1.5 saat sonra termik atıyor.yardım

Nacreseng

Üye
mrb herkese.
benim 55 kw bir dalgıç motorum var.öncelikle bu pano kumandası 4-5 gun suyun altında komple kaldı.neyse ben dun biraz ugrastım pano için.motor koruma,zaman rölesi,votomat çalışmıyordu değiştirdim.termik siemens 3ua62.nc calışmıyordu ön kapagını açtım hava filan tuttum çalışıyor artık gibi.neyse fakat kumanda panosunu eminim gibi hiç değiştirmedim daha öncede revize olmuş ama.3 kontaktörümde çekili yani yıldız ve üçgen birlikte yol alıyor.1.kontaktörümden 63 amper 2. yıldızdan 63 amper okunuyor.motoru aynı degerde değiştirdik tabi o da suyun altında kaldı bakıma gitcek yarın.şimdi arkadaşlar 1. kontaktörüm biraz ısınıyo termik ise onun hemen altında.termik degerini 80-90-100 diye artırdım uzadı vakitler.kontaktör ısındıgı için bunun atma şansı varmı yaklaşık 1.5 saat çalışıyo resetleyince çalışıyo yine yarım saat en az.ben termik ayarını 110 son alsam bi faydası olur mu motora zarar verir mi..bi de arkadaslar bu termikte H-A ayarı var mavi onun anlamı ne bilen birileri varmı bulamadım..bi de kablolarda ısınıyor.fikir verebilen herkese tşkler.ayrıca tesis devamlı çalışıyor yani emin olmadıkca bunu durdurup iste kontaktörü değiştir termigi değiştir yapmam biraz zor.emin olup onu yapmam lazım.yani kontaktör mü çünkü iki farklı kontaktör öbürünü ısınma yok gibi.termik sanki saglam gibi ve de elimde termik yok.tşkler

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
sayın necreseng anlattıkların bayağı tuhaf -3 kontaktörümde çekili yani yıldız ve üçgen birlikte yol alıyor diyosun, 3 kontaktöründe çekili olması imkansız ,yıldız ve üçgen kontaktörün aynı anda çekerse sigorta atar.
ayrıca termik ayarını motor nominal akımına göre yapmalısın 55 kw motor 110-115 arası akım çeker,termik ayarını çok yükseltirsen termik koruman görev yapmaz.termik girişteyse 105-115 arası,sargıda ise 55-60A arası ayarlarsın. tabiki motor akımını ölçüp termik ayarı yapman daha iyi olur.
motorunu ve panonu iyice kontrol etmeni Bakım yapmanı tavsiye ederim.
kolay gelsin

mrb herkese.
benim 55 kw bir dalgıç motorum var.öncelikle bu pano kumandası 4-5 gun suyun altında komple kaldı.neyse ben dun biraz ugrastım pano için.motor koruma,zaman rölesi,votomat çalışmıyordu değiştirdim.termik siemens 3ua62.nc calışmıyordu ön kapagını açtım hava filan tuttum çalışıyor artık gibi.neyse fakat kumanda panosunu eminim gibi hiç değiştirmedim daha öncede revize olmuş ama.3 kontaktörümde çekili yani yıldız ve üçgen birlikte yol alıyor.1.kontaktörümden 63 amper 2. yıldızdan 63 amper okunuyor.motoru aynı degerde değiştirdik tabi o da suyun altında kaldı bakıma gitcek yarın.şimdi arkadaşlar 1. kontaktörüm biraz ısınıyo termik ise onun hemen altında.termik degerini 80-90-100 diye artırdım uzadı vakitler.kontaktör ısındıgı için bunun atma şansı varmı yaklaşık 1.5 saat çalışıyo resetleyince çalışıyo yine yarım saat en az.ben termik ayarını 110 son alsam bi faydası olur mu motora zarar verir mi..bi de arkadaslar bu termikte H-A ayarı var mavi onun anlamı ne bilen birileri varmı bulamadım..bi de kablolarda ısınıyor.fikir verebilen herkese tşkler.ayrıca tesis devamlı çalışıyor yani emin olmadıkca bunu durdurup iste kontaktörü değiştir termigi değiştir yapmam biraz zor.emin olup onu yapmam lazım.yani kontaktör mü çünkü iki farklı kontaktör öbürünü ısınma yok gibi.termik sanki saglam gibi ve de elimde termik yok.tşkler

yanlış yazdım daha yeni gördüm pardon yıldız sonra üçgende ama pano biraz karısık geldi bana dogruyu soylemek lazım.gerçekten tam da emin dglim tabi bunlardan.yıldız kontaktörüm normalde çekili olan bir tip kontaktör yani üçgene geçtiginde bırakıyor ve devre dışı kalıp diger iki kontaktörden besliyo.şimdi anlatabildim mi acaba.

arkadaşım yapman gereken sadece termiği değiştir su içerisinde bulunan mekaniği bozuyor yoksa kontaktörler su ile bozulmaz sadece bobini yana tecrübeyle sabittir biz panoları çamurun altından çıkarıp termikleri sigortaları zr ve mkr değiştirip diğerlerini temiz suyla yıkayıp kurutarak tekrar kurutup kullanıyoruz

motora giden her bir fazı ayrı ayrı ölç çıkan sonuç senin ayarının altında ve eşit ise termiğin arızalıdır birde sabit kompanzen varmı varsa termik çıkışındamı termik çıkışına bağlanan kondansatörlerden dolayı termik açabilyor

serkan bey bende dediğiniz gibi bir anlamda yaptım geri kalan cogu seyi ölçtüm değiştirdim.kontaktörler bozulmaz dedim oylede oldu ama termik yani sanki o da bozulmaz gibi geldi bana.kontaktörlerden mühürleme yapanda ısınıyor termikte altında kontaktörü değiştirsem kurtarır mı acaba.termik yok elimde.cvp yazanlara tşkler

termiği değiştirmeden sonuç alamazsın bence m kontaktörünün ısınması yada diğerlerinden çok ısınması ilk hareket anında bütün bu kontaktörden geçmesidir ama kontaklarında bir sorun varsa yedek kontaklarla değiştir derim ben

kontaktörü değiştirdim çalışıyor.ısınma ondan olmuş kontak uçları bayağı ark yapmış.ama termiğide değiştiricem daha güvenli olsun diye.Zaten panoda değişmeyen bir adet kontaktörümle,termiğim kaldı.tşkler

bende suna cevap vereyim
umarim bir hata yoktur
termik uzerindeki
H ve A harflaeri bazi kelimelkerin bas harfleridir bunlar

HAND
AUTOMATIC
SANIYORUM
HAND olan elle basildigi zaman termik sogumussa reset yapar
A olan ise basar cevirirseniz disari cikmadigini icerde kaldigini gorursunuz
asiri amperde termik atar ve soguyana kadar bekler sogutukdan sonra kendi kendini resetler
A olani ben kendim kisisel olarak kullanma traftari degilim bir hata olmussa mutlaka gozden gecirilmesi lazim diye dusunuyorum
onun icin h kullanir kontrollerden sonra resetlerim
kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
128,160
Kullanıcılar
449,919
Son üye
Serdar.59

Yeni konular

Geri