 anahtara bağlama

gokhan33tr

Üye
Arkadaşlar forumda yeniyim biraz araştırdım ancak bulamadım. Konuya gelirsek, salonda 2 tane aydınlatma için takılmış lamba var ve lambalar tek anahtardan 2 si aynı anda açılıp kapatılıyor. anahtarın altındaki kablo girişlerine bakılırsa her lambayı ayrı ayrı açıp kapatmak için 2. bir kablo çekilmesi gerekiyor. anlayan ustalar eklediğim fotoğraftan bir bakar ve yardımcı olursa çok sevinirim.

DSC_0901.jpg

DSC_0902.jpg

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
altta tek duran canlı uç fazdır, üste beraber bağlı üç kablon ikisi lambalara gidiyordur, üçüncüyü bilmiyoruz

şu ikili düğme anahtardan alıcan

hqdefault.jpg

kabloları nerden çıkardığını karıştırmadan çünkü senin elektrikçi acemiymiş renklerini aynı yapmış, üzerine bantlarla numaralar yapıştırsan çok iyi olur sana kolaylık olur.

Sonra tekliyi çıkarıcan yeni anahtarını takıcan, onuda şöyle takıcan:

Resim_1347378885.jpg

Son olarakta elektrik ve tornavida işlerinden anladığını, iş yapmadan önce çarpılmamak için sigortaları indireceğini, kabloları numaralandırdığın için gelen faz ile diğer lambalara giden kabloları karıştırmayacağını, kabloları tutan yuvalara uygun yerleştirip vidaları gerektiği kadar sıkacağını varsayıyoruz...

altta tek duran canlı uç fazdır, üste beraber bağlı üç kablon ikisi lambalara gidiyordur, üçüncüyü bilmiyoruz

şu ikili düğme anahtardan alıcan

hqdefault.jpg

kabloları nerden çıkardığını karıştırmadan çünkü senin elektrikçi acemiymiş renklerini aynı yapmış, üzerine bantlarla numaralar yapıştırsan çok iyi olur sana kolaylık olur.

Sonra tekliyi çıkarıcan yeni anahtarını takıcan, onuda şöyle takıcan:

Resim_1347378885.jpg

Son olarakta elektrik ve tornavida işlerinden anladığını, iş yapmadan önce çarpılmamak için sigortaları indireceğini, kabloları numaralandırdığın için gelen faz ile diğer lambalara giden kabloları karıştırmayacağını, kabloları tutan yuvalara uygun yerleştirip vidaları gerektiği kadar sıkacağını varsayıyoruz...
Ek olarak, bütün bunları yaptıktan, lambaları yaktıktan sonra sizi yine burada görmek istiyoruz. İşlemlerin resimlerini çekip mesajınıza eklerseniz, başka arkadaşlarda faydalanır.

İlginiz için teşekkür ederim en kısa zamanda deneyip geri dönüş yapacağım. ancak aklıma takılan 3. kablo nereye gidiyor en mantıklı açıklama ne olabilir ? Bu arada ben Girne' deyim burası her anlamda Türkiye'den en az 10 yıl geriden geliyor düşünürken bu faktörü'de göz önünde bulundurun :):):)

Tekli anahtarın canlı ucunu ayırmadan önce, 3 kabloyu yerinden sökün, her seferinde 1 tanesini bağlayıp hangi kablo hangi lambayı yakıyor test edin. Muhtemelen tesisatçı arkadaş bir tanesini fazla çekmiş, gece lambası,aplik vs. için kullanmak istemiş olabilir . Vazgeçince duy bağlamayıp tek anahtara hepsini bağlamış, zannımca. Son kalan kablonun ucunu bantlayıp kullanmayın. Kablo uçlarını değiştirme esnasında sigortaların kapalı olduğunu kontrol etmeyi unutmayın

Son düzenleme:
Arkadaşlar uzun bir süre geçti biliyorum ancak yeni fırsatım olduğu için yapabileceğim. Daha önce aldığım bilgiler doğrultusunda anahtar almak için çok büyük bir yapı markete uğradım ve malesef ellerindeki ikili anahtar sadece bu tip var ve başka model olmadığını söylediler fotoğrafı eklicem. Ve bu anahtarda gördüğüm kadarıyla 2 faz girisi ve 4 çıkış var 2 lambayı buna nasıl bağlarız. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim

Ekli dosyalar

• DSC_0992.JPG
    DSC_0992.JPG
    196.2 KB · Görüntüleme: 111

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,826
Son üye
SK.

Yeni konular