Şebeke Su Jeneratörü

Hepsini okumak zor geldi! İşin mantığı, böyle bir şey enerji ile yapılan bir işten enerji çalmak olur. Ha Şebeke direğine kaçak kabla çektin ha su borusundan elektrik ürettin, hiç bir farkı yok. Belki zaten fazladan sarf edilen pompa enerjisinin kayıplarını değerlendirmek istiyorum desen de kanunsuz bir iş. Daha olabilecek şeyleri düşünmek lazım. Yetmişlik ya da yüzlük PVC borusundan kanat yaparak rüzgar türbini yapıp rüzgarı değerlendirmek daha mantıklı olur. En azından adı yenilebilir enerji.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Sen çok şeyi karıştırıyorsun da farkında değilsin. Kendi söylediğinle çelişiyorsun ben verimi anlatmaya çalıştım anlamış olsaydın bu kadar uzatmaman düşünmen gerekirdi. Teorinde diğer bir mantıksal hata da şu senin jeneratörler karşı direnç oluşturacak tıpkı su abonelerinin su kullanmaması sonucu basıncın yükselmesi ve motorların durması örneğini verdiğin gibi. Bunu kontrol edemezsin çünkü motorların gücünden fazla karşı direnç sistemi durduracaktır. Bununda kontrolü sağlanamaz çünkü su abonelerinin ne kadar su çekeceği karşıktır yani rastgeledir. Senin sistem borulara tıkanmış etkisi yapıp sistemin durmasına neden olacaktır. Özetle abesle iştigal bir mevzu
O zaman abonelerin kullandigi su gunduzleri sistemi stop,geceleri devamli startta birakacagida aşikardir.
Hepsini okumak zor geldi! İşin mantığı, böyle bir şey enerji ile yapılan bir işten enerji çalmak olur. Ha şebeke direğine kaçak kabla çektin ha su borusundan elektrik ürettin, hiç bir farkı yok. Belki zaten fazladan sarf edilen pompa enerjisinin kayıplarını değerlendirmek istiyorum desen de kanunsuz bir iş. Daha olabilecek şeyleri düşünmek lazım. Yetmişlik ya da yüzlük PVC borusundan kanat yaparak rüzgar türbini yapıp rüzgarı değerlendirmek daha mantıklı olur. En azından adı yenilebilir enerji.
Eğer hepsini okusaydin açıklamalarimda su hattinda minimum duzeyde geciş zorluğu ve bölgesel bir enerji üretiminin olduğunu öğrenecektin.Ayrica 70 lik pvcden yapilan ruzgar türbini amator çalişmayi birebir okudum ve faydalandim.o sistemin birkac eksik noktalari vardi tabiki.

Son düzenleme:
İtirazları anlıyorum ama kimisi de önyargılı. Seneler evvel yine geçmişti, yine benzer olmazlar aklımda kalanlar.

Şöyle düşünelim desem; bir apartmanda komşular birbirinden habersiz. Gündelik yaşamda kimin kimden haberi var, çeşmenin, kombinin, çamaşır - bulaşık makinesinin hepsi çalışıyor etkilenen kimse yok.

Yine itirazlazdan gidersek ve hırsızlık düşüncesine katılmıyorum belirteyim. Hidrafor daki pervaneler aynı degil mi? Hidrafor her zaman çalışmıyor hepimizin malumu. Yine kendi bünyesinde bulunan mini jeneratör ile suyun sıcaklığını renkli ledler veya gösterge ile izleyebildigimiz duş başlıkları olsun, bataryalar olsun farkları nedir? Ticari ürün olarak bunlar piyasada.

Bir de bunu sadece bizde dusunmeyelim dünyada bunu yapan var mı diye araştıran oldu mu? Başkasının da aklına gelen bu düşünceyi hayata gecirmislerse bizim de bunu bir an önce yapmamız için neden bekleyip vakit kaybedelim.

Sn. @telsiz model yapıp sonuçları paylaşmanızı sabırsızlıkla bekliyorum.

... Eğer hepsini okusaydin açıklamalarimda su hattinda minimum duzeyde geciş zorluğu ve bölgesel bir enerji üretiminin olduğunu öğrenecektin.
..
Cevap veren diğer arkadaşlara ayıp olmasa, boş bir iş için o kadar da boş vaktim yoktu!
Israr ediyorsan, enerji şirketine başvur direk dik, kablo çekle uğraşmasınlar, belediyeye başvurup suyun basıncının artırılmasını talep etsinler, sonra herkes birer türbin takıp enerjiyi su borusu üzerinden üretsin.
Sence mantıklı bir proje ise ben yokum!

