Şebeke Prizi UPS Prizine Karşı

promete1

Üye
herkese hayırlı işler bol kazançlar benim sorum eğer sıvaüstü ups prizinin fazı şebekenin fazına değerse bir sıkıntı olacak mıdır(patlama çatlama falan?)
Saygılarımla

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
herkese hayırlı işler bol kazançlar benim sorum eğer sıvaüstü ups prizinin fazı şebekenin fazına değerse bir sıkıntı olacak mıdır(patlama çatlama falan?)
Saygılarımla

UPS'e giren alternatif akım doğrultulur akü şarj devresi ile bir yandan aküleri şarj ederken biryandan da doğru akım alternatif akıma çevrilerek çıkışa verilir. Yani sizin Şebeke fazı ile ups çıkış fazı arasında zamansal fark yani faz farkı oluşması kaçınılmazdır, birbirine teması halinde kısadevre durumu söz konusu olur.
Eşdeğer iki UPS'in bile paralel çalışabilmesi için özel paralelleme kiti (elektronik devre) kullanılması gerekir.

Saygılarımla
180 km hızla giden bir arabanın 160 km hızla giden bir arabaya temasında ne olursa o olur.

180 km hızla giden bir arabanın 160 km hızla giden bir arabaya temasında ne olursa o olur.

Şebeke fazı maksimum değerdeyken ups fazı negatif alternans maksimum değerine denk gelirse yüksek hızda kafa kafaya çarpışma olur. İkisinden birisi sıfır değerinde ise duvara toslama gibi olur diyelim :)

Yukarıda anlatılanlara ilaveten,çoğu ups regülatör özelliği taşır.Bu nedenle sabit 220v çıktığını sayarsak şebekedeki voltaj dalgalanmalarında örneğin şebeke 230v olursa ups üzerinden akım geçirir,yada şebekenin 210v olduğunu varsayalım ups gücü elverdiği ölçüde şebeke üzerinden akım dolaştırmaya çalışacak.Her iki durumda da ups mort olur.

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,925
Son üye
Taylor Quinntin

Yeni konular

Geri