şarj aleti sorunu yardımı

msamy1

Üye
merhabalar bir yerde takıldım elimde lenovo şarj cihazı var 5 volt 2.0 amper.çalışmayınca açtım içinde bozulan parçayı gördüm sigorta gibi geldi bana
IMG_20190128_083929.jpg
buradaki esnaflara gösterdim ne olduğunu onlarda anlamadılar.sizden yardım bekliyorum bende ilk defa gördüm
IMG_20190128_083915.jpg

zenze usta tşk ederim öncelikle.bunu bulamadım burada bazı esnaf cam sigorta dedi ama bulunmaz bunlar dedi.ne yapabilirim sizce bunun yerine
LX2 yazan yerin altındaki boşluktan çıkarttım.220 volt giriş ile alakalı burası

Son düzenleme:
Devren sigortasız da çalışır ama sigortalı olsun istiyorsan aynı parçayı bulacak yada varistor takarsın varistor devreni gerilim dalgalanmalarına karşı korur yinede aynı parçayı bulacağını düşünüyorum varistoru kodlarına göre seç elektronikçiler bilir amper değerini söylersen verirler

Resimde görünen parça evet sigorta.

Ancak varistör tavsiyesine katılmıyorum. Varistör Şebeke girişine sigorta çıkışına paralel bağlanır. Voltaj eşik değerini aşarsa içindeki yalıtkan parça delinerek iletken hale gelir ve kısa devre olur. Bu esnada da sigortayı attırır. Varistör sigorta yerine kullanılmaz.

Bu sigorta attıysa devrede ikinci bir parça arızalanmış olabilir. Trafoyu anahtarlayan devre elemanı mosfet varsa yoksa resimde görünen 8 bacaklı entegre arızalı olabilir.

Hatta resimde net göremiyorum ama entegrenin 6 ve 7 nolu ayakları arasında sanki ark oluşumu var gibi görünüyor. Entegre net görünecek şekilde yeni bir resim çekip eklermisiniz özellikle trafoya yakın olan bacakları görünecek şekilde çekerseniz iyi olacaktır.

Devrenin alt kısmında elektronik parça var mı varsa orayıda eklermisiniz?

Sigorta takıp denemeden önce kısa devre kontrolü yapmanızı öneririm. Sonrasında muhtelif bir sigorta takılabilir adaptörün etiketinde primerden çektiği akım yazar. Ona bakmak faydalı oalcaktır yada 315 ma lik bir sigorta uygun gelir gibi.

tşk ederim alakanız için resim ekledim

Ekli dosyalar

• IMG_20190129_075950.jpg
    IMG_20190129_075950.jpg
    285 KB · Görüntüleme: 14
  • IMG_20190129_080051.jpg
    IMG_20190129_080051.jpg
    262.4 KB · Görüntüleme: 14
  • IMG_20190129_080141.jpg
    IMG_20190129_080141.jpg
    250.5 KB · Görüntüleme: 16
Suphelendigim noktalari belirtiyorum

1- sigorta atti ise hat uzerinde kisa devre olan bir parca var. Kisa devre var ise besleme devresi anlik asiri akim cekmistir. Bu yuzden mavi ile işaretlediğim kopru diyot kontrol edilmeli.

2- kirmizi ile işaretlediğim yeri yine net goremiyorum gorebildigim kadariyla o iki bacak arasinda yuksek gerilim atlamasi olmus. Bu adaptor yildirim dusmesi sonucu arizalanmis olabilir. Burada ark varsa bu entegrede gitmistir.

4.7 mf lik blok kapasitorude kontrol edilmeli hemen bozulacagini sanmam ama sigorta atma sebebi bu kondansatörde olabilir.

20190129_091119.jpg

serkan_48 üstadım çok tşk ederim alakanız için.dediğiniz yerleri kontrol edeceğim eğer oralar arızalı çıkarsa işime yarayan parçaları alıp gerisini atacağım yüzü astarından pahalıya gelir çünkü.ALLAH razı olsun

Bakin su sekilde yapin. 75 veya 100 watt akkor flamanli bir seyyar lamba hazirlayin. 2 ucunu sigorta bacaklarinin denk geldigi yerlere lehimleyin. Fisi takin lamba anlik yanip sonersr kisa devre yok voltaji olcun eger ampul devamli yanarsa devrenizde kiaa devre var demektir.
Sakin direkt sigortayi kisadevre edip calistirmayin

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri