0-12 VOLT AYARLI DC GÜÇ KAYNAĞI

m.demir

Üye
merhaba KontrolKalemi sakinleri, elimde birkaç yıl önce yapılmış 0-12 volt ayarlı bir dc güç kaynağı var. Ancak regülatörün çıkış voltajını ayarlamak için kullanılan potun ayaklarındaki kabloların lehimi sökülmüştü. Ben de 3 tane kabloyu potun 3 ayağına ayrı ayrı lehimledim sonra kendi aralarında değiştirerek denemeler yaptım ancak bütün denemelerimde çıkıştaki voltajı 0 volt olarak ölçtüm. Daha sonra potun iki ayağını kısa devre yaptm öyle denemeler yaptm yine çıkış voltajı 0 volt. Devrenin hemen hemen her yerini kontrol ettim, regülatörün girişinde voltaj olmasına rağmen çıkışındaki voltaj 0 volt. Regülatör bozulmuş olabilir mi? Veyahut potun ayaklarındaki bağlantıların yanlışlığından dolayı böyle bir durum olabilir mi? [ Devre şemasını ekte görebilirsiniz. ]

Ekli dosyalar

• dckaynak.jpg
    dckaynak.jpg
    13.9 KB · Görüntüleme: 87
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
220 ohm diren saglam ise ve Pot yerine 470.....600 ohm direnç bagladıgında çıkışta yaklaşık 5 v görüyor olman lazım, aksi takdirde lm 317 arızalı olabilir....

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,172
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri