Şerit testerenin balatasız motoruna fren yaptım. Arge çalışmamdır.

Değerli arkadaşlar;
Ne olur birbirimize sevgi ve saygıyı kaybetmeyelim ; kendimiz için !
Manda kasa diye tabir edilen corolla 97 model aracım vardı, en olumsuz yanları bana göre asfalta yakın ve fren mesafesinin uzun olmasıydı. Ustama yere yakınlığından bahsedince , amortisörlere takozlar koyup yükseltelim dedi. Cevabım toyotada onca mühendis bunu düşünmemiş , ayrıca aracın aerodinamiği bozulacak vs. yaptırmadım. Şu anda kore markalı otomobiller ülkemizde de üretiliyor euroncap testlerine girme cesareti dahi yok ! ( belki su anda giriyor olabilir ben bilmiyorum)
Sosyal bilimlerde 2+2 =4 malum etmiyor. Forumumuz pozitif bilimle ilgili olduğundan hakikat kimden nerden gelirse gelsin ben O'na uyarım. Birbirimizi kırmaya, rencide etmeye gerek yok .
Sağlıklı hayırlı işler dilerim.

Değerli arkadaşlar;
Ne olur birbirimize sevgi ve saygıyı kaybetmeyelim ; kendimiz için !
Manda kasa diye tabir edilen corolla 97 model aracım vardı, en olumsuz yanları bana göre asfalta yakın ve fren mesafesinin uzun olmasıydı. Ustama yere yakınlığından bahsedince , amortisörlere takozlar koyup yükseltelim dedi. Cevabım toyotada onca mühendis bunu düşünmemiş , ayrıca aracın aerodinamiği bozulacak vs. yaptırmadım. Şu anda kore markalı otomobiller ülkemizde de üretiliyor euroncap testlerine girme cesareti dahi yok ! ( belki su anda giriyor olabilir ben bilmiyorum)
Sosyal bilimlerde 2+2 =4 malum etmiyor. Forumumuz pozitif bilimle ilgili olduğundan hakikat kimden nerden gelirse gelsin ben O'na uyarım. Birbirimizi kırmaya, rencide etmeye gerek yok .
Sağlıklı hayırlı işler dilerim.
Burada kimseyi kırıp rencide ettiğimiz yok mehmet bey . Şöyle bir sıkıntı var ki neye ne kadar değer ve ilgi vermemiz gerektiğini bilmemiz lazım . Amerikayı yeniden keşfeden insanlara alkış tutacak , ne güzel yapmışsın diyecek halimiz yok . Hiç söylenmemiş , yapılmamış katma değer üretecek bir ürün , tasarı ve proje üreten insanın elini , ayağını hiç utanmadan ben öperim . Ama kalkıp hiçbir teorik eğitimi olmadan ( olmayabilir , kınamıyorum , çok iyi alaylı ustalarla çalıştım ) zaten bilinen , uygulaması olan-olmayan çalışmaları hasbelkader ben buldum diye ortaya atlayan insanları aferin ne güzel yapmışsın , çalışmışsın , yorulmuşsun , helal olsun sana niye diyelim . Bu beyhude yorgunluktan başka bir şey değil . Faz yönü değiştirerek frenleme yapmanın neresi yeni bulunmuş . Bir insan bir proje yaptım diye ortaya atlamadan önce onun teorik boyutunu da bir zahmet araştırıp incelemeli . Artık bilgiye ulaşmak çok ama çok kolay .

Son düzenleme:
Burada kimseyi kırıp rencide ettiğimiz yok mehmet bey . Şöyle bir sıkıntı var ki neye ne kadar değer ve ilgi vermemiz gerektiğini bilmemiz lazım . Amerikayı yeniden keşfeden insanlara alkış tutacak , ne güzel yapmışsın diyecek halimiz yok . Hiç söylenmemiş , yapılmamış katma değer üretecek bir ürün , tasarı ve proje üreten insanın elini , ayağını hiç utanmadan ben öperim . Ama kalkıp hiçbir teorik eğitimi olmadan ( olmayabilir , kınamıyorum , çok iyi alaylı ustalarla çalıştım ) zaten bilinen , uygulaması olan-olmayan çalışmaları hasbelkader ben buldum diye ortaya atlayan insanları aferin ne güzel yapmışsın , çalışmışsın , yorulmuşsun , helal olsun sana niye diyelim . Bu beyhude yorgunluktan başka bir şey değil . Faz yönü değiştirerek frenleme yapmanın neresi yeni bulunmuş . Bir insan bir proje yaptım diye ortaya atlamadan önce onun teorik boyutunu da bir zahmet araştırıp incelemeli . Artık bilgiye ulaşmak çok ama çok kolay .
Tıpkı sizin gibi düşünüyorum. İnanın bazen branşımla ilgili bu güne kadar bilmediğim bazı konuları öğrencilerimden öğreniyorum.Bundan mutluluk duyuyorum , bu durumu kendilerine de ifade ediyorum.

Konuyu açan bendim. Ters faz ile frenlemeyi ben buldum demedimki. Teorik ve pratik bilgim olmassa bu pano yapılabilir gibi düşünceniz çok komik. Bu panoda sadece ters fren yok. Start stoplu düğmeye ani frenin uygulanışı var. Ben acil durumlar için kullanılması amacıyla paylaştım, zaten normal ters faz vermeden durdurma düğmeleri var. Amacım kimseyi kırmak değil. Yorum yapan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

Konuyu açan bendim. Ters faz ile frenlemeyi ben buldum demedimki. Teorik ve pratik bilgim olmassa bu pano yapılabilir gibi düşünceniz çok komik. Bu panoda sadece ters fren yok. Start stoplu düğmeye ani frenin uygulanışı var. Ben acil durumlar için kullanılması amacıyla paylaştım, zaten normal ters faz vermeden durdurma düğmeleri var. Amacım kimseyi kırmak değil. Yorum yapan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.
Canım ustam konvansiyonel bir fren devresi yapıp onu da zaten ben bulmadım diyorsan ar-ge bunun neresinde , tübitak bunun neresinde olmalı ve sana ne için destek vermeli ? Mesela motora mekanik ya da elektriksel olarak bambaşka bir frenleme sistemi kurarsan atıyorum azot gazıyla frenleme , atıyorum basınçlı havayla frenleme , atıyorum kondansatörle frenleme ve bunu da ilk düşünüp tasarlayıp üreten sen olursan o zaman bu bir proje olur , ar-ge olur . Yoksa sen ters gerilimi butonla versen ne olur , şalterle versen ne olur , ya da bambaşka bir yöntemle versen ne olur . Bu sağ kulağını sol elinle ya da ayağınla göstermekten farklı değil . Sonuçta gösterdiğin gene sağ kulağın .

Son düzenleme:
Konuyu daha yeni okudum Hem alaylı hem mektepli usta, teknisyen veya mühendis, arkadaşlardan çesitli yorumlar var.Haddim olmayarak birkaç şeyde ben yazmak istiyorum meslek hayatım boyunca çeşitli ülkelerden mühendis teknisyen veya ustalarla çalışma şansım oldu meslek hayatımda 30 yılı devirdim size samimi olarak söylüyorum hala bu meslekte kendimi acemi olarak görüyorum çünkü elektrik elektronik bir derya asla ve asla ben öğrendim oldum diyemiyorsunuz .Şimdi size birkaç örnek vereceğim .Bir alman teknisyenle makina montajı yapyoruz makina ve pano arasına kumanda kablosu çekiip klemense giriş yapıyoruz ben ondan daha iyi bağlayacağım diye özenerek muntazam bağlantı yaptım fakat alman teknisyen olmamış sök dedi ben tabiki suizan düşünerek neden olmamş çok güzel bağlantı yaptım dedim( aklımca beni kıskandığını düşünüyorum ) Bana kızmadan tane tane anlattı dedki kabloyu sıfıra sıfır bağlantı yapmışsın hiç boşluk yok ilerde bu kabloların ucu kavrulur veya panoyu 20 -30 santim ileri kaydırman gerekirse ya kabloyu değiştireceksin yada ek yapacaksın dedi bu da ek maliyet ve zaman kaybı dedi .Kabloyu bağlamadan önce 1 tur halka yap panonun altına yerleştir 30- 40 cm kablo payın olur dedi.Bu bir bigidir kendisine teşekkür ettim yıllardır bu şekilde çalışırım.2 örnek 70 -80 metre kablo çekmişiz kabloda 220 volt enerji var yanına boş kablo çektim kablonun ucunu açıp bağlantı yapacağım sırada baya bir silkeledi kolumu diğer kablonun üzerine dolanmış ve indüksiyon sonucu kablo üzerinde voltaj birikmiş .Bunları şunun için yazıyorum bizler bu memleketin evlatlarıyız ve emin olun öğrenecek çok şey var bu örnekler en basit örnek .Bu forumda çok bilgili arkadaşlar var meslekten emekli olmuş büyüklerimiz var hepsine saygı duyuyorum fakat bilenler bilmeyenlere öğretecek biz zor zamanlarda birbirimizin elinden tutarak bu noktaya kadar gelebildik bilmeyende çok bimişlik yapıp ben biliyorum deyip vurdum duymazlık yapmıyacak cünkü herşeyi biliyorum diyen adama kimse bir şey öğretemez ve o kişi gelişme gösteremez .saygılarımla.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri