0-10v to potansiyometre dönüştürücü

soredear

Üye
Arkadaşlar bir uygulamamızda 0-10v analog çıkışı bizim 5k potansiyometreye çevirmemiz gerekiyor.bununla ilgili endüstriyel bi kart türkiyede bulamadım bulduklarımda avustrulyada.daha önceden kullanan biri varsa acil yardımlarını bekliyorum
buldugum karta ait bilgi
http://www.apcs.net.au/products/premier/ds168111.pdf

Arkadaşlar bir uygulamamızda 0-10v analog çıkışı bizim 5k potansiyometreye çevirmemiz gerekiyor.bununla ilgili endüstriyel bi kart türkiyede bulamadım bulduklarımda avustrulyada.daha önceden kullanan biri varsa acil yardımlarını bekliyorum
buldugum karta ait bilgi

hocam verdiğin inke baktımda bana çokta mantıklı gelmedi..şimdi anladığım kadarı ile 0v çıkışında o ohm 10volt çıkışında 5000 ohm luk lineer değişen bir dirençe ihtiyacınız var..bu bahsini ettiğiniz uygulama da sonuçta sizin lineer olarak elde ettiğiniz direç değişimini gerilim yada akım esasına göre işliyodur diye düşünüyorum.uygulama ile ilgili biraz daha açıklayıcı bilgi verebilirseniz pic mikroişlemciler ile bişiler yapılabilir belki diye düşünüyorum.

buldugum karta ait bilgi

Aslında bu işi en güzel Pahalı dijital kumandalı ses anfilerinin Volume düğmesi ile yapabilirsiniz. Ama ilk önce 0-10 V u oranlıyarak potansın motoruna verecek bir devre yapmanızdır. En doğru yöntem bu diye geliyor bana. Hem de uygulamanızın dışardan herhangi bir gürültü kapmasınıda engellemiş olursunuz.

Aslında bu işi en güzel Pahalı dijital kumandalı ses anfilerinin Volume düğmesi ile yapabilirsiniz. Ama ilk önce 0-10 V u oranlıyarak potansın motoruna verecek bir devre yapmanızdır. En doğru yöntem bu diye geliyor bana. Hem de uygulamanızın dışardan herhangi bir gürültü kapmasınıda engellemiş olursunuz.

inanın buda aklıma gelmişti ama saçma olur diye yazmamıştım :)

Nasıl bir uygulamada kullanıcağınızı belirtmemişsiniz ama dijital potansiyometre entegreleri var DS-1868 bunlardan birtanesi.

Nasıl bir uygulamada kullanıcağınızı belirtmemişsiniz ama dijital potansiyometre entegreleri var DS-1868 bunlardan birtanesi.

bizim uygulamamız ayak pedalıyla çalışan bi kaynak makinasını otomasyona sokmak.ayak pedalı bi potansa baglı bastıgı kadar kaynak makinasının akımı artıyor.biz bu pedalı söküp 0-10v analog modulle akım kontrolünü yapmak istiyoruz ama kaynak makinasına dışarıdan voltaj verince makina dogru çalışmıyor.mutlaka bizim potansı 0-10vla simule etmemiz gerekiyor.

yardımlarınızı bekliyoruz

Serdar Çiçek hocamızın yazmış olduğu Pic CCC programlama kitabındaki örnek bir devrenin Proteus şema linkini veriyorum. DS1868 dijital pot entegresi uygulaması var. Burada değer butonlar ile azaltılıp çoğaltılıyor. Bu entegre işinizi görürse devreyi analaog girişden aldığı değere göre değiştiririz..

Kod:
/******************************************************************
 PIC16F877 ile DS1868 Dijital Potansiyometre Uygulaması
*******************************************************************/
#include <16f877.h>     // Kullanılacak denetleyicinin başlık                 // dosyası tanıtılıyor.
#fuses XT,NOWDT,NOPROTECT,NOBROWNOUT,NOLVP,NOPUT,NOWRT,NODEBUG,NOCPD // Denetleyici konfigürasyon ayarları

#use delay (clock=4000000) // Gecikme fonksiyonu için kullanılacak osilatör frekansı belirtiliyor.