..Ayrica 70 lik pvcden yapilan ruzgar türbini amator çalişmayi birebir okudum ve faydalandim.o sistemin birkac eksik noktalari vardi tabiki.
Hah işte, al sana proje. O eksikleri gidermeye kafa yorsan çok daha faydalı bir sonuç elde edersin.

https://www.micro-hydro-power.com/Pico-Hydro-Generator-System-brand-new.htm
Linkte bu iş üretilmiş ürün var en alt modeli seçtim ,verilerine göre(inceleyin dakikada 3-4 litre yetiyormuş debi olarak) bir apartmanın giriş katında iş görebilir 300 watt 220 volt

Buda 12 volt basit cihaz
https://www.amazon.com/Beduan-Turbi...uPWNsaWNrUmVkaXJlY3QmZG9Ob3RMb2dDbGljaz10cnVI
Videosu var onu da izleyin.
Yapılmaz değil uygulamada sıkıntıları olur ,ilk mesajımda da belirttim buralarda olmaz diye.Kapımda jeneratör var bakımını ben yapıyorum,yakıtını ben koyuyorum devlet diyor benden habersiz elektrik üretemezsin vergisini vericen saatinden geçiricen,uçan kuştan vergi alan sisteme şebeke suyundan elektrik ürettiğimi nasıl anlatırım,emin olun yapan varsa bravo(bununla ilgili elektrik üretmekle ilgili bir köy öğretmeninin hikayesi geldi aklıma bulursam eklerim).Kayıpları ,bilimsel enerji hesaplarını ,enerjinin korunumu felanını geçtim yarın bu cihazlar izinli ya da izinsiz ithal edilir ya da burada yapılır sonrada kullanılır o zaman görün çümbüşü (kesin TRT payı olur).
Fikir özünde güzel ,iyiniyetli yer yanlış,siz evinizde yaparsınız,araştırın uygulanırlığını, deneyin belki ben yanlış düşünüyorum, bakış açım yanlış sığ bakıyorum.Kolay gelsin,iyi geceler.

Cevap veren diğer arkadaşlara ayıp olmasa, boş bir iş için o kadar da boş vaktim yoktu!
Israr ediyorsan, enerji şirketine başvur direk dik, kablo çekle uğraşmasınlar, belediyeye başvurup suyun basıncının artırılmasını talep etsinler, sonra herkes birer türbin takıp enerjiyi su borusu üzerinden üretsin.
Sence mantıklı bir proje ise ben yokum!

Hah işte, al sana proje. O eksikleri gidermeye kafa yorsan çok daha faydalı bir sonuç elde edersin.
Muhalefet etmek için vakit ayırmışsınız ama boş bir iş için...Sonuçta alternatif enerji üretmekten bahsediyoruz.herkez birer ruzgar jen.dikmiyor catisina veya yayla başina dimi.Mantiksiz geliyorsa siz olmayin lütfen
https://www.micro-hydro-power.com/Pico-Hydro-Generator-System-brand-new.htm
Linkte bu iş üretilmiş ürün var en alt modeli seçtim ,verilerine göre(inceleyin dakikada 3-4 litre yetiyormuş debi olarak) bir apartmanın giriş katında iş görebilir 300 watt 220 volt

Buda 12 volt basit cihaz
https://www.amazon.com/Beduan-Turbi...uPWNsaWNrUmVkaXJlY3QmZG9Ob3RMb2dDbGljaz10cnVI
Videosu var onu da izleyin.
Yapılmaz değil uygulamada sıkıntıları olur ,ilk mesajımda da belirttim buralarda olmaz diye.Kapımda jeneratör var bakımını ben yapıyorum,yakıtını ben koyuyorum devlet diyor benden habersiz elektrik üretemezsin vergisini vericen saatinden geçiricen,uçan kuştan vergi alan sisteme şebeke suyundan elektrik ürettiğimi nasıl anlatırım,emin olun yapan varsa bravo(bununla ilgili elektrik üretmekle ilgili bir köy öğretmeninin hikayesi geldi aklıma bulursam eklerim).Kayıpları ,bilimsel enerji hesaplarını ,enerjinin korunumu felanını geçtim yarın bu cihazlar izinli ya da izinsiz ithal edilir ya da burada yapılır sonrada kullanılır o zaman görün çümbüşü (kesin TRT payı olur).
Fikir özünde güzel ,iyiniyetli yer yanlış,siz evinizde yaparsınız,araştırın uygulanırlığını, deneyin belki ben yanlış düşünüyorum, bakış açım yanlış sığ bakıyorum.Kolay gelsin,iyi geceler.
Aslinda ilk linkteki ürünü gordukten sonra esinlendim bu projeye.kucuk bir enerji üreten dinamo yerine,neden buyuk bir jenerator olmasin dedim.Evde bir prototiple deneme fikri güzel
İtirazları anlıyorum ama kimisi de önyargılı. Seneler evvel yine geçmişti, yine benzer olmazlar aklımda kalanlar.

Şöyle düşünelim desem; bir apartmanda komşular birbirinden habersiz. Gündelik yaşamda kimin kimden haberi var, çeşmenin, kombinin, çamaşır - bulaşık makinesinin hepsi çalışıyor etkilenen kimse yok.

