Şehir Şebeke Suyundan Elektrik Üretmek!

ykp55

Üye
arkadaşlar bir firma var şehir Şebeke su hattına bir adet su tirubunu yerleştiriyor ve tesisten gelen tanzikli suyu generatör sayesinde dısarı alıyor ve 1 senede yaklaşık 1000 adet evin elektrik ihtiyacını karşılıyor . şimdi buraya herşey güzel uretilen enerji alternatif enerji olduğuna göre bu enerjiyi nasıl kulklanıyor depo etme olasalığı olmadığına göre bilgisis olan arkadaşlar burda görüşlerinizi alabilirmiyim

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
O şehir şebekesini basınçlandırmak için, su dağıtım firması motor kullanıyor. Dediğiniz firma ise o basıncı kullanıp elektrik üretiyormuş. Yani bir nevi su dağıtım şirketinin enerjisini çalıyor. Yasal bir durum değil.

O şehir şebekesini basınçlandırmak için, su dağıtım firması motor kullanıyor. Dediğiniz firma ise o basıncı kullanıp elektrik üretiyormuş. Yani bir nevi su dağıtım şirketinin enerjisini çalıyor. Yasal bir durum değil.

ben belediyede çalısıyorum belediyemizin sehir sebekesine düşünüyorum bakalıkktan bir açıklma vardı bütün yasal izinleri mevcut hatta resmi gazetede ilgili bakanlık tarafından yayınlanmış eğer bulabilirsem resmi gazete sayısını burda paylaşırım... yani suyumuzu elektrik enerjisine cevirip başka yerde kullanmak...

ben belediyede çalısıyorum belediyemizin sehir sebekesine düşünüyorum bakalıkktan bir açıklma vardı bütün yasal izinleri mevcut hatta resmi gazetede ilgili bakanlık tarafından yayınlanmış eğer bulabilirsem resmi gazete sayısını burda paylaşırım... yani suyumuzu elektrik enerjisine cevirip başka yerde kullanmak...

O şehirde sadece cazibe ile su dağıtımı yapılıyorsa belki uygulanabilir. Ama ben Ankara için düşünüyorum, suyu başınçlandırmak için dağıtım firması motorlar kullanıyor. Eğer şebeke üzerine jeneratör yerleştirirseniz, o motorlara karşı koymuş olursunuz ve su dağıtım şirketi daha çok enerji harcar. Yani su dağıtım şirketinin kaybı söz konusu.

harcanan suyun parasını nasıl karşılıyorlar? veya bu suyu nerede kullanıyorlar?

O şehirde sadece cazibe ile su dağıtımı yapılıyorsa belki uygulanabilir. Ama ben Ankara için düşünüyorum, suyu başınçlandırmak için dağıtım firması motorlar kullanıyor. Eğer şebeke üzerine jeneratör yerleştirirseniz, o motorlara karşı koymuş olursunuz ve su dağıtım şirketi daha çok enerji harcar. Yani su dağıtım şirketinin kaybı söz konusu.

bizde su dağıtım şirketi yok belediye kendi tesisini kurdu 4 adet 55 kw pompa yeterli geliyor bu türbinin çarkı o kadar da ağır değildir heralde yani ilk yol almada belkı zorlaya biliri ama ondan sonra sanmıyorum bi zorluğu olacağını yada bayypass sistemi kurulabilir otomatik valflerle sofstarter mantığı ile asl sormak istediğim elektriği ziyan etmeden nasıl kullana biliriz biz bunu doğru akıma cevirip depo etsek sonra tekrar alternatif akımamı çevirecez nasıl olacak su her daim kullanılıyor elektriği surekli uretcez dağıtımı çok zor olabilir ama rayına oturuncada cok karlı bir iş olacağını düşünüyorum ...

Böyle bir sistem kurulması hem mantıksız hemde verimsiz.
Türbini çalıştırırken su basıncında kayıp olur, bu kayıp milden alınan güç arttıkça artar.Bu tarz sistemlerin örneği akışkanlar mekaniği kitaplarında mevcuttur.Eğer unutmazsam burada paylaşırım.

Böyle bir sistem kurulması hem mantıksız hemde verimsiz.
Türbini çalıştırırken su basıncında kayıp olur, bu kayıp milden alınan güç arttıkça artar.Bu tarz sistemlerin örneği akışkanlar mekaniği kitaplarında mevcuttur.Eğer unutmazsam burada paylaşırım.

turbunun resimlerine baktım netten ama şimdi siteyi bulamıyorum o kadar buyuk bir çarkı yoktu bi defa yol aldığı zamn sanmıyorum ki orlasın sistemi..

Bu bir enerji üretimi değil enerji transferi. Şebekenin basıncını artırmak için kullanılan enerjiyi tekrar enerjiye dönüştürüyorsunuz bu bi anlam ifade etmez. Sitem çalışabilir bunda bi sorun yok ama olan dağıtım şirketine olur.

turbunun resimlerine baktım netten ama şimdi siteyi bulamıyorum o kadar buyuk bir çarkı yoktu bi defa yol aldığı zamn sanmıyorum ki orlasın sistemi..

Alternatör veya dinamoya yük bindikçe milini döndürmekte zorlaşacaktır.Tıpkı boşta çalışan motorla yükte çalışan motorun farklı güçler harcaması gibi.
Eğer basit bir deneme yapmak istiyorsanız arabanız varsa çalıştırın daha sonra arka cam rezistansı gibi yüksek akım çeken elektrik devrelerini çalıştırın motor devrinin değiştiğini gözlemleyeceksiniz yada küçük bir dc motoru çalıştırın daha sonra enerjisini kesin aniden uçlarını kısa devre edin motorun aniden durduğunu görürsünüz.

Forum istatistikleri

Konular
128,105
Kullanıcılar
449,805
Son üye
berkayk304

Yeni konular

Geri