Şerit Ledi radar sensörlü veya direk anahtar ile yakacak şekilde seçenekli bağlantı nasıl yapılır?

tan er

Üye
Merhaba arkadaşlar,
Şerit led bağlantısını trafoya girmeden önce bir radar hareket sensörüne girdim oradan çıkıp trafoya bağladım.
Yani bağlantım düzgün çalışıyor. Odaya girdiğimde hareketi algılıyor ve yanıyor. Gayet düzgün şekilde çalışıyor.
Ancak odada bazen uzun süre hareketsiz duruyorum ve bu durumda sisteme bir anahtar bağlayarak devamlı yanmasını istiyorum.
İşte sorum burada.
on-off-on anahtar 6 pin li bir anahtar alıp I konumunda sensör devreye girsin II konumunda devamlı yansın şeklinde bağlamak istiyorum.
Voltaj ilk önce anahtara girecek I konumu senserö II konumu sensörü atlayıp direk trafoya bağlarsam bu durumda radar sensörün çıkışından yani tersten voltaj vermiş olacağım. Bunun radar sensöre bir zararı olur mu?
Yada nasıl bir çözüm uygulamalıyım?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Bu şekilde bağlayabilirsiniz.

1DL99S.png

Bu şekilde bağlayabilirsiniz.

1DL99S.png
Hay allah razı olsun. Elektrik biliyorum diyorum. Vallahi kafam durmuş. Devreyi görünce kendime epey bi kızdım bu kadar basit, temel bir anahtarlamayı nasıl akıl edemedim diye ve utandım da. Çok teşekkür ederim. Sağlıcakla kalın. 👏🤲
kontak uçlarına paralel bir anahtar bağla.
Çok teşekkür ederim. Kafam durmuş vallahi. Sağlıcakla kalın

Hay allah razı olsun. Elektrik biliyorum diyorum. Vallahi kafam durmuş. Devreyi görünce kendime epey bi kızdım bu kadar basit, temel bir anahtarlamayı nasıl akıl edemedim diye ve utandım da. Çok teşekkür ederim. Sağlıcakla kalın. 👏🤲

Çok teşekkür ederim. Kafam durmuş vallahi. Sağlıcakla kalın
Allah cümlemizden razı olsun. Bazen en iyi bildiği, sürekli yaptığı şeyleri bile karıştırabiliyor insan.

Allah cümlemizden razı olsun. Bazen en iyi bildiği, sürekli yaptığı şeyleri bile karıştırabiliyor insan.
Anahtarı bu şekilde bağlayınca lamba tamam yanacak amam radar sensörün çıkışından da yani tersten faz vermiş oluyoruz. Bu sensörde arızaya sebep olmaz mı?

Anahtarı bu şekilde bağlayınca lamba tamam yanacak amam radar sensörün çıkışından da yani tersten faz vermiş oluyoruz. Bu sensörde arızaya sebep olmaz mı?
Sensörün o çıkışında bir röle var. Rölenin kontak uçları ile anahtarı paralel bağlamış oluyorsunuz. Cihazın içine faz girişi olmuyor.

Sensörün o çıkışında bir röle var. Rölenin kontak uçları ile anahtarı paralel bağlamış oluyorsunuz. Cihazın içine faz girişi olmuyor.
Rolenin karşı boş bacağına giriyor demek ki. Şimdi anladım. sağlıcakla kalın.

Rolenin karşı boş bacağına giriyor demek ki. Şimdi anladım. sağlıcakla kalın.
Evet rölenin ortak ucuna L klemensi, normalde açık olan ucuna da L üssü klemensi bağlı. Sensör hareket algıladığında röle çekiyor L ise L üssü uçları birleşiyor. Sizde dışarıdan L ile L üssü ucuna paralel bir anahtar bağlayarak birleştirme işini manuel olarak yapmış oluyorsunuz.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri