1/0 Dijital Çıkışlara PID Nasıl Uygulanır.

Öncelikle Herkeze Hayırlı Bayramlar Diliyorum.
Soğutma sistemindeki alçak basınç tankını -0.3 bar da sabit tutmam gerekiyor.

3 adet kompresör var. her kompresörün;

1. dijital çıkışla öncelikle motoru çalışıyor, makine şu anda boşta çalışıyor, sağdece yağ pompası ile kendini yağlıyor.
2. dijital çıkış ile yağ hattına bağlı olan bir selonoit walf ile 2 adet kafayı(pistonu) devreye alıyor, kapasite % 33.
3. ve 4. dijital çıkışlarda aynı şekilde 2 şer kafa devreye sokuyor, % 66,%100 oluyor.

ben 3 sene önce s7 200 ile: 0.0 bar üstünde Allah ne verdiyse tüm makineler full çalışıyor.
-0.4 barda ise sistem tamamen duruyor.

aralarda ise 3 makineyi basıncın durumuna göre çalıştırdım.
tüm bu işlemleri karşılaştırma komutları ve zaman röleleri ile yaptım.
bu zamana kadarda dalgalanmalar çok olsada, -20 derece donmuş muhafaza odaları için sorunsuz çalıştı.

çalıştığım firma bir adet IQF cihazı aldı ve sisteme montajı yapıldı. IQF ürünleri bloklaştırmadan tane tane donduran bir cihaz.

IQF ısısı, alçak basınç tankındaki basınç dalgalanmaları nedeni ile -40 derece ile -28 derece arasında gidip geliyor.
PİD konusunu çok araştırdım, çıkış anolog veya PWM, hız sürücülü motor veya oransal cihazlar şeklinde.

benim basıncı sabit tutmam için nasıl bir yöntem, teknik uygulamam gerekiyor.
şimdiden teşekkürler.

Tekrar merhabalar.
Sorunumu çözdüm.
Bant aralığını daralttım, şöyleki;
Set basıncını -0.3 bar olarak kabul edersek.

-0.24 bar,,,,,,,,,,, Bu basınç değerlerinde karşılaştırma
-0.26 bar ,,,,,,,,,, komutlatı ile 7 adet set rölesi çalışıyor .
-0.28 bar
-0.30 bar (set noktası)
-0.32 bar
-0.34 bar

Değişim miktarını ölçmek için ise;
Gerçek basınç değerini, her 10 sn de bir adrese atayıp, sonra birbirinden çıkartıp değişimin miktarına göre;

basınç hızlı yükseliyor,,,,,,,,,,,Gene buradada karşılaştırma komutları ile 5 adet set rölesi çalıştırdım.
basınç yükseliyor,,,,,,,,,,,,, ,,,,Bu röleler kapasıte devreye alma ve çıkarma
kayda değer değişim yok ,,,, sürelerini ya yülseltiyor yada azaltıyor.
basınç azalıyor
basınç hızlı azalıyor

Toplamda 13 adet röle ( 7 adet basınç degeri ve 5 adet değişim süresi), zaman röleleri ile nispeten daha sitabil çalışan bir düzenek yaptım.

Şimdi integral olayını burada nasıl kullanacağımı bir türlü çözemedim, Hataların belli bir süredeki toplamı burada ne işi yarıyor.
Daha doğrusu gerçek PID olalyındada bu integral olayını anlayamadım.

Otomasyon"file:///C:/Documents%20and%20Settings/mumin/Desktop/test%20havuzu/p%C4%B1d%20kontrol%20Gefran-Controller-Brochure.pdf"] http://www.bamas-elektro.cz/katalogy/pdf/gefran/geflex.pdf[/URL]

merhaba arkadaşım konuyu birazdaha acarsan yardımcı olurım sanırım

Moderatör tarafında düzenlendi:
sn muminser
Tesisimiz bir soğuk hava deposu.
Makine dairemizde alçak basınç tankı var. 3 adet 6 silindirli kompresörlerle bu tankın basıncını vakumda -0.3 barda sabit tutmaya çalışıyoruz. Devreye giren donmuş muhafaza odaları, buz makinesi,şok odaları, ortam ısısı v.b alçak basınç tankının basıncını yükseltiyor. kompresörlerde bu basıncı azaltıyor.

Kompresörlerin motorlarıyla birlikte 2 adet silindir devreye giriyor, sonra duruma göre 2 silindir daha devreye giriyor. 6silindirde bu şekilde devreye girdikten sonra hala basınç artıyorsa sıradaki kompresör(ler) devreye giriyor.

Bu işlemi bir bant aralığı belirleyerek, bantın tepe noktasında full, alt noktasında stop, aralardada uygun ölçüde makine devrede olacak şekilde ilkel PID sayılabilecek bir metodla yapmaya çalıştım.

Sistemimize yeni bir şoklama cihazı (IQF) alındı. bu cihazın getireceği ilave yükü karşılamak için de 1 adet 6 silindirli kopresör eklendi.

Diğer soğutma sistemlerimiz oda şeklinde ve 1/0 termostatlar ile devreye girip çıkıyor.IQF ise, girişine sürekli ürün beşlemesi yapılıyor, makinaya giren ürün ileri geri hareket ederek ilerleyen delikli bant üzerinde çıkışa doğru ilerliyor. banttaki bu deliklerden basınçlı soğuk hava sürekli üfleniyor. böylece birbirine yapışmadan tane tane donmuş ürün makineden çıkıyor.

makinenin bu çalışma mantığından dolayı ben alcak basınç tankını fazla oynama olmadan sabit tutmam gerekiyor.

Selam,
Aşağıda daha önce yapmış olduğum bir formülüzasyon var. bu ısıtma pid için yapılmıştır. saniyede bir bu logik kontrol edilir.
amaç "kp" ile değişim miktarı kadar fren yapmak, "ki" ile de sete doğru yaklaşmak. bu nedenle bu katsayıları iyi ayarlamak gerekir.
"ki" arttırmaya çalışırken, "kp" frenlemeye çalışır. sete yaklaştıkça "ki" arttırma gücünü yitirmeye başlar.

IPidOut= IPidOutOld - ((IPidKp2)* (anamaksic-IPidPVold) )+( IPidKi2 *(anamaksicset-anamaksic))

IPidOutOld= IPidOut
IPidPVold=anamaksic
IsitmaVanaPoz=IPidOut

hesaplama aralığını 0-100 arası tutarak hesapladığı değere göre çıkışları kontrol edebilirsin,

if(IPidOut>100.0)
IPidOut=100.0
elseif(IPidOut<0.0)
IPidOut=0.0
endif

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366