1.2 MW'lık enerji tesisinde reaktif dalgalanması

grkn

Üye
1.2 MW lık 1500 d/d lık doğal gazla çalışan plc kontrollü elektrik üretim tesisinde reaktif dalgalanması olmaktadır. devir 20 devre kadar, faydalı güç 100kw ve reaktif 0,85k-0,75i arasında dalgalanmaktadır. plc kartında sorun yoktur. konu ile ilgili bilgisi olan arkadaşların yardımını bekliyorum. hoşça kalın.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
plc'nin rekatifle ilgisi nedir anlamadım? Eğer plc ile kompanzasyon yapıyorsan o baska onu ayrıca tartısmak lazım.

Reaktif dalgalanma periyodu nedir? yükleriniz nedir ve calısma karakteristikleri nedir? Var olan kompanzasyon sistemi nasıl? Fazlarda dengesiz yükler varmı? Yükleriniz de monofaz ve difaz yuklerin orani diğer yüklere göre nasıl?

bu bilgilerden sonra bir yorum yapılabilir.

sn grkn
genaratörünüzün ikaz sistemini bir kontrol edin. otamatik sistemden manuel konuma alın . ikazı bir nevi sabitleyin sizin kontrolünüzde olsun.ikaz akımında bir dalgalanma varmı ona bakın.

bir yanlıs anlama olmus benim tarafımdan. generatör lafını atlamısım.

Detay bilgi size veremem ama genel kültür seviyesindeki bilgilerime göre:
Generatörler enterkonnecte sisteme ne kadarlı enerji vereceklerini reaktif enerji ile ayarlarlar. Eğer sisteminiz hic enerji vermesin isterseniz PF=1 olur dolayısı ile generatör ve sebeke voltajları her anlamda senkron olur. Ne şebekeye enerji basarsınız ne de alırsınız. Yani enerji transferi iki yondede olmaz. PF kapasitife kactıkca siz sisteme o kadar enerji veriyorsunuz veya diger bir deyimle generatörünüzün yükünü o akadar artırıyorsunuz demek.

Sebekenin ve sizin generatörün dinamiklerine göre kücük bir salınım olması dogaldır. PLC-kontrolor ayarlarıyla bence kesinlikle oynamayın. Generatör sistemini kuran firma ile temas edin.

Parametreleri oynarsanız ciddi sorunlarla karsılasabilirsiniz. Sistemi kuran firma ile temas edip bu konuda dokuman -bilgi edinin. bizimle de edindiğiniz deneyimi bilgileri ve dokumanları (ingilizcede olsa olur özelden) paylasırsanız sevinirim.

kibele ' Alıntı:
bir yanlıs anlama olmus benim tarafımdan. generatör lafını atlamısım.

Detay bilgi size veremem ama genel kültür seviyesindeki bilgilerime göre:
Generatörler enterkonnecte sisteme ne kadarlı enerji vereceklerini reaktif enerji ile ayarlarlar. Eğer sisteminiz hic enerji vermesin isterseniz PF=1 olur dolayısı ile generatör ve sebeke voltajları her anlamda senkron olur. Ne şebekeye enerji basarsınız ne de alırsınız. Yani enerji transferi iki yondede olmaz. PF kapasitife kactıkca siz sisteme o kadar enerji veriyorsunuz veya diger bir deyimle generatörünüzün yükünü o akadar artırıyorsunuz demek.

sn kibele
genaratörlerin yükünü reaktif enerji ile ayarlayamazsınız. generatöre bağlı bulunan tahrik gücünden ayarlayabilirsiniz
.

sistem üzerindeki asıl kontrol kartından değil yardımcı kartlardan birinde sorun olması sebebiyle mevcut problem oluşmuş. kartın değişmesiyle sorun giderildi.yardımcı olmaya çalışan arkadaşlara çok teşekkürler.

Sn. grkn

* Bilgilendirme için teşekkürler. Yardımcı kart diye bahsettiğiniz, ikaz sistemini kontrol eden kartlar grubundamıydı. Çünkü; reaktif enerji, ikaz sistemi ile ayarlanmaktadır.

merhaba;bu sorunu nasıl hallettiğinizi detaylı olarak öğrenebilrmiyiz.yani yardımcı kart olarak bahsettiğiniz tam olarak ne acaba.Hani reaktif güç dalgalanmasından dolayı oluşan bi arıza var...değiştirip sorun giderilen kart tam oarak hangisi acaba.acil olarak cvp yazarsanız sevinirim...

Forum istatistikleri

Konular
128,098
Kullanıcılar
449,799
Son üye
ferhatakpolat

Yeni konular

Geri