1:20 oranında aktarma çözümleri

ali.clay

Üye
Herkese merhabalar.
Benim bir proje için 1:20 oranında aktarım yapmam gerek. 24V japon servo adıyla satılan motorun hızını düşürüp torkunu artırmalıyım. Motor 4300rpm, bu benim için çok fazla bunu 200rpm civarlarına düşürüp asıl lazım olan torku elde etmeliyim. Projede herşeyi teoride hazırladım malzemeleri seçtim ama bu dişli sistemini hazır bulamadığım için takıldım. Motor mili 5mm D şaftlı.

Yani kısaca 1:20 oranında çevirim yapabilecek dişli sistemi arıyorum. Plastik metal farketmez. En uygun fiyatlı bu işi nasıl yapabilirim.

Aradığım dişli aşağı yukarı bu şekilde olmalı.
1x motor şaftına bağlı 10diş
1x dışta 45 diş ve ona merkezden bağlı 10dişli çark
1x 45dişli çark ve son çarkın ortasına bağlı olacak milden 200rpm alabilmeliyim.
Untitled.png

Bunun yazıcı çıktısı alınabiliyordu, kontraplak üzerine yapıştırıp kesmeyi deneyin. Benim en düşük bütçeli tavsiyem budur.

Bunun yazıcı çıktısı alınabiliyordu, kontraplak üzerine yapıştırıp kesmeyi deneyin. Benim en düşük bütçeli tavsiyem budur.
Cevap için teşekkür ederim. Bütçe o kadarda düşük olmasına gerek yok :)
Sanırım 3 boyutlu dişli tasarlayıp 3D yazıcıda çıkarttıracağım. Bazı sitelerde .stl dosyanı gönderdiğimiz taktirde çıktı alıyorlarmış. Tek sorun daha önce 3 boyutlu hiç bir şey çizmemiş olmam. Ve henüz maliyetini bilmiyorum.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri