-Şok bobini

burak6000

Üye
-Arkadaşlar ilk gördüğümde gülmeyin ama direnç zannetmiştim meğersem bobinmiş.Acaba bu devre elemanı ne işe yarar ve nerelerde kullanılıyor(ne amaçla)yine farklı bir soru yönelttiysem kusura bakmayın öğrenmeye çalışıyorum...
saygılar... iyi formlar...

-Adresi inceledim ama sadece şu bilgileri içermekte...ÖNEMLİ: Yukarıda belirtilen türlerin dışında epoksi kaplamalı ve endüktans değerinin renk
bantlarıyla gösterildiği bobinler vardır. Çok yaygın kullanım alanları vardır. Bobinlerde
kullanılan renk bantlarını çeşitli kaynaklardan yararlanarak öğrenebilirsiniz. Ayrıca bu tür
bobinlerde renkler aracılığıyla bobinin hata payı da belirtilir.
Şekil 3.10: Epoksi kaplamalı bobin ve seri numarasına göre farklı boyutları. 200mH’den
100mH’ye kadar farklı endüktanslarda üretilirler

şok bobi deyince farklı bir görevi olabileceğini düşündüm.

Şok bobinleri, örnek vermek gerekirse, besleme devrelerinde, örneğin diyot köprüsü ile filtre kondansatörü arasına seri bağlanırlar, self endüktans özellikleriyle hem köprü çıkışındaki kondansatörü şarj eden akım darbelerini yumuşatır, dalgacık(ripple) oluşmunu engeller, hem de yük akımında meydana gelebilecek ani değişimleri güçleştirerek devre elemanlarını korurlar.

Bunun dışında özellikle radyo ve ses frekansı devrelerinde filtreleme amacıyla sıklıkla kullanılırlar.

-Gerçekten çok güzel bir açıklama olmuş bilgisini paylaşan insanlar ne güzel ne hayırlı insandır...

Forum istatistikleri

Konular
127,960
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri