Şerit Led Güç Tüketimi hk.

Ledler kullanılan fosfor oranlarına göre akım çekerler. En çok akımı sırasıyla beyaz, kırmızı, mavi ve yeşil çeker. Tek çip metrede 60 led 400mA/metre, 3 çip metrede 60 led 1200mA/metre akım çeker bunlar tek renkler için geçerli. RGB lerde ise metrede 30 led 450mA/metre, metrede 60 led 900mA/metre akım çeker. Ben uygulamalarımı buna göre yapıyorum bu güne kadar hiç sıkıntı çıkmadı ama en önemli nokta adaptör seçerken hesap ettiğiniz değerin mutlaka bir üstünü seçmeniz gerekir. Mesela 10 metre RGB60 çalıştırmak için en az 9 amper gerekir biz buna 8,5 Amper idare eder dersek ısınmalar başlar.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
@sarsina;

Söylediklerin genel itibari ile doğru gibi olsada detayda farklı... Birincisi beyaz renk LED yoktur, beyaz zannedilen LED fosfor kaplı mavi leddir... İkincisi fosfor miktarına göre akım çekmezler, ledleri kırmızı ve türevleri (kırmızı, amber ve turuncu vs.) ile mavi ve yeşil olarak ikiye ayırmak gerekli, bunların üretim teknikleri ve malzemeleri farklıdır... Kırmızı LED ile mavi/yeşil LED'in ileri yön gerilimleri farklıdır ancak akımlar aynıdır, kırmızı 2,2V gerilimde 20mA çeker, mavi 3,5 V gerilimde 20mA çeker yada 350mA fark etmez... (kırmızı 2,2-2,5 V mavi 3,2-3,5V) ) Üretim teknikleri, InGaN mavi-yeşil, AlGalnP turuncu, AlGaAs kırmızıdır...

Kırmızı LED ile mavi/yeşil LED'in ileri yön gerilimleri farklıdır ancak akımlar aynıdır, kırmızı 2,2V gerilimde 20mA çeker, mavi 3,5 V gerilimde 20mA çeker yada 350mA fark etmez...

Ben uygulamacı olduğum için toplam çekilen akıma bakarım. Çektiği akımlar aynı gerilim farklı demişsiniz fakat pratikte farklı gerilim vermeyeceğimize göre ikisine de 12V gerilim verdiğinizde kırmızı maviden daha fazla akım çeker. Aksini ispat edecek olan buyursun?

Birde fosfor kaplı mavi led neden mavi ledden fazla akım çeker?

Kırmızı LED ile mavi/yeşil LED'in ileri yön gerilimleri farklıdır ancak akımlar aynıdır, kırmızı 2,2V gerilimde 20mA çeker, mavi 3,5 V gerilimde 20mA çeker yada 350mA fark etmez...

Ben uygulamacı olduğum için toplam çekilen akıma bakarım. Çektiği akımlar aynı gerilim farklı demişsiniz fakat pratikte farklı gerilim vermeyeceğimize göre ikisine de 12V gerilim verdiğinizde kırmızı maviden daha fazla akım çeker. Aksini ispat edecek olan buyursun?

Farklı ön direnç diye bi şeyden haberin varmı?

Dostum ben teknisyenim dirençtende haberim var diyottan da sen sorularıma cevap verirsen sevinirim.

Hangi ledi direk 12 volt ile kullanıyorsun? Bahsettiğim gerilim besleme değil ileri yön gerilimi...
Ledler akım değerlerine göre sınıflandırılır (15-20-50-60-150-350 mA vs.) haliyle kırmızının daha fazla akım çekmesi daha düşük voltajla çalıştığından ihtimal dahilinde değil mavi ve yeşil ne kadarsa o kadar akım çekmesi gerekir, yoksa yanar...
Mavi ve yeşil 3,2-3,5 V iken kırmızı ve amber 2,2-2,4 volttur... En basidindan bi RGB şerit ledin üzerine bakarsan mavi ve yeşil çiplerin direnç değeri kırmızı çipten daha azdır, niye? Ledlerin hepsi 20 mA çünkü... Kırmızı ledde mavi ve yeşil ledlerle aynı direnç değeri kullanılırsa normal akımından fazla akım çekecektirde bu proje yapan birini bağlamaz çünkü yanlış...

12 volt besleme için;
2,4V*3 seri=7,2V
12-7,2=4,8V kırmızı ledde ön dirence düşürmen gereken gerilim

3,2V*3 seri=9,6V
12-9,6=2,4 volt mavi-yeşil ledde ön dirence düşürmen gereken gerilim

Power ledler zaten sabit akımla çalıştığından kırmızı daha az güç tüketir, haliyle mantığın çuvallamakta...
Örnek; 3 adet kırmızı power ledi seri bağlarsan 3*2,4=7,2 volt 7,2*0,350 mA=2,52 Watt
3 adet mavi power ledi seri bağlarsan 3*3,2=9,6 volt 9,6*0,350 mA= 3,36 Watt

Merhaba..
Bizim sitenin etrafını mavi şerit led ile ışıklandırdılar..Aşağı yukarı toplam 600 metre kullanılmış.
Işıklandırma amaçlı olduğu için tahminim 3 çip olan mavi leddendir..
Günde yaklaşık 10 saat çalışıtığını farzetsek,1 aylık elektrik sarfiyatı ne kadar olur...?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Merhaba..
Bizim sitenin etrafını mavi şerit led ile ışıklandırdılar..Aşağı yukarı toplam 600 metre kullanılmış.
Işıklandırma amaçlı olduğu için tahminim 3 çip olan mavi leddendir..
Günde yaklaşık 10 saat çalışıtığını farzetsek,1 aylık elektrik sarfiyatı ne kadar olur...?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

450 watt cıvarı tuketımı olur yıllık [FONT=Helvetica, Arial, sans-serif]600 700 tl arası bı fatura malıyetı olur aya bolersek de 60 tl cıvarı bır meblağ cıkar ortaya.[/FONT]

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri