Şohbenin topraklaması banyo bataryasına bağlanmış

Öğretmen27

Profesyonel Üye
Ustalarım hayırlı günler...Banyodaki şohbenin topraklaması altında bulunan banyo bataryasının gövdesine bağlanmış..Komşumuza sordum 3 dairede de böyle bağlanmış dedi. Bunun ne kadar tehlikeli ve yanlış bir şey oldugunu söylememe gerek yok.. Bunu yapana elektrikçi bile denmez. Evde kaçak akım rolesi ve topraklama mevcut değil..Dedim ki şohbeni çıkarıp iptal edelim hayır dediler.. Kaçak akım rolesi ve topraklama masrafına hayatta yaklaşmazlar.

3 seçenek var.

1. Bu şekilde kalacak
2. Topraksız bağlanacak.
3. Sıfırlama yapılacak.

Bunların içinde kötünün iyisi sıfırlama yapmak..Başka seçenek yok..Sizin fikriniz ne?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Hadi topraklamayı bi derece anladık da kaçak akım masrafına neden yanaşmıyorlar? O şofben kullanılırken zaten plastik batarya elde tutulup kullanılmıyor mu, şofbende kaçak olunca diyelim ki suya vermedi ama bataryaya vereceği için kullanan kişinin çarpılmayacağı varsa da çarpılacak. Topraksız mı bağlanır sıfırlama mı yapılır artık orasını bilemem ama bataryadan toprağa yeterli akım akışı olmayacağı ve çıplak halde her yeri ıslak kişinin çarpılacağı garanti. Benim naçizane görüşüm, madem topraklama yapma şansı yok hiç değilse o vaziyet iptal edilip sıfırlama yapıp kaçak akım takılması yönünde. Gerçi sıfırlama ile şofben kullanılırsa kar da ne kadar verimli olur bilmiyorum ama şu ankinden daha güvenli olacağı kesin.

Ustalarım hayırlı günler...Banyodaki şohbenin topraklaması altında bulunan banyo bataryasının gövdesine bağlanmış..Komşumuza sordum 3 dairede de böyle bağlanmış dedi. Bunun ne kadar tehlikeli ve yanlış bir şey oldugunu söylememe gerek yok.. Bunu yapana elektrikçi bile denmez. Evde kaçak akım rolesi ve topraklama mevcut değil..Dedim ki şohbeni çıkarıp iptal edelim hayır dediler.. Kaçak akım rolesi ve topraklama masrafına hayatta yaklaşmazlar.

3 seçenek var.

1. Bu şekilde kalacak
2. Topraksız bağlanacak.
3. Sıfırlama yapılacak.

Bunların içinde kötünün iyisi sıfırlama yapmak..Başka seçenek yok..Sizin fikriniz ne?
bu üç maddede her yönüyle sakıncalı iyi bir topraklama ve karolesi taktırılmaya ikna etmek gerekir. slm

Sofben derken depolu olandanmi, yoksa ani su isiticimi ihlas olanlardan mi. Depolu olanlardan ise yanlis hayati tehlikelk bir uygulama. Ani su isiticilarinda cihaz uzerinde once suyu sonra gucu aciniz yazanlar gercekten cok dandik bende kullaniyordum dandik olandan once gucu sonra suyu acmamizla haslanmaktan son anda kurtulduk icinden resmen buhar kustu cihaz ve bozuldu. Bende icini actim ve gordugum duzenenege inanamadim. Plastik uyduruk suyun icinde sipiraller cizdigi nir hazne ve bu plastik icindeki suyun dolandigi yerde crom nikel rezistans (eski tip elektrikli isiticilarda kullanilan rezinstans) suyla temas ediyordu. Nasil elektrik carpmiyordu ki. Topraklama baglantisida suya deyiyordu bu kadar dandik sey olamaz birde cihaz uzerinde TSE ivir zivir yaziyordu memlekette insan cani cok ucuz. Bu tip sofbenlerin Tüp rezistansli olanlari var onlar gercekten kaliteli arastirdim arcelik marka olani buldum fiyati digerlerinin 4 kati falandi ama helal hos olsun dikkat edin derim.

Sent from my GT-I9300 using KontrolKalemi.Com Forumu mobile app

Batarya dediğimiz aşağıda resmini verdiğim çift taraflı musluk..Yani bir kaçak olsa tüm su tesisatını dolaşıp tüm musluklarda elektrik olacak.. Ben ani ısıtıcıların kesinlikle evde kullanılmamasından yanayım kim ne derse desin. Bugün 7000 watt gücündeki ani ısıtıcılarda bir aksaklık meydana gelse altında olana Allah yardım etsin..Ben sökmekten yanayım ama beni dinlemiyorlar bilinçsiz bu insanlar..O kadar anlattım nafile..Kaçak akım rolesi de olsa topraklama da olsa ani ısıtıcıları evime sokmam..
Bu arada Sayın Elburz ustam sıfırlamanın oldugu yerde kar sağlıklı çalışmaz.. Valla illa da kullanacağız diyorlarsa sıfırlama yapacağız...Yoksa söktürmeye yanaşmıyorlar. Bataryanın gövdesine bağlı olan TOPRAKLAMAYLA :) daha tehlikeli...

Topraklama hattı çekemezmisiniz ?
önceki evimizde topraklama hattı oyktu, şofben-buzdolabı-fırın ve birkaç prize kendim topraklama hattı çekmiştim. daire 3. kattaydı yaklaşık 100 tl maliyeti olmuştu ama faydasını görmüştük.
size de sıva üstünden bir topraklama hattı çekip k.a.k.r. kullanmanızı tavsiye ederim.

Topraklama hattı çekemezmisiniz ?
önceki evimizde topraklama hattı oyktu, şofben-buzdolabı-fırın ve birkaç prize kendim topraklama hattı çekmiştim. daire 3. kattaydı yaklaşık 100 tl maliyeti olmuştu ama faydasını görmüştük.
size de sıva üstünden bir topraklama hattı çekip k.a.k.r. kullanmanızı tavsiye ederim.

100 TL mi? 3. katta oturuyorsunuz ve topraklama 100 TL mi mal oldu? Kullandığınız malzemeleri ve fiyat listesini yazar mısınız acaba? Topraklama kazığını nereye çaktınız ve kablo kesitini nasıl kullandınız? Sadece bakır topraklama kazığı alsak 100 TL civarında...

3 seçenek var.

1. Bu şekilde kalacak
2. Topraksız bağlanacak.
3. Sıfırlama yapılacak.

En iyisi termosifon, 300-400TL'ye iyi bi markanın ürününü almak mümkün.

Ben çok korkuyorum Elektrikli Şofbenlerden.

Saygılar...

Batarya dediğimiz aşağıda resmini verdiğim çift taraflı musluk..Yani bir kaçak olsa tüm su tesisatını dolaşıp tüm musluklarda elektrik olacak.. Ben ani ısıtıcıların kesinlikle evde kullanılmamasından yanayım kim ne derse desin. Bugün 7000 watt gücündeki ani ısıtıcılarda bir aksaklık meydana gelse altında olana Allah yardım etsin..Ben sökmekten yanayım ama beni dinlemiyorlar bilinçsiz bu insanlar..O kadar anlattım nafile..Kaçak akım rolesi de olsa topraklama da olsa ani ısıtıcıları evime sokmam..
Bu arada Sayın Elburz ustam sıfırlamanın oldugu yerde kar sağlıklı çalışmaz.. Valla illa da kullanacağız diyorlarsa sıfırlama yapacağız...Yoksa söktürmeye yanaşmıyorlar. Bataryanın gövdesine bağlı olan TOPRAKLAMAYLA :) daha tehlikeli...
sıfırlama özellikle ıstıcı kullanılan yerlerde çok tehlikeli olur. nötrün gelmediği yerlerde nötrde faz olacağından cihaz gövdesinde ve suda faz olacaktır. benim fikrimi soracak olursanız topraklamaya ve karolesine yanaşmıyorlarsa ikna edemiyorsanız hiç bir işlem yapmayın her hangi bir işlem yaparsanız ileride oluşacak olumsuzluktan siz sorumlu olursunuz sonuçta elktrikle uğraşıyoruz bu işin şakası yok. ya tam yapılacak yada hiç sorumluluk almayın derim. slm

100 TL mi? 3. katta oturuyorsunuz ve topraklama 100 TL mi mal oldu? Kullandığınız malzemeleri ve fiyat listesini yazar mısınız acaba? Topraklama kazığını nereye çaktınız ve kablo kesitini nasıl kullandınız? Sadece bakır topraklama kazığı alsak 100 TL civarında...
Daire içinde kullandığım 2,5 luk kablolar elimde mevcuttu topraklama kazığı+10 metre 10 luk topraklama kablosu almıştım 100 tl civarı bişey tutmuştu. kazığı biyanın 1 metre kenarına bi ağacın yakınına sürekli nemli olan bi yere çakmıştım( yaklaşık 5 yıl önce yapmıştım ama şimdi de fiyatlarda fazla bi fark olduğu söylenemez.)

Forum istatistikleri

Konular
127,961
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri