Şebeke Kesintisinden Etkilenmeyen Kontaktör

salihglc

Üye
Selam arkadaşlar;

Kontaktör bobinine Şebeke gerilimi vererek ana kontakları kapatmak istiyorum ancak şebeke elektriği gittiği zaman da kontakların kapalı kalması gerekiyor çünkü inverter beslemek istiyorum. Yani kontaklar kapalı vaziyetteyken elektrik kesintisi yaşandığında açılıp rüzgar türbininden gelen gerilimi kesmesin istiyorum. Kapalı kontak kullanamıyorum çünkü kapalı kontaklar yardımcı kontak olduğu için üzerinden ana akım geçip kontakları yapıştırmasından korkuyorum. Nasıl bir yol izleyebilirim?

Diğer sorunum ise piyasada ana kontakları kapalı kontaktör bulamamam. Yardımcı kontaklar üzerinden yüksek akım geçmemesi için kapalı ana kontakları kullanabilsem şebeke kesintisi ile alakalı problemim kalmayacak.

Teşekkürler.

Son düzenleme:
Selam arkadaşlar;

Kontaktör bobinine şebeke gerilimi vererek ana kontakları kapatmak istiyorum ancak şebeke elektriği gittiği zaman da kontakların kapalı kalması gerekiyor çünkü inverter beslemek istiyorum. Yani kontaklar kapalı vaziyetteyken elektrik kesintisi yaşandığında açılıp rüzgar türbininden gelen gerilimi kesmesin istiyorum. Kapalı kontak kullanamıyorum çünkü kapalı kontaklar yardımcı kontak olduğu için üzerinden ana akım geçip kontakları yapıştırmasından korkuyorum. Nasıl bir yol izleyebilirim?

Diğer sorunum ise piyasada ana kontakları kapalı kontaktör bulamamam. Yardımcı kontaklar üzerinden yüksek akım geçmemesi için kapalı ana kontakları kullanabilsem şebeke kesintisi ile alakalı problemim kalmayacak.

Teşekkürler.
normalde kapalı ile kontaktör çektirirsen daha iyi olur nc kontaklar genelde kumanda amaçlıdır yük bindiremezsin

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Kontaktörün bobinini küçük güçlü bir UPS'ten(600, 650 VA'lik) besleyebilirsin. Böylece enerji kesintisi olsa bile kontaktör çekili kalacağı için ana güç kontakları bırakmamış olur. Yalnız, bu ekonomik bir çözüm olmayabilir.
İnverter'ın beslediği bir Ups zaten hali hazırda mevcut. Araya bir zaman rölesi koyarak UPS ve şebeke ile aynı anda kontaktör bobinini beslesem nasıl olur? Yani şebeke elektriği varken timer'ın kontağı Ups çıkışını açacak. Şebeke elektriği gittiği zaman da kapayarak 3-5 sn sonra Ups'in kontağını kapatarak Ups'ten beslemeye devam edecek bobin ucunu. Ekte çizdiğim şekilde mantıklı mıdır sizce de?

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    138 KB · Görüntüleme: 29
Ekte çizdiğim şekilde mantıklı mıdır sizce de?
UPS sürekli devrede ise ve çıkış veriyor ise, kontaktörü çift kaynaktan besleyecek şekilde devre oluşturmak sistemi karmaşık hale getiriyor gibi. Direk olarak UPS çıkışından kontaktörü beslemede gördüğünüz bir sorun mu var ?

Ups devreye şebeke kesilince giriyor.
Ups varsa,ondan neden çektirmiyorsu-
nuz ?
U
UPS sürekli devrede ise ve çıkış veriyor ise, kontaktörü çift kaynaktan besleyecek şekilde devre oluşturmak sistemi karmaşık hale getiriyor gibi. Direk olarak UPS çıkışından kontaktörü beslemede gördüğünüz bir sorun mu var ?
Ups devreye şebeke kesilince giriyor.

Ekte çizdiğim şekilde mantıklı mıdır sizce de?
Bağlantınıza göre Timer enerjisini şebekeden alıyor. Şebeke elektriği gidince timer enerjisiz kalacak ve normalde açık kontak açık hale geldiğinden kontaktör beslenememiş olacak.

Bağlantınıza göre Timer enerjisini şebekeden alıyor. Şebeke elektriği gidince timer enerjisiz kalacak ve normalde açık kontak açık hale geldiğinden kontaktör beslenememiş olacak.
timer off-delay hocam. enerji kesilince devreye giriyor kontakları.

timer off-delay hocam. enerji kesilince devreye giriyor kontakları.
Off-delay timer ilk enerjilendiği anda açık kontağı kapalı, kapalı kontağı açık hale geliyor ve sonrasında enerji kesildikten belli bir süre sonra kapanan kontağı açık, açılan kontağı kapalı hale gelmiyor mu?

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,910
Son üye
citythunder

Yeni konular

Geri