0-10V dan PWM ye Dönüştürücü Devre

Arkadaşlar merhaba,
çeşitli olanlarda kullanmak için 0 ila 10V arası sinyali PWM sinyale çevirmek için devre tasarımı önerisi verirmisiniz?
ekteki resimlerle basitçe anlattım.
1553943584575.jpeg
1553943622690.jpeg

Devre kullanmadan basitçe Arduino kullanabilirsiniz.

C++:
#include <Arduino.h>

void setup()
{
  pinMode(9, OUTPUT);
}

void loop()
{
  digitalWrite(9, HIGH);
  delayMicroseconds(100); // Yaklaşık %10 doluluk oranı @ 1KHz
  digitalWrite(9, LOW);
  delayMicroseconds(1000 - 100);
}

Örneğin bu %10 doluluk oranı olan bir sinyal oluşturuyor. Yani 100 μs dolu 900 μs boş. Toplam süre 1000μs yani 1 mili saniye. 1 mili saniye ise saniyenin binde biri idi. Bir mili saniyede 1 kere salınım yaparsa, bir saniyede 1000 kere salınım yapar. Demek ki frekansı 1000Hz ya da diğer bir ifadeyle 1KHz olur.

Bu sinyalin ilkel bir osiloskopta neye benzediğini burada görebilirsiniz.

merhaba,
1.si bana devresi lazım. hazır olarak Türkiye de bulamadım. Çin de buldum. onlar da gelmedi.

2.si arduniom yok. bilgim de yok. belki PIC ler ile yapabilirim.

3.sü sizin kodlarınız frekans değiştiriyor. duty değil sanırım.

4.sü 0-10v u ardinionun neresine uygulayacağım.

5.si verdiğiniz linki mobil uygulamada açılmıyor.

3.sü sizin kodlarınız frekans değiştiriyor. duty değil sanırım.

Ergün Güler benim önümde de şu an bir tane 12 volt fan duruyor. O paylaştığım kodu test ettim ama sanırım sadece osiloskopta test ettim. Mosfet sürmek için frekans fazla gelirse düşerebilirsiniz. Eğer göremediğinizi belirttiğiniz bağlantıya bakarsanız osiloskop altında görüntüsünü görebilirsiniz.

Arduino'nun 9 numaralı PWM üreten ucunu Mosfet'in G kapısına takmanız yeterli. Bu 5 voltluk PWM sinyali büyük ihtimal çoğu mosfetin eşik geriliminden yüksektir. Giriş gerilimi VGS > VT eşik gerilimi olduğu zaman Mosfet iletime geçer.

Tabi devre ile de yapılabilir. Bunlardan bir tanesi 741 işlemsel yükselteç kullanarak üçgen bir sinyal oluşturmak.

ucgen1.jpg

Son hali şu şekilde :

ucgen2.jpg

Daha sonra bu üçgen sinyali bir eşik gerilimle (resimde DCV) karşılaştırıyoruz.

pwm3.jpg

pwm4.jpg

Üçgenin eşik çizgisinin üstünde kalan kısımları 1 olarak değerlendirilirken, altında kalan kısımları 0 olarak değerlendiriliyor. Örneğin eşik çizgisini yukarı çekmekle sinyalin doluluk oranının nasıl azaldığına dikkat edin.

pwm5.jpg

Bunu yapan devre de başka bir işlemsel yükselteç devresi. Üçgen dalga kısmına daha önceki devrenin çıkışı bağlanacak. Sonra ayarlı dirençle eşik geriliminin nasıl değiştirilebildiğine dikkat ediniz.

Son düzenleme:
Bence hiç gerek yok. Kendiniz yaparsanız öğrenmiş olursunuz.

Verdiğiniz örnekte 555 zamanlayıcısı kullanmış. Aslında 555 devresi de kullanılabilir. Ama benim işlemsel yükselteçli devreler sanki biraz daha hoşuma gidiyor.

Burada da Arduino ile fan hızının nasıl kontrol edileceği anlatılıyor.

anladığım kadarıyla 741 den 3 tane kullanmam lazım. doğru mudur?

S.A.
Şimdi pwmde kaç Hz. kaç KHz. Kaç MHz Kullanacağını nasıl ayarlayacaksın. Misal 200Hz. %50 nasıl ayarlayacaksın. He sabit bir frekans da duty oynamak yeterliyse tamam.

Evet 3 tane anladığım kadarıyla. Üçgen dalga üreten devrede ise R ve C değerlerini vermemiş dikkat ederseniz. Bu değerleri kullanarak üçgen dalganın ve sonraki PWM sinyalinin frekansını belirliyoruz.

Örneğin burada R direncini 22K ve C sığacını 100nF olarak kullanmış. Salınım frekansını hesaplamak için

f_Salınım = 1 / (2 * R * C)

Bu değerleri kullanıp hesap yaparsak yaklaşık 227,27Hz çıkıyor. Ama pratikte bu rakam dirençlerdeki %5 toleranstan dolayı biraz farklı çıkabilir.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri