Şerit Led'deki SMD'leri Söküp Başka Devrede Kullanma

kdrdncr

Üye
Şerit ledin üzerindeki SMD ledleri söküp başka bir devre kartının üzerine monte etmek istiyorum. Bunu yapmak için şerit ledin üzerindeki dirençleri kullanmam gerekir mi?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Uygulayacağınız gerilime göre direnç gerekirmi gerekmezmi hesaplamanız gerekmektedir.

R = V / I

bazı ledler 2.2 volt bazı ledler 3.6 volta kadar çıkar.

Bence şöyle yapınız. Şerit ledinizden 3 lü bir gurubu kesip elinize alınız. Bu guruba 12 volt veriniz.

1- her bir ledin üzerinde düşen gerilimi ölçü aletinizle ölçünüz buraya yazınız.
2- 12 volt devresine ölçü aletinii seri amper ölçün kademesinde bağlayıp kaç miliamper akım çektiğini ölçüp buraya yazınız.

Bu bilgiler çerçevesinde sizde yapacağınız devrede nasıl kaç adet led kullanacağınızı kaç volt ile besleyeceğinizi yazarsanız ona göre direnç ihtiyacınızı hesaplayabiliriz. En basit yol devrede yine 12 volt kullanacaksanız aynı direnci 3 lü lede seri kullanmanız gerekiyor. Voltaj farklı ise direncin değeri değişmelidir.

Arabanın iç aydınlatmasında kredi kartını kesip üzerine 4 sıra şerit led yapıştırmıştım. Ledleri devre kartına dizersem daha az yer kaplayıp daha çok led kullanabileceğim için böyle yapmak istiyorum. 12 volt olduğu için kendi üzerindeki dirençleri kullanmak sıkıntı yaratmaz değil mi?

Arabanın iç aydınlatmasında kredi kartını kesip üzerine 4 sıra şerit led yapıştırmıştım. Ledleri devre kartına dizersem daha az yer kaplayıp daha çok led kullanabileceğim için böyle yapmak istiyorum. 12 volt olduğu için kendi üzerindeki dirençleri kullanmak sıkıntı yaratmaz değil mi?

sıkıntı yaratmaz. Kendi üzerindeki dirençlerle güzelce montajladıktan sonra sorun yok. Yalnız ilk testlerde ısınma durumunu kontrol ediniz. Aşırı ısınma görürseniz altına metal alüminyum olur bir soğutucu bağlamanızda fayda var.

Forum istatistikleri

Konular
128,134
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri