Şebeke parazit onleyici

Bundan denedim ustam.kesmiyor
Merhaba özellikle ultrason da yaşadığınız problem için bir farklı tasarım emc filtre önerebilir.Yeriniz nerde bulunduğunuz şehre göre yardımcı olabilirim.Numune alıp test edersiniz.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Ferrit nüve daire şeklinde işinizi görebilir. Proba takarsanuz..

Ekli dosyalar

• Screenshot_20210614_085845_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_20210614_085845_com.android.chrome.jpg
    103.6 KB · Görüntüleme: 28
Merhaba özellikle ultrason da yaşadığınız problem için bir farklı tasarım emc filtre önerebilir.Yeriniz nerde bulunduğunuz şehre göre yardımcı olabilirim.Numune alıp test edersiniz.
Hocam merhaba. Aynı sorun bende de mevcut. Eskişehirdeyim. Bana da yardımcı olabilir misin.

Sorun tamamen aynı, yapılanlarda aynı, hatta acaba konuyu ben mi açtım diye bi ara düşünmedim değil :))

Selamın aleyküm.
İsyerimizde bir adet ultrason cihazı var..bu cihaza bağlı problardan biri ekranda aşırı derecede parazit yapıyor..cihaz 2 Kva lik UPS cihazına bağlı..UPS yi fişten çıkartınca akude çalışınca parazit kayboluyor..takınca tekrar geliyor.yaptigim işlemler.;
Yeni toprak hattı çektim yok
Topraklamayi iptal ettim yok
Genel UPS prizine taktım yok
UPS nin ( 2 Kva kendi UPS sinin) giriş filtresini değiştirdim yok.
Sıfır 2 Kva UPS ile denedim yok.
10 amper Emc filtre yaptırıp UPS yi filtreden gecirdim yok..
İşletmenin elektriğinde hadi sorun var dedim bağımsız komşu binadan kablo çekip denedim yine yok..
Ama UPS akusunden beslenince parazit sıfır..
Buna başka nasıl bir filtre alabilirim bunu engelleyecek.varmi başka önerisi olan.?
Arkadaşım merhaba, arızanın akıbeti ne oldu. Giderebildin mi acaba? Aynı problem bizim işlerindede var. Çözüm yolunu nasıl buldun.

Selamın aleyküm.
İsyerimizde bir adet ultrason cihazı var..bu cihaza bağlı problardan biri ekranda aşırı derecede parazit yapıyor..cihaz 2 Kva lik UPS cihazına bağlı..UPS yi fişten çıkartınca akude çalışınca parazit kayboluyor..takınca tekrar geliyor.yaptigim işlemler.;
İşletmenin elektriğinde hadi sorun var dedim bağımsız komşu binadan kablo çekip denedim yine yok..
Buna başka nasıl bir filtre alabilirim bunu engelleyecek.varmi başka önerisi olan.?
Ups ile fiş arasına da emi filter gerekiyor.
Hem girişine hem çıkışına bağlanacak.

ups öncesine kaliteli izolasyon trafosu konulsa iyi olur.
Ultrason probu bağlantıları toprağa bedene metale temas edince Şebeke hattının gürültüsünü çoğaltır.

Son düzenleme:
Selamın aleyküm.
Kardeş merhaba;bu konu nasıl neticelendi?aynı problemi çalıştığım hastanede bizde yaşıyoruz.nasıl bir yöntem denediniz bilgi verebilir misiniz?teşekkürlrr

10 amper Emc filtre yaptırıp UPS yi filtreden gecirdim yok.
Demekki yaptırdığınız filtre doğru yapılmamış.
Anlattıklarınızdan bu sonuç çıkıyor. Aslında ek olarak; prob kablosundan yayılma varsa "shield' yani ekranlama ve ultrosonik jeneratöre Faraday ekranlama yapılabilir, ancak siz (bunlar yapılmadan) "ups ve aküden beslenince problem kalmıyor" diyorsunuz, yani ultrasonik jeneratör- şebeke bağlantısı olunca, şebeke "anten" oluyor ve "elektromanyetik gürültü" yayılıyor.
Bunun çözümü (doğru yapılmış) EMI filtresidir
Bu filtre piyasadaki avuç içine sığacak kadar küçük filtrelerle olamaz, bu tür işlerde kullanılan filtre boyutları ortalama 30x15x15 cm civarındadır.
Ayrıca ultrasonic jeneratörün frekansının bilinmesi çözüme yardımcı olacaktır.

Konu ilgimi çektiği için iki gündür takip ediyorum.

Sanırım suçun bir kısmı sizde veya iş yerinizde,.
Böyle bir hata ne aşamada olursa olsun satııcı/üretici sorumludur.

Hele cihaz ithal ise o zaman durum daha vahim.
Türkiye'ye ithhal edilen cihazlar CE standartlarına uymak zorundadır ve bu standartlar içinde Elektro Manyetik Gürültü sınırlaması vardır.

Siz önce satıcı firmaya durumu bildirmeli, hatta aynı anda yurt dışı üretici firmayada bu şikayetinizin bir örneğini göndermelisiniz. (Marka ve model yazarsanız bizlerde ilgilenelim)

Eğer bu cihazı siz yaptıysanız veya tarafınızdan revize edildikten sonra böyle bir durum çıktı ise o zaman çözüm aranır ve mulaka bulunur.

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,925
Son üye
Taylor Quinntin

Yeni konular

Geri