Yine itirazlazdan gidersek ve hırsızlık düşüncesine katılmıyorum belirteyim. Hidrafor daki pervaneler aynı degil mi? Hidrafor her zaman çalışmıyor hepimizin malumu. Yine kendi bünyesinde bulunan mini jeneratör ile suyun sıcaklığını renkli ledler veya gösterge ile izleyebildigimiz duş başlıkları olsun, bataryalar olsun farkları nedir? Ticari ürün olarak bunlar piyasada.

Bir de bunu sadece bizde dusunmeyelim dünyada bunu yapan var mı diye araştıran oldu mu? Başkasının da aklına gelen bu düşünceyi hayata gecirmislerse bizim de bunu bir an önce yapmamız için neden bekleyip vakit kaybedelim.

Sn. @telsiz model yapıp sonuçları paylaşmanızı sabırsızlıkla bekliyorum.
Teşekkür ederim @by lent Öncelikle dunyada benzer amator calışmalar var.fakat açık devre mantığinda yani şebeke suyu tubinden geçip bir depoya akıtılıyor.Evet model yapip evde test etmeyi düşünüyorum.

Buyrun arkadaşlar googleda bu linkte habere konu olmuş.Ve hayata geçiriliyor.Tabi fikir yabancı arkadaşlardan...
https://www.enerjibes.com/sehir-su-sebekesinden-elektrik-uretimi-guzel-fikir/

Son düzenleme:
Asbestli boruların değiştirilmesi konusunda anlaşamayan yöneticilerin olduğu bir memlekette ne güzel bir habitat. Benimde bir zamanlar bu ülkeye dair ideallerim vardı. Zamanla geçiyor çok kafa yormayın

Asbestli boruların değiştirilmesi konusunda anlaşamayan yöneticilerin olduğu bir memlekette ne güzel bir habitat. Benimde bir zamanlar bu ülkeye dair ideallerim vardı. Zamanla geçiyor çok kafa yormayın
Güzel bir kıssa hocam.teknik olarak görüşünüz nedir?İdeallerinizide merak ettim gercekten,bir projemiydi?Saygılar

Güzel bir kıssa hocam.teknik olarak görüşünüz nedir?İdeallerinizide merak ettim gercekten,bir projemiydi?Saygılar
Olabilir neden olmasın. Elin adamı roketi uzaya yolluyor anaryada kalktığı yere geri indiriyor.

@telsiz, amacım muhalefet değil, sizi boş uğraştan kurtarmak. Verdiğin sayfada dikkat edersen suyun kendi akışıyla diye bir ibare var. Yani su şebekeniz yüksek bir irtifadan suyu kendi halinde şebekeye ulaştırabiliyorsa o akışı belli bir yere kadar değerlendirebilirsiniz. Ha, buna değer mi değmez mi ayrı konu. Malum "akışkanlar mekaniği" dersini alanlar bilir, bir akışkan aktığı boru içinde ne kadar dirsek gibi parçalar (fittings) varsa o kadar fazla dirençle karşılaşır ve debisi düşer. Bunu önlemek için de boru çapları maliyet hesabına göre artırılır. Bu sebeple konulacak türbin sadece sayaçtan sonra eve gelen su hattına bağlanabilir ve suyu kullandıkça döndürülebilir. Kat be kat fazlasıyla diğer yenilebilir enerji kaynakları varken, bir kaç mili amper akım/enerji için buna değer mi takdiri size ait?

Boş bir iş dememin diğer bir sebebi de şu; zamanında Uğur Dündar'ın programlarından biriydi, iki makine mühendisi uçakları bedavaya uçuracaktı. Senaryo şu, yerde aküleri şarj edip uçağı havalandıracak, sonra da uçak kendi hızıyla giderken döndüreceği bir pervane ile aküleri tekrar şarj edip dolduracaktı. Böylece bedavaya uçmuş olacaktı. Halen termodinamik kanunları diye bir şey olduğunu duymayanlar, benzer şeyleri arabalar için söylüyorlar. Madem elektrikli, giderken aküleri de doldursun, ne diye şarja ihtiyacı oluyor gibi?!

Sizin olayda örnekleri verilen türbinler muhtemelen yüksek bir yerdeki suyun potansiyel enerjisini kullanmak amaçlı yapılmışlardır. Karadenizde yüksek dağlardan, yaylalardan akan derelere nasıl ki HES santralleri kuruldu, o şekilde akan bir suyun da potansiyel enerjisi elektrik enerjisine çevrilebilir. Tabi derelerin suyunu kullanıp, flora ve habitatini bozarak değil! Yoksa anladığım kadarıyla, diyelim bahçenizde ya da tarlanızda bir kuyunuz var, dalgıç pompa ile suyu çekiyorsunuz. O zaman ne diye onca masraf edip yok hat çek, yok bir sürü panel koy elektrik üretmekle uğraşmak yerine pompadan çıkan hortumu bir türbinden geçir elektrik üret. Belki o kadar abartılacak bir şey değil diyeceksiniz, onun haricindeki bir uğraş da boş iş sıfatında kalıyor maalesef.

Forum istatistikleri

Konular
128,151
Kullanıcılar
449,895
Son üye
HalilKonec

Yeni konular

Geri