şerit led ampul ve şerit led armatür

yawuz58

Üye
şerit led ampul ve şerit led armatür yapımım tasarruflu ampullerden bıktığım için böyle bir şey yaptım
yorum sizlerin şerit led den sensörlü armatür de yapmıştım ocak 2014 te hala çalışıyor sorunsuz
led ampulün tipi biraz bozuk gibi duruyor biraz acele yaptım diğer yaptıklarımı biraz daha özenli yapacağım birde armatür ledlerini kartona yapıştırdım seri bağladım kablo kalabalığı olmasın diye 12v olunca çok düşük yandı buda aklıma 220 ile yapabileceğimi getirdi lakin şerit led dc ile çalıştığında diyot lazım 1n40007 diyot işimi görür ,ama bildiğim kadarı ile tek diyot yeterli gelmez doğrultmak için 4-5 diyot seri bağlasam sağlıklı çalışırmı acaba led ampulde 1.5 metre şerit led var armatürde ise 90 cm filan led ampul 30 w tasarruflu kadar ışık verdi armatür ise 15w kadar ışık verdi ,işte size bir kaç resim
Fotoğraf0486.jpg

Fotoğraf0492.jpg
Fotoğraf0491.jpg

Güzel olmuş tebrikler :) 4-5 diyot değil köprü diyot kullanmalısınız sağlıklı bir doğrultma için kapasitör de kullanmalısınız tabi sigorta vs de gerekebilir int bunla ilgili devreler olması lazım kapasitörün volt değerine dikkat edin kolay gelsin

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

teşekkür ederim mümkün mertebe bana az masraf çıkartacak devre yapmam lazım adaptörle masraflı oluyor ve led ampul için kaba kalıyor bir araştırma yapayım bakalım

kardeşim ares kullanabilir baskı yapabilirimisin yaparım dersen 4-5 elemanla 76 5050 smd led sürebilirsin

kardeşim ares kullanabilir baskı yapabilirimisin yaparım dersen 4-5 elemanla 76 5050 smd led sürebilirsin
teşekkürler ama baskı devre yapamam şema programlarını da kullanamam benimki si amatörce uğraş yani ,elimde 3528 led vardı onlarla denedim 5050 ilede olur bu ampuller hemde çok güzel olur 3528 den daha az 5050 kullanmak lazım iyide olur aynı watt tutturulur 3 aşağı beş yukarı .evdeki tüm ampuler böyle sadece oturma odasındaki simit florasan. faturamda neredeyse yarı yarıya düşüş oldu benim kafama takılan iki nokta var ,birincisi en basit yoldan 220 volt dc ve 12 volt dc elde etmem lazım ,işlerimin çokluğundan pek fırsat bulamıyorum yakup ahmet bey köprü diyotla yapabilirsiniz dedi ama fırsat bulup deneyemedim. ikincisi ise bu ledlerin ömrü denildiği gibi 50 000 saat mı gerçekten ,bazı dükkanların önünden geçerken dikkatimi çekiyor ledlerin çoğu yanmıyor aralarda yada çok sönük yananlar var uğraşmaya değermi bilemiyorum, led sürücülere kolay kolay birşey olmaz gibi görünüyorlar onlarda bence pahalı bizim buralarda 10-15 tl arası satılıyor

teşekkürler ama baskı devre yapamam şema programlarını da kullanamam benimki si amatörce uğraş yani ,elimde 3528 led vardı onlarla denedim 5050 ilede olur bu ampuller hemde çok güzel olur 3528 den daha az 5050 kullanmak lazım iyide olur aynı watt tutturulur 3 aşağı beş yukarı .evdeki tüm ampuler böyle sadece oturma odasındaki simit florasan. faturamda neredeyse yarı yarıya düşüş oldu benim kafama takılan iki nokta var ,birincisi en basit yoldan 220 volt dc ve 12 volt dc elde etmem lazım ,işlerimin çokluğundan pek fırsat bulamıyorum yakup ahmet bey köprü diyotla yapabilirsiniz dedi ama fırsat bulup deneyemedim. ikincisi ise bu ledlerin ömrü denildiği gibi 50 000 saat mı gerçekten ,bazı dükkanların önünden geçerken dikkatimi çekiyor ledlerin çoğu yanmıyor aralarda yada çok sönük yananlar var uğraşmaya değermi bilemiyorum, led sürücülere kolay kolay birşey olmaz gibi görünüyorlar onlarda bence pahalı bizim buralarda 10-15 tl arası satılıyor

faturayı yarı yarıya düşürdüm demek biraz iddalı oldu biz ona %20 diyelim :-D

en büyük sıkıntı da bu voltajı direk 12 v düşürdügümüz zaman en fazla 100mlA çekebiliriz ama ledleri seri bagladıgımız zaman ben en fazla 76 led sürdüm daha da sürülebilir bunun içinde eyer ki gelip geçici bir sevda degilse isis proteus indir. çalışmalarına daha büyük katkı saglar (aman yaş 70 olmuş ne işim var ) o zaman da bunu http://320volt.com/220v-ile-serit-led-calistirma/ yap denenmiştir

power led lerlerin ömrü 50000 saat şeridlerler besleme şekline göre çalışma şekline göre degişir

Son düzenleme:
ben 220 ile çalıştırmayı tesadüf gibi keşfettim kendimce paralel bağlayınca çok kablo kalabalığı oluyordu seri bağlaynca 12v ile armatür için yaptığım ledler çok sönük yandı buda aklıma 220v ile çalıştırmayı getirdi orada kullanılan 1n4007 diyot bazı arkadaşlar doğrultmayı köprü diyot ile yap diyorlar bu aralar hiç fırsatım olmuyor ben sadece kendim evde kullanayım komşuya akrabaya yapayım diyorum tasaruflu ampul bizim eve dayanmıyor 6 ay olmadan mefta oluyorlar en kötüsü 5 lira dan başlıyor bir ara yazı okumuştum internette tasarruflu ampulerin watt ı üzerinde yazdığı gibi değildir diye daha fazla çoğu markanın 30 wat yazan ampul aslında 40-45 watt harcıyormuş demekki adamlar ölçmüş ne anladım tasarruftan birde fiyatını koyunca tasarruflu olmaktan çıkıyor benim için tek avantajı duy u ısıtmıyor gerisi hep hikaye bir ara deneyeceğim diyotla verim alısam diğerlerini de yaparım şuan tek kafama takılan şerit led ömürleri sitelerde çalışma saatleri 50 000 yazıyor ama doğrumu sürücü ile verimli çalışıda diyotla nasıl kaç saat çalışır bilemiyorum

ledler doğru beslenildiğinde ömürleri uzar fakat 50*50 ledler için söylenemez. power ledler ömürleri 50.000 saattir. benim evimde 3 senedir kullanıyorum sıkıntı yok

baskı işini ögren daha çok keyif alırsın

ledler doğru beslenildiğinde ömürleri uzar fakat 50*50 ledler için söylenemez. power ledler ömürleri 50.000 saattir. benim evimde 3 senedir kullanıyorum sıkıntı yok

baskı işini ögren daha çok keyif alırsın
teşekkür ederim baskı devre işine zorla başlatacaksınız 2015 ortalarından itibaren bir aksilik olmasa bu işlere daha çok zaman ayıracağım baskı devre işine şerit led den power led e geçmek lazım şerit ledle uğraşmaya değmez gibime geliyor

power led asıl iş o , ama power led ler özellik olarak akımı sınırlandırılmalı ve ısı kontrolü iyi yapılmalı yoksa led'in ömürü kısalır. bu epoksi plaketler ısıyı iletme özellikleri yoktur, aleminyum plaketler üzerine dizilir ısı yayılımı daha iyi olur ama aleminyum baskı işi nasıl olur hiç bilmiyorum

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,963
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri