Şebeke bazli parazitler ve Bilgisayar türü elektronik cihazlar üzerine etkisi

Bi avometre ile guc kaynaginin cikislarini olc, sonuclari buraya virgulden sonrasi dahil yaz. Hdd, cpu vsvs hepsini olc hem gece hem gunduz. Gece gunduz farki varsa sebekedendir bunun icin guc kaynaginin icindeki kondansatorleri yukseltebilir ve filtre ekleyebilirsin. Nasil yapacagini bilmiyorsan haber et devre semasi uzerinde aciklayayim muhtemelen problemin duzelir

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Bi avometre ile guc kaynaginin cikislarini olc, sonuclari buraya virgulden sonrasi dahil yaz. Hdd, cpu vsvs hepsini olc hem gece hem gunduz. Gece gunduz farki varsa sebekedendir bunun icin guc kaynaginin icindeki kondansatorleri yukseltebilir ve filtre ekleyebilirsin. Nasil yapacagini bilmiyorsan haber et devre semasi uzerinde aciklayayim muhtemelen problemin duzelir
Hocam cevabınız için teşekkür ederim. Suanlik emc filtre işe yaradı gibi daha güçlüsü gelsin onu denedikten sonra yüzde yüze ulaşırım diye düşünüyorum ancak olurda bir aksilik olursa size memnuniyetle ulaşır detayları öğrenmek isterim.

Bugün yaptığım testler sonucu nerdeyse mükemmele yakın sonuç aldım. Sorun parazitler artık kesin eminim. Emc filtre bu işi çözmektedir. Bu sorunu yaşayan varsa kesinlikle alması gerektiğini söyleyebilirim. Şimdi @mgazi hocamdan bunun daha güçlüsünü rica ettim. Mükemmel sonuca varmak istiyorum. Herkese çok teşekkür ederim. 4 yılın sonunda problemimi çözdüm @mgazi hocam ve sizler sayesinde nasıl teşekkür etsem bilemedim.
Forum adminlerinden ricam konu basligini değiştiremiyorum. Herkese faydalı olması açısından. Başlık "Parazitler ve Bilgisayarda yavaşlama ve tuş gecikmesi " olarak değiştirebilirler mi. Teşekkürler
Geçmiş olsun şimdi konu başlığına karar verin; sizin önerdiğiniz mi, Sn. @Mr_YAMYAM ın önerisi mi Şebeke BAZLI GÜRÜLTÜLER ve ELEKTRONİK CİHAZLARA ETKİSİ ?
Bir de keşke bir lkaç resim hatta video ekleseydiniz problemin görüldüğü anlar, sorunu anlatan günlerdir takip ediyorum ama yok.

Geçmiş olsun şimdi konu başlığına karar verin; sizin önerdiğiniz mi, Sn. @Mr_YAMYAM ın önerisi mi ŞEBEKE BAZLI GÜRÜLTÜLER ve ELEKTRONİK CİHAZLARA ETKİSİ ?
Bir de keşke bir lkaç resim hatta video ekleseydiniz problemin görüldüğü anlar, sorunu anlatan günlerdir takip ediyorum ama yok.
Öncelikle teşekkür ederim. Hocam bunu yapicak vaktim yoktu. Bu aralar çok yoğun çalışıyorum. Hatta bugün gidip 2 gün sonra eve gelicem. Ama video ile nasıl yapabilirim biraz düşünmem lazım üzerine çünkü anlaşılabilmesi için biraz farklı teknik kullanmam lazım. Zaten herkesin direk fark edebileceği bir durum değil. Konu başlığında istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz yeterki amacına hizmet etsin :)
Şebeke bazli parazitler ve Bilgisayar ve görüntüleme cihazlarına etkisi olabilir mesela teşekkürler :)

Son gelişmeleri yazmak istedim. Murat hocam bana daha güçlü bir emc filtre gönderdi. İki filtreyi birbirine bağladım. Sonuç tam çözüm olmadı ama bariz şekilde iyileşme oldu. UPS denedim regülatör denedim filtre ile ama mükemmel sonuca ulaşamadım. Bugün balkonda daha önce topraklamasini söktüğümüz priz aklıma geldi. Aslında topraklamasiz prizde filtre aşırı iş görmez ancak yinede denemek istedim. Kablo çektim filtreyi balkondaki prizden gelen kabloya bağladım. Topraksız ve 214-215v sabit veren bu prizden neredeyse mukemmel sonuç aldım. Ben bu işten hicbirsey anlamadim. Bunla ilgili fikriniz varsa lütfen paylasirmisiniz çünkü ben artık kafayi yemek üzereyim :/
Bu arada bu prizi daha önce de denemistim ama filtre ile iyi sonuç vermekte sadece

Şebekedeki gürültülerin ölçümü son derece zor ve pahalı aletler gerektirmektedir.
Bizler bu ölçümü yapamayacağımız için ne yazık ki kesin şundandır diyemiyoruz.
En uygun ve bilimsel olarak yapılması gereken şey BAĞIMSIZ TOPRAK hattıdır.
Böyle bir uygulama yapabileceksen birlikte bir gidişat belirleyebiliriz.

Son gelişmeleri yazmak istedim. Murat hocam bana daha güçlü bir emc filtre gönderdi. İki filtreyi birbirine bağladım. Sonuç tam çözüm olmadı ama bariz şekilde iyileşme oldu. UPS denedim regülatör denedim filtre ile ama mükemmel sonuca ulaşamadım. Bugün balkonda daha önce topraklamasini söktüğümüz priz aklıma geldi. Aslında topraklamasiz prizde filtre aşırı iş görmez ancak yinede denemek istedim. Kablo çektim filtreyi balkondaki prizden gelen kabloya bağladım. Topraksız ve 214-215v sabit veren bu prizden neredeyse mukemmel sonuç aldım. Ben bu işten hicbirsey anlamadim. Bunla ilgili fikriniz varsa lütfen paylasirmisiniz çünkü ben artık kafayi yemek üzereyim :/
Bu arada bu prizi daha önce de denemistim ama filtre ile iyi sonuç vermekte sadece
mantıklı açıklaması şu olabilir.
gürültü hem nötür hemde toprak hattında var. topraksız çalıştırmada gürültü kaynaklarından biri iptal edildiği için filtre daha iyi sonuç veriyor.

Sizin tesisatta nötr toprak bir olabilir. Muhtemelen kaçak akım röleniz yoktur. Sorun sadece bu bile olabilir.

Şebekedeki gürültülerin ölçümü son derece zor ve pahalı aletler gerektirmektedir.
Bizler bu ölçümü yapamayacağımız için ne yazık ki kesin şundandır diyemiyoruz.
En uygun ve bilimsel olarak yapılması gereken şey BAĞIMSIZ TOPRAK hattıdır.
Böyle bir uygulama yapabileceksen birlikte bir gidişat belirleyebiliriz.
Hocam İstanbul da tıpatıp aynı benim sorunumu yaşayan arkadaşım bağımsız toprak yaptı ama nafile :(
mantıklı açıklaması şu olabilir.
gürültü hem nötür hemde toprak hattında var. topraksız çalıştırmada gürültü kaynaklarından biri iptal edildiği için filtre daha iyi sonuç veriyor.
Evet şuan için en mantıklı açıklama bu sanırım artık yıl sonu taşınma fikrini daha çok düşünmeye başladım valla canıma yetti. :/
Sizin tesisatta nötr toprak bir olabilir. Muhtemelen kaçak akım röleniz yoktur. Sorun sadece bu bile olabilir.
Hocam benim değilde binadaki başkalarının kaçak vs. Kullanımından şüpheleniyorum. Benim toprak ve kaçak akım rolesi olması gerektiği gibi bina 5 yaşında ama başkalarından dolayı sorun yaşıyor olabilirim.

Hocam İstanbul da tıpatıp aynı benim sorunumu yaşayan arkadaşım bağımsız toprak yaptı ama nafile :(
İlmine göre yapamamıştır.
Toprak hattı yapmak demek sadece cihazları toprak hattına bağlamak demek değildir.
Yukarda belirtildiği üzere...
Bugün balkonda daha önce topraklamasini söktüğümüz priz aklıma geldi. Aslında topraklamasiz prizde filtre aşırı iş görmez ancak yinede denemek istedim. Kablo çektim filtreyi balkondaki prizden gelen kabloya bağladım. Topraksız ve 214-215v sabit veren bu prizden neredeyse mukemmel sonuç aldım. Ben bu işten hicbirsey anlamadim.
Sistem sıfırlanması sadece toprak hattı oluşturmakla ilgili değildir.
Hem fazda hem de nötr hattındaki parazitlerin sıfırlanması gerekmektedir.
Faz hattındaki sıfırlanma işlemi EMI filtreleri ile mümkündür ve başarı oranı yüksektir. Nötr hatlarındaki sıfırlanma işlemi için ise çok çok küçük dirençler sözkonusudur. Bilinçsizce bağlanan bir EMI filtresi sendeki olgular gibi davranış gösterebilmektedir.
Herhangi birkaç metre uzunluğundaki bir kablo, olası birkaç gigahertzlik frekanslarda çok çok büyük empedans göstermektedir. Hatta teknikte bu frekans aralığı 100KHz ten başlamaktadır.
Öyle ki bu empedans birçok cihazın iç direncinden çok çok fazla olmaktadır.

Bir ikinci mevzuu vardır ki cihazın kendi parazitleridir.
Yani senin PC nin güç kaynağının yapmış olduğu olası parazitleri de bilememektesin. Bu sebeple çoğu testlerin de başarısız olmuş olabilmektedir.
Bir PC'nin şaseleme tekniği üreticiler tarafından standartlarca belirlenmiş ve tek bir şekilde her kişinin yapabileceği şekilde konfigüre edilmiştir.
Ancak anakarttaki tek bir vidanın bile yerine oturmaması, şase kablosunun tam temas etmemesi gibi durumlarda kullanıcılar bu durumu bilmeyebilmektedirler.

Bu sebeple bu konu çok önemli olup, PC'nin montaj şeklinden itibaren ele alınıp, şebekeye doğru analiz yapılarak mantıklı bir şekilde çare aranmalıdır.
Ancak belirtmiş olduğum üzere bu tür parazitlerin kaynağını tespiti ve seviyesinin ölçümü pahalı ölçüm aletleri gerektirmektedir.
Ayrıca bu gibi ölçümün yapılabilmesi özel bilgi birikimi de gerektirmektedir.
Ölçüm yapamadığımıza göre araştırma yapmalıyız.
Kendi evinizde kullanılan tüm cihazlar ve özellikleri.
Komşularınızda kullanılan tüm cihazlar ve özellikleri.
Bina tesisatınızın ana panodan itibaren kablo uzunlukları.
Bina tesisatınızın topraklanma şekli ve tekniği.
(Buna örnek komşunuz parazitli bir cihaz kullanıyor ve bu cihaz toprak nötr kısa devre şeklinde çalıştırılıyorsa doğrudan seni etkileyecektir)

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,153
Kullanıcılar
449,895
Son üye
HalilKonec

Yeni konular

Geri