Şebeke bazli parazitler ve Bilgisayar türü elektronik cihazlar üzerine etkisi

Yahu arkadaşımız UPS yi devreden çıkartıp, direk prizden, regülatör ve benzeri şeyleri de yapmış.
Yani o arızalı UPS dediğiniz cihazı hiç takmamış. Doğrudan PC yi prize takmış.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Bence de mr_yamyam ın dediği gibi nötr hattındandaki problemlerden kaynaklanıyor olabilir.
Elektrik tüketiminin azaldığı gece saatlerinde nötrdeki problem azalınca sorun düzeldiğine göre.

Mesajları okudum. Öncelikle mr.yamyam hocama ve yazan herkese teşekkürler. UPS sadece bir tane denemedim. 4 farklı UPS denedim hiçbiri fayda saglamadi hepsi online idi. Nedense bende mr.yamyam hocamın dediği nötr olayından şüpheleniyorum ve sormak istiyorum filtreleme sorunu cozermi. Daha az masraflı ne yapabilirim. Çünkü tüm bina topraklamasini yaptırmam imkansız. Elektrik şirketi durumu kabul etmiyor :( ne önerirsiniz. Gerçi murat hocam bana emc filtre gönderecek onuda deniycem
Bence de mr_yamyam ın dediği gibi nötr hattındandaki problemlerden kaynaklanıyor olabilir.
Elektrik tüketiminin azaldığı gece saatlerinde nötrdeki problem azalınca sorun düzeldiğine göre.
Aynen aklimdaki bu benimde çünkü konuştuğum elektrikcilerde aynısı söyledi ama çözüm önerisi sunamadilar ya pahalı geldi. Yada imkansız. Birde bilgi eksikliği olunca. Umarım bir çözüm bulurum burda

Son düzenleme:
filtreleme büyük ihtimal çözer. çünkü nötürdeki voltaj dalgalanması büyük ihtimal yüksek frekanslı pik şeklinde. bu sebeple ölçü aletiyle ölçtüğünüzde normal görünüyor.
Hocam çok teşekkürler bilgiler için sanırım Murat hocam bugün göndermiş yarına elimde olur. Akşam eve gelince takmaya calışcam yada gündüze profesyonel bi şekilde hallettircem. Bu filtre çalışsın varya Murat hocam a bende büyük sürprizler yapıcam :) Kendisine tekrardan cok teşekkürlerimi sunuyorum. İyi niyetli yardımsever olmayı maddiyattan üstün gören insanlara saygım ve sevgim sonsuzdur Allah razı olsun.

Ben filtre ile sorunun çözüleceğini pek düşünmüyorum.
Çünkü UPS giriş ve çıkışlarında da benzer filtreler mutlaka vardır.
Ancak bir ihtimal işe yarayabilir.
Önerebileceğim en mantıklı çözüm bağımsız bir toprak hattı çözümüdür.
Eğer odanızda metal borulu kalorifer tesisatı varsa PC topraklaması için özel olarak kullanabiliriz.
Veya birinci ya da ikinci katta iseniz veya müstakil ev ise iyi bir toprak hattı yapabilirsiniz.
Bu toprak hattı ile yukarda vermiş olduğum resimdeki uygulamayı bireysel olarak yaparak kendi sıfırlamanızı yapabilirsiniz.
Bunun için yapılması gereken tek şey ise...
Priz sökülür. Prizdeki toprak hattı bağlantısı prizden iptal edilir. Kendimizin yaptığı toprak bağlantısı prizdeki toprak ucu ile nötr ucuna bağlanır.
Böylece kendi sıfır noktamız olacağından, nötr hattımızdaki olası parazitleri sıfırlamış olacağız.

Soyle bir filtreyi benzer bir sorundan dolayi ups firmasina yaptrtmistim.parazitlenme oluyordu pc ekraninda..2 kva lik bir ups nin onune baglamistim.sorunu tam anlamiyla cozmustu.
IMG_20190725_184413.jpeg

Soyle bir filtreyi benzer bir sorundan dolayi ups firmasina yaptrtmistim.parazitlenme oluyordu pc ekraninda..2 kva lik bir ups nin onune baglamistim.sorunu tam anlamiyla cozmustu.Ekli dosyayı görüntüle 55872
hocam burada filtreleme görevini sağlayan su yeşil halkaya sarılı bakır bölüm mü? Eğer tüm olay o ise benim Almanyadan getirttiğim power conditioner içersinde de zaten bundan mevcuttu. Oda filtreleme yapıyodu ama yetersizdi diye düşünüyodum. Bu sizin resimdeki ile o aynı mı acaba merak ettim.

Edit : Gerçi şimdi baktım filtrelemeyi sağlayan şu aerodev isimli parça imiş. Öyle ise içinde yoktu sanırım power conditioner ın

hocam burada filtreleme görevini sağlayan su yeşil halkaya sarılı bakır bölüm mü? Eğer tüm olay o ise benim Almanyadan getirttiğim power conditioner içersinde de zaten bundan mevcuttu. Oda filtreleme yapıyodu ama yetersizdi diye düşünüyodum. Bu sizin resimdeki ile o aynı mı acaba merak ettim.

Edit : Gerçi şimdi baktım filtrelemeyi sağlayan şu aerodev isimli parça imiş. Öyle ise içinde yoktu sanırım power conditioner ın
Halka dedigin sey bobin.onunde emi filtre bagli..tam olarak nasil bir bag var ikisi arasinda onu bilemem.elektronikci abiler daha iyi bilir.yalniz pc yi ne merkezi ups (online) de ne de sebeke hattinda calistriabiliyordum.ne de harici olarak aldigim 2 kva ups de..hepsinde ayni parazitlenmeyi yapiyordu..ups firmasina durumu ilettim.aninda donduler bu filtreyi gonderdiler..tamamen parazit sorununu cozdu..ayni sorunu yapan diger pclere de ayni uygulamayi yaptim.sifir siknti.

Forum istatistikleri

Konular
128,175
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri