0-1V, 0-10V a yükseltme

nazmi

Üye
0-1 volt veya 0-2 volt çıkışı 0-10 volta yükseltebilirmiyiz.
Elinde bununla ilgili devre ve bilgisi olan varsa paylaşabilirmi

1-2 voltu 10vdc ye yükseltebilirsin. Bunun için birkaç yöntem var bunlar;
1.) Main_loop isimli arkdaşın gösterdiği gibi opamp lar kullanarak yapabilirsin. Fakat bunun haricen opampı beslemek için 10-24vdc gibi bir beslemeye ihtiyacın olacak.
2.) Dc-dc konverterlerden yararlanabilirsin.
3.) Sadece diyot-kondansatör ve dirençlerle yapılan dc katlama devreleri var. İnternetten araştırabilirsin. Eski tüplü televizyonların kartlarında kullanılırdı.
Hey gidi günler hey....

Sayın MAIN_LOOP arkadaşım gönderdiğin devre için çok teşekkür ederim tam da istediğim gibi olmuş.
Ek olarak bir soru sormak istiyorum.Bu devreyi sabit 15V ile mi çalışıyor. 24V ile çalıştırabilirmiyim.

Bu devrenin girişine LM35 in çıkışını bağlayıp ve iki entegreyi 24V ile beslesem LM358 cıkışından sıcaklıkla değişen 0 ile 10V arasında gerilim alabilirmiyim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Main loop'a tşkler...Devreyi yaptım çalışıyor ancak çıkış lineer değil. Yani 1V'u 10V'a yükseltiyor ama 100mV'u 1000mV'a yükseltmiyor. Bu devrede bu doğrusallığı nasıl sağlayabiliriz ?

Bu devrenin girişine LM35 in çıkışını bağlayıp ve iki entegreyi 24V ile beslesem LM358 cıkışından sıcaklıkla değişen 0 ile 10V arasında gerilim alabilirmiyim.

eğer tam olarak yapmak istediğin lm35 sıcaklık sensörünü 0-10v çıkış vermesi ise ona göre devre çizeyim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
MAIN_LOOP süpersin işte bu tam istediğim şeydi.
Çok teşekkürler

Devreyi yaptım ama çalışmadı.Yanlış olabileceğini düşündüğüm olasılıklar var
- Kondansatör değerleri Microfarat ve 35V luk aldım sorun olurmu?
- Isı ölçmek için lm35dz kullandım
- İki ayrı lm358n kulanmadım.Sorun olurmu?

Cevaplarsanız sevinirim

Son düzenleme:
devreye tekrar baktım isistede çalışıyor. plc ye bağlamadan bir avo ile ölçermisin. birde lm35 bağlantısı yanlış bağlamış olabilirmisin.
besleme ne kullanıyorsun?

Besleme olarak 24V dc kullanıyorum.Devreyi plc ye bağlamadan önce denedim.Çıkışta ilk enerji verdiğimde 500mV okuyorum daha sonra yavaş yavaş düşüyor.Devreyle oynayıp dururken sanırım lm35dz bozuldu.Sinyal ucunda 24V görüyorum.Dolayısıyla lm358n de bozulmuştur.Yarın tekrar alıp deneyeceğim.Sonuçta sen kontrolü yapmışın çalışıyor.Benim uygulamada bir sorun var sanırım.
Benim kondansatör seçimim (microfarat ve 35Volt) ve lm35dz (dz serisi) doğrumu?

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri