şeritler led trafosu arızası yardım!

giohid

Üye
evimde toplam 17 metre 5050 üç cipli şerit led var ve bunu 20 amper şerit led trafosu ile besliyorum, ledler çalışmasına rağmen trafodan pis kokular gelmeye başladı ve kapattım, trafonun içini açtığımda aşşağıya koyduğum resimlerle karşılaştım. açaba arıza neyden kaynaklandı. yardımlarınız bekliyorum....

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    397.9 KB · Görüntüleme: 118
  • 2.jpg
    2.jpg
    495.9 KB · Görüntüleme: 101
Normal şartlarda 3 çipli 5050 60 ledli olanlar metrede 0.8 amper akım çeker yani 17x0.8=13.6 Amper yapar.
Yanmasındaki neden akımı fazla çektiğinden. Trafonun etiketinden daha az akım kapasitesine sahip olması buna neden olmuş olabilir.

evimde toplam 17 metre 5050 üç cipli şerit led var ve bunu 20 amper şerit led trafosu ile besliyorum, ledler çalışmasına rağmen trafodan pis kokular gelmeye başladı ve kapattım, trafonun içini açtığımda aşşağıya koyduğum resimlerle karşılaştım. açaba arıza neyden kaynaklandı. yardımlarınız bekliyorum....

Dostum,

Bu sorunun cevabı iki nedeni var.

1- Güç kaynağından verebileceğinden fazla akım çekilmesi
2- Güç kaynağı yeteri kadar hava alıp kendini soğutamadığı yada üzeri kapalı olması bulunduğu ortamın sıcak olması nedeniyle aşırı ısınmış ve kavrulmuş gibi görünüyor.

güç kaynağının fanı var mı sanırım yok. Ancak bakır plaket bobinin altına denk geldiği nokta çok kararmış. Bu durum iyiye işaret değil. Bu güç kaynağı bu şekli ile kullanıma uygun mu bilemedim. Değiştirmekte fayda var. Değiştirirken ise çekilecek gücün %20 gibi üzerinde bir güçte seçmekte fayda var. Birde bu tür güö kaynaklarının fanlı olanları var. Fan bir sensöre bağlı ve ısı yükseldiğinde otomatik devreye girip çalışıyor. Yine yularıda yazdığım gibi bu güç kaynağının çok sıkışık yerde değilde rahatca çalışabileceği kendini soğutabileceği noktalarda konumlandırmak lazım.

kolay gelsin.

Normal şartlarda 3 çipli 5050 60 ledli olanlar metrede 0.8 amper akım çeker yani 17x0.8=13.6 Amper yapar.
Yanmasındaki neden akımı fazla çektiğinden. Trafonun etiketinden daha az akım kapasitesine sahip olması buna neden olmuş olabilir.

Arkadaşlar küçük bir karışıklık yapmışım 3 çipli 5050 metrede 30 led olanlar 0.8 amper 60 led olanlar 1.5 amper akım çeker.
Kusura bakmayın

Forum istatistikleri

Konular
128,129
Kullanıcılar
449,846
Son üye
g-silver

Yeni konular

Geri