#include <DS1868.c>  // DS1868.c dosyası programa ekleniyor

// Butonlar ve Anahtar Tanımlamaları Yapılıyor
#define pot_reset pin_a0
#define pot_sec   pin_a1
#define arttir    pin_a2
#define azalt     pin_a3

int i=0,j=0; // Tam sayı tipinde değişkenler tanımlanıyor

//******************* ANA PROGRAM FONKSİYONU *******************
void main ()
{
   setup_psp(PSP_DISABLED);        // PSP birimi devre dışı
   setup_spi(SPI_SS_DISABLED);     // SPI birimi devre dışı
   setup_timer_1(T1_DISABLED);     // T1 zamanlayıcısı devre dışı
   setup_timer_2(T2_DISABLED,0,1); // T2 zamanlayıcısı devre dışı
   setup_adc_ports(NO_ANALOGS);    // ANALOG giriş yok
   setup_adc(ADC_OFF);             // ADC birimi devre dışı
   setup_CCP1(CCP_OFF);            // CCP1 birimi devre dışı
   setup_CCP2(CCP_OFF);            // CCP2 birimi devre dışı

init_pots(); // 2 potansiyometre değeri ilk anda sıfırlanıyor

while(1) // Sonsuz döngü
   {
     if (input(pot_reset))  // Eğer Pot reset butonuna basıldı ise
     {
        init_pots();        // 2 potansiyometreyi de sıfırla
        i=0; j=0;           // i ve j değerleri de sıfırla
     }

if (input(pot_sec)) // 0. Potansiyometre seçilmiş ise
     {
        if (input(arttir))       // Arttir butonuna basılmış ise
        {
           i++;                  // i değerini bir arttır
           set_pot(0,i);         // 0. potansiyometreyi i değerine ayarla
           while(input(arttir)); // Butondan el çekile kadar bekle
        }

if (input(azalt) && (i!=0)) // Azalt butonuna basılmış ise ve
        {                           // i değeri 0 değil ise
           i--;                     // i değerini bir azalt
           set_pot(0,i);            // 0. potansiyometreyi i değerine ayarla
           while(input(azalt));     // Butondan el çekile kadar bekle
        }
     }
     else  // 1. potansiyometre seçilmiş ise
     {
        if (input(arttir))       // Arttir butonuna basılmış ise
        {
           j++;                  // j değerini bir arttır
           set_pot(1,j);         // 1. potansiyometreyi j değerine ayarla
           while(input(arttir)); // Butondan el çekile kadar bekle
        }

if (input(azalt) && (j!=0)) // Azalt butonuna basılmış ise ve
        {                           // j değeri 0 değil ise
           j--;                     // j değerini bir azalt
           set_pot(1,j);            // 1. potansiyometreyi j değerine ayarla
           while(input(azalt));     // Butondan el çekile kadar bekle
        }
     }
   }
}

Ekli dosyalar

• DS1868.rar
    19.9 KB · Görüntüleme: 12
merhabalar bizdekide aynı sorun gibi duruyor sorun.makinede cetvel mevcut potansiyometreli cetvelde sorun yaşadığımız için cetvelin modelini değiştirmek istiryorum fakat yeni cetvelde potansiyometreli değil 0-10V acaba 0-10Vu 1Kohm dönüştürücü varmıdır.bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.Bu arada weidmuller ve phonix contak ı aradım yardımcı olamadılar.

yeni konu açmadan bende sorayim dedim. yaptiğim bir tasarımda dijital potansiyometre kullanıcam mikrokontroler yok. butonlarla artırıp azaltıcam. 1669 iyi fakat elektrik kesilmelerinde sıfırlamıyor. aynı yapıda sıfırlayan butonla çalışan türkiyede bulabilecegim hangi pot var.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,840
Son üye
111340

Yeni konular

Geri