0-24V 5A Ayarlı Güç Kaynağı (Kısa devre korumalı)

Klavyeah

Üye
0-24V 5A Ayarlı Güç Kaynağı (Kısa devre korumalı)

Ayarlı Regüle devresi kısa devre korumalı olup 5 amperlik bir akım verebilmektedir. Devrenin maksimum voltaj çıkışını sabitleyen ise D2 zener diyotudur. Kısa devre korumasını D4 diyotu ile gerçekleştirmektedir. Kısa devre anında D4 diyotu iletime geçer ve Q2 transistörünü kesime sokar. Böylelikle Q3-Q1 transistörü kesime gider ve devreye enerji vermez ve transformatörü korur

Ekli dosyalar

• kk.jpg
    kk.jpg
    29.7 KB · Görüntüleme: 2,612
  • Ayarlı güç kaynagı devresi.zip
    27.2 KB · Görüntüleme: 2,815
Moderatör tarafında düzenlendi:
eline sağlık arkadaşım.
devrede trafoyu hangi güçte seçmeliyiz.ben bu devreyi labaratuar tipinde dizayn edeceğim yani ampermetre voltmetre ekliyeceğim aca bunlar çıkıştaki gücü etkilermi

50 yada 60 watt'lık bir trafo ile yapılmayacak sanırım en az 120 Watt'lık trafo kullanılması lazım diye düşünüyorum.

devreyi çalıştırıp deneyen varmı transistörler nasıl ısınıyormu ...

bu devreyi yapan warmı bilmiyorum ama bu devreden neredeyse her sitede war bende yapmaya karar werdim.özel bir şirkette çalışıyorum ve bir atölyemiz war oraya güç kaynagı gerekti ve amperide yüksek olması gerekliydi tabi bunu yapacak olmamın en büyük özelliğinden bi taneside 0-24v arası olması elimde bir dünya güç kaynagı şeması war ama hemen hemen hç. biri 0v kadar inmiyor.biz elektronikçi oldgumuz için bize ufak voltajlarda lazım.

gelelim yukarıdaki sorulara...arkadaşlar bence 120w çok fazla 50 60w yeterli olavfaktır ki bugün piyasadaki sıradan bir anfiye bile baktıgınızda okadar çok w lı göremezsini ki bu anfi en nihayetinde.
transistör konusunda ise bence yeterli derecede bir sogutcu takarsanız hiç birşey olmayacaktır.

Arkadaşım benimde lise dönemlerimde yaptıgım bir güç kaynağı wardı ve bende ona senin düşüncen gibi bir volt ve amper metre bağlamayı düşünmüştüm ki yaptımda.yanlız uzun zaman oldugu için tam olarak hatırlayamıyoorum ama sanırım büyük ihtimalle yardımcı devreler kullanman lazım ozaman bir sorun olmuyor.Benim dediğim bu güç kaynagı Alman yapımıydı ve çokta güzel çalışıyordu.Tabi ben onun baskı devresini çıkarttıktan sonra üzerindeki bir kaç fonksiyonuda değiştirmiştim :) neyse

ben bu devreyi ilk olarak bir denicem we eger düzgün bir şekilde çalışıyorsa baskı devresinide çıkartıp burada yayınlıcam..inş. düzgün çalışıyordur....?????????

LM338K ile 1.25 V - 30 V arası 6A ayarlı güç kaynağı çok az malzeme ile yapılabiliyor. Devresini gönderemiyorum :(

acaba bu devreyi 78xx ve 79xx entegre kullanmadan başka bi şekilde nasıl simetrik yapabiliriz

feezent arkadaşıma katılıyorum
W=U*I
24*5=120 watt trafo lazım. eğer 60 watt trafo kullanırsan ancak 12 voltta 5 amper alırsın saygılar

Forum istatistikleri

Konular
127,957
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri