şohben baglantısı

Siemens gibi kaliteli sigortalar 25 amper olsa bile atmayabilir.
Bazen bende denk geldim bu duruma.
Ama denerim atarsa 32 amper takarım gibi bir düşünce yanlış bence.
Alın direk 32 amperi takın.
Atacak diye beklemenin anlamı yok

Siemens gibi kaliteli sigortalar 25 amper olsa bile atmayabilir.
Bazen bende denk geldim bu duruma.
Ama denerim atarsa 32 amper takarım gibi bir düşünce yanlış bence.
Alın direk 32 amperi takın.
Atacak diye beklemenin anlamı yok
daire içi sigorta 32amper C tipi ondan dedim 25amper takayım diye

az önce gene baktım şofbenin üzerinde 7kw yani 7000 watt yazmakta, 25 a sigortayla kış boyu 3. kademede duş aldım atmamıştı, siz genede de 32 taktırın garanti olsun

az önce gene baktım şofbenin üzerinde 7kw yani 7000 watt yazmakta, 25 a sigortayla kış boyu 3. kademede duş aldım atmamıştı, siz genede de 32 taktırın garanti olsun

Bu ancak iki durumda gerçekleşebilir;
1) Besleme kesiti 2,5mm² cihaz 3. kademede cihaz üzerine düşen gerilimin düşük olması.
2) Ani su ısıtıcınızın iki rezistansından bir tanesi açık devre !

Son düzenleme:
Bu ancak iki durumda gerçekleşebilir;
1) B tipi W otomat anma akımının 1,13 katına kadar açmaz bu 25A sigortada 28-29A demek olur. 7kw ısıtıcının bu akımı çekebilmesi için gerilimin 240-250v falan olması gerek.
2) Geriliminiz 230-240v arası ve bu gerilimde çekilen akımda açma süresi 1 saatin üzerinde. Sizinde su ısıtıcısını kullanma süreniz 1 saatin altında.
3) Ani su ısıtıcınızın iki rezistansından bir tanesi açık devre !
Üçüncüsü ~ Daha yüksek ihtimâl
Çekilmiş bulunan kablo incedir ve direnç oluşturuyordur. (En sık düşülen hata) Tabiki sigorta atmaz.
Bu arada bu ince kablo da duvarın içinde ısınıyordur. Isındığı için bakırlar inceliyor ve plastik izolasyonu yumuşayıp pişiyordur.
Zamanı gelince cosss.

Evet gerilim düşünce çekilen akım azalır ve tam gücü vermez. Bu en yüksek ihtimal.
Sn @teknikerrrr ısıtıcı üçüncü kademedeyken gerilimi ölçüp bize bildirirse iyi olur.

Düzeltme;
230v 7kw ısıtıcı devredeyken eşdeğer direnç 7,557 ohm çıkar.
250v gerilimde akım 33A
240v gerilimde akım 31,75A
220v gerilimde akım 29,11A
215v gerilimde akım 28,44A
210v gerilimde akım 27,78A
200v gerilimde akım 26,46A

25A sigorta 1,13 katına kadar açmaz bu değer 28,25A olduğundan. 215v altı gerilimde sigorta açmayacaktır.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,174
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri