0.01 hassasiyet ile mesafe nasil olculur

1 metre mesafeyi %1 hassasiyet ile en basit / uygun fiyatli nasil olceriz?

Neyi nasıl ne şartlarda ölçmeyi düşünüyorsunuz?

Hocam kafa karistirmadan en basit ornek ile 1 metre uzunlugunda duz tren rayi var ve bu ray uzerinde rayin basinda duran tren var. Tren bir miktar hareket etti ve durdu. Ne kadar hareket ettigini olcmek istiyorum. Mesela 202,54mm hareket etti seklinde.

Uzun Digital kumpas kullanmak geliyor aklima.

Onerisi olan?

Lazermetre...
Anlık değişimleri takip edebilir.Meafeler üzerinden toplama ve çıkarmada yapabilirsiniz.

Hassasiyetleri genelde 1mm ile 3mm arasi yaziyor. Ondan isimi gormez gibi dusundum.

Hassasiyetleri genelde 1mm ile 3mm arasi yaziyor. Ondan isimi gormez gibi dusundum.

Bu kısmı anlayamadım.Siz 1 metre için 100'de 1 hassasiyet istemişsiniz (1 cm yani) 1 santimlik yanılma işinizi görüyorsa 1 mm daha iyi değil mi? Gereksiz hassas derseniz ölçümü sadece cm olarak yaparsınız.

Birde tam anlamak için sorayım? ölçüm sonucunu kendiniz mi okumak istiyorsunuz yoksa ölçüm yapıp bunu dijital yada analog veri olarak başka bir yerde mi kullanmayı düşünüyorsunuz?Bir nevi sensör niyetine?

Haklisin hocam ifade eksikligi olmus. 1 metre mesafeyi milimetrenin %1 i hasssasiyetinde olcmek daha dogru tabir.

Lineer eksenin mekanik ilerleme hatalarini bir kereye mahsus manuel olcum icin gerekliydi. Orn 100mm ilerliyor ama aslinda tam tamina 100mm degil. Atiyorum gercekte 99.92 gibi olcumler almak amac.

Milimetrenin %1 hassasiyeti altına düşecekseniz işin içine kompretörler , mikrometreler ve optik ölçüm cihazları girer (optik cihazlar hakkında hiç bir bilgim yok)Kompratör yada mikrometre ile ölçüm yapılacaksa ve ölçüm hattı çok uzunsa bunun için özel olarak aparat tasarlamak gerekir yoksa bu aletlerde 1 metrelik lineer bir hatta ara aparatlar kullanmadan ölçüm yapamazlar.

Tabi birde bu sistemler var:https://www.megadanismanlik.com.tr/...-hassas-uzunluk-olcme-on-ayar-sistemleri.html

Eyvallah hocam. Ilginiz icin tesekkur ederim. Pratik fikirler cikar mi dusuncesiyle acmistim konuyu...

Amac uygun fiyatli olcum yapmakti. Amaca tezat olarak laser interferrometre ile olcum yaparak ihtiyaci karsiladim. Tesekkurler.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri