Şerit led sürücü kartı sorunu

Dediğiniz gibi tek koldaki ledleri iki parça olarak beslenecek şekilde tasarlamışlar. Paralel olarak yani. Bahsettiğim ledlerin paralel olarak bağlantı yapıldığı noktayı fotoğraf olarak ekliyorum.

Kartın kaç W olduğunu bilmiyorum ama sitede 40W olduğu yazıyor. Kartın üzerindede Y030W-024G şeklinde yazı vardı zaten, muhtemelen dediğiniz gibi.

Ekli dosyalar

• e2a68572-b9b2-42a7-865c-09385fdd8be5.jpg
    e2a68572-b9b2-42a7-865c-09385fdd8be5.jpg
    80.7 KB · Görüntüleme: 11
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Bu arada ben hala devrenin bozuk olduğunu düşünmüyorum. Eğer düşündüğüm gibi bir tasarım varsa herhangi bir koldaki bir adet ledin bozulması halinde lamba tümden bozulacak demektir. Sürücü 240mA sabit akım veriyorsa kol başına 60mA düşer. Kollardan biri gitti kol başına 80mA e çıktı bir kol daha gitti kol başına 120mA e çıktı. Bu şekilde patır patır gider.
Bence siz arızalı ledleri bularak değiştirin elinizde ledlerin tamamı sağlam bir takım olsun sonra çalıştırmayı deneyin.

Eğer devrenin kesin bozuk olduğuna kanaat getirirseniz şu basit entegre ile yeni bir sürücü yapabilirsiniz. Adamlar harika bir entegre yapmışlar. Sizin kartın üzerindekine benzer...
https://www.alibaba.com/product-detail/100-original-LED-constant-current-driver_62378002004.html

Son düzenleme:
Ledlerin çalışan kısmından itibaren bağlantıyı yaptım ama zaten karttan elektrik gelmediğinden çalışmıyor.
Devre kartını tekrar bi çalıştırmayı deneyeceğim. Güzelce bir zımparalayıp tekrar bakacağım yollara vs.

Düşündüğünüz şekilde bir tasarım varsa kaliteli bir şey değil o zaman bu elimdeki ürün :) Herhangi bir arızada akım yükselecekse diğer ledleri de komple yakmak mümkün yani.

Her yerde kullanılan 12V şerit ledlerde her ledin arasında birer direnç bulunuyordu, sanırım yüksek akımı engellemek için ekliyorlardı. Bunda öyle bişey de yok.

Bahsettiğiniz entegreye de bakacağım.

Kartın üzerindeki entegrenin bir bacağı direkt entegreden kopmuş. Yani kart sizlere ömür. Nasıl bir akım ya da sıvı temasına maruz kaldı orasını bilemiyorum ama bunu onarmak mümkün değil gibi. Kartın geri kalan parçaları muhtemelen sağlamdır ama yine de ölçüp sağlam olanları envantere ayıracağım.

Gönderdiğiniz entegreye baktım fakat getirtmem zor gibi görünüyor. Bu yüzden başka bir çözüm yolu aramaktayım maalesef.

Ekli dosyalar

• e0a14993-d7b2-4b39-a20e-a0fc3efcb137.jpg
    e0a14993-d7b2-4b39-a20e-a0fc3efcb137.jpg
    158.6 KB · Görüntüleme: 12

Forum istatistikleri

Konular
128,108
Kullanıcılar
449,809
Son üye
yucelsenolgm

Yeni konular