şarj için volt değeri

Degerli üstadlar bir konuda bilgi almak istiyorum. Elimde bir kırıntı süpürgesi var. bunun içerisinde 3 adet seri ni-cd pil var yani 3x1.2V=3.6 volt yapar. beraberinde gelen Şarj Adaptörü 7Volt 400ma. Sormak istediğim. 3.6 voltluk bir batarya 7 volt ile şarj edilir mi. Pil ile aynı voltta şarj etmemiz gerekmez mi.?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
NiCd ve Ni-Mh pillerde uygulama geriliminin pek önemi yoktur.
Bu tür pillerin SABİT AKIM ile şarj edilmeleri gereklidir.

Peki arkadaşlar bu adaptörler 18650 liion pili şarj edebilirmiyim. Nicd 18650 dönüşüm yapmak istiyorum. Sarj adaptoru degismesi gerekir mi. 3.7 volt 18650ler

süpürgenin içinde akımı ve voltaj sınırlayıcı diyot-direnç devresi var.7volt ile 3.6 v pili şarj ediyor.lion pilide şarj eder ancak zarar görmesin diye şarj süresini hesaplayıp ayarlaman gerekir.

Şarz kontrol devresi kullanarak lion pil dönüşümü yapabilirsiniz. Adaptörü kullanılabilir. Devre şart kullanmazsanız pil ve çevresi hasar görebilir. 5 voltluk telefon şarz cihazlarına seri diyot (uygun akımda) bağlayarak lion pili direk doldurabilirsiniz.

Peki arkadaşlar bu adaptörler 18650 liion pili şarj edebilirmiyim. Nicd 18650 dönüşüm yapmak istiyorum. Sarj adaptoru degismesi gerekir mi. 3.7 volt 18650ler
Ni-MH ve Ni-Cd = Sabit akım, daha yüksek voltaj.
Li-Ion ve Li-P = Geniş şarj akım aralığı. Hassas komparator'lar. (Gerilim karşılaştırıcıları.
Pillerin şarj edilmelerinde bu kurallar geçerlidir.
Bir Li-ion pilin max şarj akım kapasitesi de bulunmaktadır. Bu kapasite neredeyse pilin kendi özdeş kapasitesine eşdeğerdir. Yani 1000mA lik bir Li-ion pil neredeyse 1000mA ile şarj edilebilir. Daha yüksek akım akıtılması, pillerin kalite ve özellikleri doğrultusunda, aşırı kimyasal raksiyona girerek patlamasına sebebiyet verebilir.
Ancak bir Li-ion pilin doluluk gerilim değeri çok hassastır. 3.7V doluluk gerilim değeri olan bir Li-ion pil onda 1 ler (0.1V gibi) seviyesindeki gerilim farklarıyla bile OVER-CHARGE olup, anında kapasitesini yitirebilmektedir. Bu gerilim değerleri pillerin kalite ve iç yapısı ile doğrudan ilgilidir.
Li-Ion pillerin şarj tekniği gerilim esasına göre dayanmaktadır. Şarj geriliminden daha yüksek bir gerilimin, kaliteli bir akım sınırlayıcısı ile sınırlandırılmadan, ayrıca çok hassas bir komparator ile kontrol edilmeden, Lityum pillere uygulanması bomba yapmaktan farksız olacaktır.

Arkadaşlar korumalı piller makinayı çalıstırmıyor. Güç yetmiyormus gibi 1 saliselik tepkime veriyor motor. korumasız pillerle çok güzel çalışıyor. Ne yapmalıyım sizce farkı bir 1S pbc mi almalıyım.

Arkadaşlar korumalı piller makinayı çalıstırmıyor. Güç yetmiyormus gibi 1 saliselik tepkime veriyor motor. korumasız pillerle çok güzel çalışıyor. Ne yapmalıyım sizce farkı bir 1S pbc mi almalıyım.
Koruma devreleri pillerin iç dirençleri doğrultusunda hassas olarak ayarlanırlar.
Koruma kesme gerilimini 0.1V-0.2V civarı yükseltebilirsen, piller şarj olup çalışırlar.
Ancak CYCLE ömrünü bitirmiş pillerin kullanım ömrü çok ta uzun olmayacaktır.

bizim şarjlı süpürge 2,4v bataryalı beko ona 18650 takmayı düşündüm ama şarj devresi yok diye takmadım şarjı 5v 3,5va ac li-ion pil patlar mı?

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri