şalt sahasında gezinti

"o toplar içersinde bir yay şeklinde mekanizma var bunlar yazın kabloların genleşme nedeniyle salkma meydana geliyo o kabloyu sarıyo kışında kablolar gerildigi için kendisini salıyo ve uygun sekilde uzatıyo ve kısaltıyo"

bu bilgi yanlıştır o toplar sadece uçuş güvenliği içindir bunu bazı arkadaşlar açıklamış ben sadece şunu eklemek istedim bu toplar sadece görsel değil uçuş radarları tarafındanda gece gündüz görülebilir özellik taşırlar...

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Arkadaşlar o.g ve y.g iletim hatlarındaki kırmızı beyaz toplar dediğimiz şeyler bi nevi filtredir.Türk telekom internet hattı ulaşımı için tedaşın direklerinden faydalanmaktadır.Harmoniklerin engellenmesi ve net hatlarına zararını engellemek için belirli aralıklarla bu filtreler kullkanılmıştır.Teşekkur ederım.

*evet Y.G.H. da gorunen kirmizi-beyaz toplar uyari toplardir,ve TEDAS te de gunduz uyari isareti olarak gecer.
*o metal aparatlar ise titresimi en aza endirmek icin kullaniliyor.
*sepetler line trap olarak gecer,onlar vasitasiyle belli frekanslarda yuk tavzii merkezlerde,santral,trafo merkezleri arasi PLC ( power logic conrtol) derveleri ile kuranporterler vasitasiyle haberlesme yapilir.

TOP DENİLEN ŞEY= Hatların uçan cisimler tarafından fark edilmesi için paraşütle inende olabilr.
SEPET= Laintrep, sepet, hat tıkacı da denir yüksek gerilim hatlarında normal enerji akışı oldugu gibi farklı frekansta haberleşmede saglanır bu frekansı alıp cihazlara veren elemandır haberleşme elemanıdır bilgiyi T30 DENEN cihaza yollar
AĞIRLIKLAR= Damper diye adlandırılıyo yüksek gerilim hattını rüzgar yada başka nedenlerle dikey olarak salınımlarını sönümlendirir. yani hat kamçı gibi dikey salınımlarda direge yaklaşınca salınım orda agırlıkta sönümlenir.

arkadaşlar yardımcı olayım size bende yeni girdim trafo merkezine o kırmızı beyaz olan top uçak ve helikopterin hatta talıkmaması için bir görsel uyarıdır sepet dediğiniz şey ise hat tıkacı yani line trap yani kuranportör hattaki aşırı akımı sargılları üzerinden geçerek toprağa verir

kuranportör terimi yanlış. Doğrusu kramportör dür. ( burada öyle kullanılmış http://www.pfiffner.com.tr/images/pk6.pdf , ayrıca bizim işletmelerde de bu ifade kullanılır)

Kırmızı beyaz toplar ikaz toplarıdır. Enerji nakil hatlarının vadilerden, tepelerden ve karayollarının üstünden geçen yerlerinde kullanılırlar. Tepelerden geçen hatlarda zirveye yakın yerlerde, vadilerde vadi boyunca kullanılır. Yerleşimi ile ilgili standartları vardır. Yanlış hatırlamıyorsam 60 mt. aralıklarla yerleştirilir, zirveye yaklaştıkça toplar arası mesafe daraltılır. Vadilerde de vadinin büyüklüğüne ve derinliğine göre yerleştirilir. 7-8 yıl önce TEDAŞ'taki arkadaşlar bu topların şartnamesini hazırlayacaklardı. Benden ingilizce dokümanlar çevirmemi istemişlerdi. O çeviriden aklımda bunlar kalmış.

ypepec arkadaş güzel açıklamış line trep in ne işe yaradığını...

selamlar arkadaşlar..
acaba tedaş a ait bir şalt sahasına gitsem kapıyı çalsam ve "bir mühendisiniz veya yetkili beni bir gezdirip açıklama yapabilirmi?" desem benim bu isteğimi olumlu karşılarlar mı?.

Ayrıca sizlere bir sorum olacak..
1) yüksek gerilim hatlarındaki kırmızı beyaz renkli toplar nedir.
2)Y.G. hatlarındaki izolatörlerden sonra takılan kurşun ağırlik olduğu tahmin ettiğim aparatlar.
3)Şalt sahasında sepete benzeyen şeyler nedir.

sektör dışındaki arkadaşınızdan selamlar.

kardeş ben teiaş da yüksek gerilim teknisyeniyim buyur gel çayımı kahvemi iç takıldıklarını da bilgilendirelim sorularına cevap vermeye gelince 1) helikopter ve ucaklara ıkaz ıcın kullanılır 2) kursun olarak tahmın ettiğin şeyin adı damper(titreşim amortisörü) rüzgarda enh tellerı sallanır ce damperler tellerın kopmaması ve zarar gormemesı ıcın tıtresımı emer 3) sepet benzeyen seyin adı da line trep görevi ise teiaş arasında pax denen dahili telefon vardır ve biz bu telefonları haberleşmede hem hattımızın dınlenmemesı acısından hem kayıt altına almak ıcın hemde daha saglıklı ıletısım saglamak ıcın kullanırız bu yuzden lıne trep de haberlesme frekansı ıle elektrık frekansını bırbırınden ayırır frekansları bırbırıne karıstırmaz dedıgım gıbı buyur gel daha aydınlatıcı sekılde anlatırım ben sana ankaradayım e-mail adresımden ulasabılırsın

kardeş ben teiaş da yüksek gerilim teknisyeniyim buyur gel çayımı kahvemi iç takıldıklarını da bilgilendirelim sorularına cevap vermeye gelince 1) helikopter ve ucaklara ıkaz ıcın kullanılır 2) kursun olarak tahmın ettiğin şeyin adı damper(titreşim amortisörü) rüzgarda enh tellerı sallanır ce damperler tellerın kopmaması ve zarar gormemesı ıcın tıtresımı emer 3) sepet benzeyen seyin adı da line trep görevi ise teiaş arasında pax denen dahili telefon vardır ve biz bu telefonları haberleşmede hem hattımızın dınlenmemesı acısından hem kayıt altına almak ıcın hemde daha saglıklı ıletısım saglamak ıcın kullanırız bu yuzden lıne trep de haberlesme frekansı ıle elektrık frekansını bırbırınden ayırır frekansları bırbırıne karıstırmaz dedıgım gıbı buyur gel daha aydınlatıcı sekılde anlatırım ben sana ankaradayım e-mail adresımden ulasabılırsın

İsa bey haberleşme hatlarını izah ederken" hattımızın dinlenmemesi " ifadesini kullanmış böyle bir amaç olduğunu düşünmüyorum.Yıllardır kramportör ve pax görüşmeleri yapan birisi olarak bu görüşmelerin Yük Tevzi Merkezleri ile trafo ve şalt istasyonları arasındaki bütün görüşmeler otomatik kayıt altına girer.Fiber kablo üzerinden yüzlerce bilgi akışı ve görüşme sağlandığını düşünelim bir nevi Fiber kablonun atası kabul edebileceğimiz Yüksek Gerilim E.N.H.da aynı anda farklı frekanslarla hem görüşme hem arıza sinyalleri hemde koruma sinyalleri bu sistem sayesinde gönderilir.Ayrıca Yüksek Gerilim Tesislerine Yüksek Gerilim Yetki Belgesi olmayan kimse giremez isterse o tesisin müdürü olsun!Aksi bir durum olursa sorumlu oradaki tablocu dahil yetkililer sorumludur. Herkese hayırlı işler...

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri