Şofben ikinci kademede isitmiyor

Tüylerim diken diken oluyor.

şofbenlerden çarpılma ihtimalimi ürkütüyor hocam
başınıza öyle bir kaza geldi sanırım..

Allahtan kaçak akım atmış. Geçmiş olsun.
Zamanın behrinde huzur içinde yıkanabilmek için hem kaçak akım rölesi bağladım hemde topraklaması olmayan evimde ( fi tarihinden kalma bir devlet lojmanı ) sadece şofben için üçüncü kattan topraklama çektim :) ( Kazığıda galvenizli su borusundan yapmıştım )

şofbenlerden çarpılma ihtimalimi ürkütüyor hocam
başınıza öyle bir kaza geldi sanırım..

Hocam ,

Antalyada bundan 3 yıl kadar önce hortum oldu ve bizim bulunduğumuz apartmanın üzerinden geçti. Malesef ki üst katın güneş enerjisini yerinden söküp bir alt terastaki benim güneş enerjimin üzerine attı. Olan güneş enerjilerine oldu.

Malesef tamiride olmadı. Yenisinide alamadım. Hiç içim rahat etmesede gittim bir ani ısıtıcılı şofben aldım. Uzun sürede kullandım. Bir süre önce 1 yıl kadar önce suyu açıp akış tamamlanınca ısıtıcıyı açtım az ısınsın. Sonra duşa girdim ve ardından dairenin elektriği gitti. Baktım kaçak akım atmış. Kaldırdım yine attı. Gittim hemen ısıtıcıyı kapattım bu sefer kaçak akım tuttu şansımı son deneyeyim dedim ısıtıcıyı açınca yine attı. Kaçak akım olmasaydı ???

Ani ısıtıcıları hiç sevmiyorum ama mecbur kullanmak durumunda kaldım. Buda insan yapımı kaçak akımda insan yapımı. Bir an önce güneş enerjisine dönmek istiyorum. Bu tip anı ısıtıcıları hiç sevmiyorum.

Verilmiş sadakanız varmış hocam..
suyla elektrikle şaka olmaz

ama youtube da izlemiştim birisi bu direkt duş başlığından ısıtmalı cihazları test ediyordu,
çin malı olanlarda resistans ısıtıcı tel suya direkt temas ediyor,
galiba suya kontrol kalemi tutuyordu yanıyordu kalem, ama çarpılmıyordu falan
içinde sadece güvenlik için suyun içinde çıplak topraklama kablosu varmış bunların

401118227_tn30_0.jpg

che-Boiler-Douchekop-110-V-Tankless-Zwembad-Cabine.jpg

resmi buldum..

Of bu gerçek mi?

Bu tam bir ölçüm makinesi. Olduda rezistans koptu ne olacak? Besleme voltajı 110 volt düyor hani dedim 24 volt falanmı diyede değil.

Hadi bizimkilerde rezistans teli kopsa içinde kuvars kum var. Koptumu en azından şaseye değmeme ihtimalide var.

Hiç akıl kari iş değil. Bunun üretimine satışına kim izin veriyor? Biri aile planlamasına katkıda mı bulunmaya çalışıyor.

Maalesef gerçek, ucuz çin malları böyle işte, fiyatı cazip bulup sipariş verirken bir kaç kere düşünmek gerekiyor..

Evela bunu diyelim aslinda tüm sofpenlerlerde iki residans vardir 1 ve 2 ama ikisini birden actiginizda 3 kademe calismis oluyor .bu arizayi anlamak icin 2 kademede lambanin yanip yanmadigi bize arizanin nedenini ip ucunu verir .eğerki lambasi yanarsa 2 kademe anahtari saglamdir demek olur burda residansin arizasini gosterir egerki yanmaz ise buda anahtarin arizasini gösterir .birde 1 ve 3 te fazla isiniyor demişsin buda suyun biraz daha fazla acilmasi gerektigini gosterir
şofben 1. ve 3.(kaynatiyor) Kademede ısıtıyor. Anahtar sağlam 2. Kademede 220 v gösteriyor.fakat 2. Kademede isitmiyor.tecrubeleriniz aktarirmisiniz teşekürler,

Evela bunu diyelim aslinda tüm sofpenlerlerde iki residans vardir 1 ve 2 ama ikisini birden actiginizda 3 kademe calismis oluyor .bu arizayi anlamak icin 2 kademede lambanin yanip yanmadigi bize arizanin nedenini ip ucunu verir .eğerki lambasi yanarsa 2 kademe anahtari saglamdir demek olur burda residansin arizasini gosterir egerki yanmaz ise buda anahtarin arizasini gösterir .birde 1 ve 3 te fazla isiniyor demişsin buda suyun biraz daha fazla acilmasi gerektigini gosterir

Bu durum stabil bir arıza değil . Şofbenin diyaframıyla çalışan sviçleriniz bazen çalışıyor bazen çalışmıyor ki bunlarla uğraşmaktan usandım desem yeridir . Anahtar arızası olsa 1 ve 3 kademelerinin çalışmaması lazım ki suyu kaynatıyor diyorsunuz .
Bazı şofbenlerde düğme çevrildikçe, anahtarların üzerine, çıkıntıları olan plastik, baskı yaparak devreye alıyor. Çoğunlukla 2. kademe kullanılmıştır, anahtarın ısısından, o baskı yapan plastik kısım erimiştir. 2 tane rezistans var. 3. kademe, her ikisini birden çalıştırır.

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,891
Son üye
Ercan29

Yeni konular

Geri