şerit led de arıza

2faz

Üye
Merhaba ustalarim bir konuda yardiminiza ihtiyacım var. Beni aydınlatırsanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim. Bir daireye tavan dan şerit led aydınlatma yaptım fakat anahtarı kapattigim zaman led ler yanıp sönüyor göz kirpiyor bu olay iki üç bazende daha fazla oluyor nedendir acaba.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Çok az detay aktarmışsın, led şerit kaç metre kaç çip, beslemesi kalitesi nedir, tesisat sıfır mı, anahtar fazı mı nötrü mü kesiyor ve daha aklıma gelmeyen başka ayrıntılar ...

Çok az detay aktarmışsın, led şerit kaç metre kaç çip, beslemesi kalitesi nedir, tesisat sıfır mı, anahtar fazı mı nötrü mü kesiyor ve daha aklıma gelmeyen başka ayrıntılar ...
sen zaten sorunu bulmuşsunabi:)
besleme.
ya az amper veriyor beslemesi ya da ac-dc ripple geliyor hattan. ledler diyottur. tersten akım gelirse anında akımı keser. güç kaynağı ac kaçıyorırsa ledler kıpraşır. dc ripple yani düşük kutuplu kondansator olursa da parlaklık oynaşır devamlı.

arkadasın sorusu sanırım yanmada sorun yok sondurdugu zaman led ler tuhaf tepkıler verıyor. guc kaynagının kondansator uzerındekı enerjısı tamamen bosalana kadar led ler ısık yaymaya devam edıyor olabılır. belkıde havadakı statık elektrıkden olabılır. bır rolenın no acık ıkı kontagından guc kaynagının beslemesını ve guc kaynagının cıkısındakı 24 v yı baglarsan cozulebılır sanırsam. bırde guc kaynagına toprak baglarsanız dadından yenmez

Son düzenleme:
Normal tasarruflu lambalarda anahtar nötr kesildiği faz lambaya fdirekt gittiği zaman bu durum ortaya çıkar. Nihayetinde ledin de bir güç kaynağı elektronik devresi var. Aynı mantıkla düşünürsek ilk önce anahtardaki nötr kesilip kesilmediğine bakmanız lazım.

anahtar fazı değil nötrü kesiyor olabilir

ben anahtarı kapattığm dediğinde kontağı kapattım yani devreye elektrik verdim şeklinde anladım. yanlş anlaşılma:)
evet anahtar faza değil nötre konuşmuşsa bu olur. kondansator arzası olsa devamlı yapması lazım. kondansator hep aynı şekilde davranır. ama faz yerine nötre anahtar takınca bazen yapabilir devredeki tesisat hatalarına bağlı olarak.

ben anahtarı kapattığm dediğinde kontağı kapattım yani devreye elektrik verdim şeklinde anladım. yanlş anlaşılma:)
evet anahtar faza değil nötre konuşmuşsa bu olur. kondansator arzası olsa devamlı yapması lazım. kondansator hep aynı şekilde davranır. ama faz yerine nötre anahtar takınca bazen yapabilir devredeki tesisat hatalarına bağlı olarak.

eee sen alıntı yapmışsın ama alıntı nerde?:)(

Yok yanlış anlamayın enerjiyi kesiyorum, fazida anahtar devresinden veriyorum. 14 metre 3 çipli ledi 20 amperlik güç kaynagiyla besliyorum fakat enerjiyi kapattigim zaman led ler yanıp sönüyor .Bunun nedenini merak ediyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri