Şebeke bazli parazitler ve Bilgisayar türü elektronik cihazlar üzerine etkisi

Yapılabileceklerinizi tekrar gözden geçirelim;
* Arkadaşlarınızda çevrenizde varsa aynı güçteki farklı marka mümknse kaliteli pwr supply ile deneme yapabilirsiniz,
* Şimdiki sisteminizi endüstriyel yapılardan uzak bir arkadaş-akraba evinde test edebilirsiniz ki zaten taşınmayı düşünüyorum diye dile getirdiniz,
* Maddi imkanlarınızı bilemiyorum son çare PC yi ups ile şebekeden bağımsız çalışıtrmak yine siz belirtmiştiniz istediğiniz gibi sorusuz çalıştığını.

Sizden tekrar bir ricam var benchmark programlar var bildiğiniz üzere bunlarla sistemin hızını, donanım sağlığını ölçmek mümkün. Şebekeye bağlı yani sorunlu haliyle misal 1 dvd filmi (büyük boyutlu dosya) kopyalama süresini, bir de emc filtre şu anki tek çözüm aynı filmin süresini karşılaştırıp ekran resimleriniz paylaşır mısınız sakıncası yoksa? Video da olur ama nete yüklenme süresi uzun malum, kotanızı etkilemesin sizin için hangisi uygunsa.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Yapılabileceklerinizi tekrar gözden geçirelim;
* Arkadaşlarınızda çevrenizde varsa aynı güçteki farklı marka mümknse kaliteli pwr supply ile deneme yapabilirsiniz,
* Şimdiki sisteminizi endüstriyel yapılardan uzak bir arkadaş-akraba evinde test edebilirsiniz ki zaten taşınmayı düşünüyorum diye dile getirdiniz,
* Maddi imkanlarınızı bilemiyorum son çare PC yi ups ile şebekeden bağımsız çalışıtrmak yine siz belirtmiştiniz istediğiniz gibi sorusuz çalıştığını.

Sizden tekrar bir ricam var benchmark programlar var bildiğiniz üzere bunlarla sistemin hızını, donanım sağlığını ölçmek mümkün. Şebekeye bağlı yani sorunlu haliyle misal 1 dvd filmi (büyük boyutlu dosya) kopyalama süresini, bir de emc filtre şu anki tek çözüm aynı filmin süresini karşılaştırıp ekran resimleriniz paylaşır mısınız sakıncası yoksa? Video da olur ama nete yüklenme süresi uzun malum, kotanızı etkilemesin sizin için hangisi uygunsa.
Hocam merhabalar. Dediğiniz tüm testleri yaptım önceden. Düzgün iken benchmarklar fark etmiyor. Ancak PC açılış kapanış süresinden tutun programların açılış süresine kadar düzgün iken daha hızlı. Bariz fark ediliyor. Power supply denedim 4-5 tane sıfır ve Gold kalitede düzelmedi hatta hiç fark etmedi. En az 10 kez satıp sıfırdan yeni PC topladım. Bu öyle birşey ki saat 12 civarları bir düzelmeye başlıyor PC yağ gibi akıyor. Benim en çok hissettiğim ise mouse ve klavyede yavaşlama oluyor aynı zamanda monitör görüntüsü kötüleşiyor. 144hz monitörüm var kesinlikle olması gerektiği gibi değil. Dediğiniz testleri önceden yaptım ama yinede dediğiniz gibi yapicam. Bu aralar sürekli şehir dışındayım hatta şuan yurt dışındayım. Çok yoğun olduğum için böyle detaylı test ve videoları kolay kolay çekemiyorum. Ama en kısa zamanda vakit bulunca yapicam

Halen tam bir çözüm aramaktayım. Babamlarin evine bilgisayarımı götürünce muhteşem şekilde çalışıyor ama benim evimde kötü calisiyor. Geçen yine test ettim sonuç aynı. Emc filtre belli oranda duzeltsede tam çözüm olmadı. Belki daha güçlüsü lazım bilemiyorum. Topraklama ve nötr u tekrar ölçtürdüm sıkıntı görünmüyor. Ev değiştirmek için girişimlere başladım tavsiyeniz varmıdır yeni eve gitmeden neleri kontrol ettiriyim diye ?

Ben filtre ile sorunun çözüleceğini pek düşünmüyorum.

Önerebileceğim en mantıklı çözüm bağımsız bir toprak hattı çözümüdür.
Eğer odanızda metal borulu kalorifer tesisatı varsa PC topraklaması için özel olarak kullanabiliriz.
Veya birinci ya da ikinci katta iseniz veya müstakil ev ise iyi bir toprak hattı yapabilirsiniz.

Priz sökülür. Prizdeki toprak hattı bağlantısı prizden iptal edilir. Kendimizin yaptığı toprak bağlantısı prizdeki toprak ucu ile nötr ucuna bağlanır.
Emc filtre belli oranda duzeltsede tam çözüm olmadı. Belki daha güçlüsü lazım bilemiyorum. Topraklama ve nötr u tekrar ölçtürdüm sıkıntı görünmüyor. Ev değiştirmek için girişimlere başladım tavsiyeniz varmıdır yeni eve gitmeden neleri kontrol ettiriyim diye ?
Yukarda bahsetmiş olduğum üzere.
Eğer ölçüm ilmine göre yapılamıyorsa bazı bilimsel testlerle sonuca gidilmeye çalışılmalıdır.
Topraklama hattını ne ile nasıl ölçtürdünüz bilmiyorum ama basit bir AVO metre ile ölçülemez. Ölçülemeyen toprak ve nötr hatlarının sağlıklı olduğu ise iddia edilemez.
Tek şansınız kendinizin iyi bir toprak hattı oluşturarak bu toprak hattını referans alarak sisteminize bağlamaktır.

220 volttan yani prizden gelen kabloya
Laptop ise ayrıca cihaza giden kabloya
İkişer adet Clips toroid takın.
Dikkat edin, kablo kalınlığına uygun olsun.

Yukarda bahsetmiş olduğum üzere.
Eğer ölçüm ilmine göre yapılamıyorsa bazı bilimsel testlerle sonuca gidilmeye çalışılmalıdır.
Topraklama hattını ne ile nasıl ölçtürdünüz bilmiyorum ama basit bir AVO metre ile ölçülemez. Ölçülemeyen toprak ve nötr hatlarının sağlıklı olduğu ise iddia edilemez.
Tek şansınız kendinizin iyi bir toprak hattı oluşturarak bu toprak hattını referans alarak sisteminize bağlamaktır.
Hocam bilgiler için çok teşekkür ederim. Konuyu açtığımdam beri bana yardımcı oluyorsunuz. Ev benim değil o sebeple çok birseyde yapamıyorum. Şuan anladığım tek şey burdan taşınmak.
220 volttan yani prizden gelen kabloya
Laptop ise ayrıca cihaza giden kabloya
İkişer adet Clips toroid takın.
Dikkat edin, kablo kalınlığına uygun olsun.
Hocam masaüstü bilgisayar ama bu dediğiniz şeyleri nerden bulabilirim acaba ?

Konuyu baya bir hortlatıyorum ama aynı problemi bende 2017 yılından beri çekiyorum. @ozgur0786 hala forumdaysanız çözüm üretebildiniz mi? EMC filtre ne derece işinize yaradı. Benim binamda topraklama yoktu, kendime özel topraklama çektirdim prizime ama çözüm olmadı. 2 tane ups kullanıyorum, 1 tanesi line-interactive, diğeri online(FSP Champ). Genel olarak bilgisayarımda bir şeylerden kaynaklanan 100-300MS arası bir gecikme oluyor. Mesleğim yazılım, o yüzden yazılım tarafından yapmadığım şey kalmadı diyebilirim. Driver dosyalarını .inf olarak editlemeye, bios modlayarak RFI spread spectruma kadar :)

Kısaca sistem özetim:
İşlemci: intel 11700k
Ekran K: Gtx 1080 ti
Monitör: Msi oculux 360hz

Fakat hissiyat olarak monitörüm bulanık ve 100hz falan max. Bir çok parçayı değiştirdim, sıfırdan bilgisayar topladım vs. Son ilginç olan ise ara ara geceleri saat 3-5 arası elektrik arka arkaya kesiliyor 15 sürüyor ve bu 3 gün olabiliyor.

220v sebeke kaynakli problemler nedeniyle bilgisayar yavas calismaz.

Oynadiginiz oyun internete bagli bir oyun ise yavas oldugunu dusundugunuz saatlerde internet hiziniz dusuyordur. Bilgisayarin hizli oldugunu soylediginiz saatler internet kullanimin dustugu saatler.

Bosu bosuna sebeke tarafina ups, protector vs almayin. Binanin internet hattini yenileyin, ISP yi degistirin.

Eger sebekeden supheleniyorsaniz voltmetreyi sebeke baglayin ve degisik saatlerde olcumler yapin.
Bu amacla data logger cihazlari da var. Voltaji bir gun boyunca monitor edip depolasin. Daha sonra verilerin analizi yapilir. Sebeke sorunu varsa bu testte ortaya cikar.

Konuyu baya bir hortlatıyorum ama aynı problemi bende 2017 yılından beri çekiyorum. @ozgur0786 hala forumdaysanız çözüm üretebildiniz mi? EMC filtre ne derece işinize yaradı. Benim binamda topraklama yoktu, kendime özel topraklama çektirdim prizime ama çözüm olmadı. 2 tane ups kullanıyorum, 1 tanesi line-interactive, diğeri online(FSP Champ). Genel olarak bilgisayarımda bir şeylerden kaynaklanan 100-300MS arası bir gecikme oluyor. Mesleğim yazılım, o yüzden yazılım tarafından yapmadığım şey kalmadı diyebilirim. Driver dosyalarını .inf olarak editlemeye, bios modlayarak RFI spread spectruma kadar :)

Kısaca sistem özetim:
İşlemci: intel 11700k
Ekran K: Gtx 1080 ti
Monitör: Msi oculux 360hz

Fakat hissiyat olarak monitörüm bulanık ve 100hz falan max. Bir çok parçayı değiştirdim, sıfırdan bilgisayar topladım vs. Son ilginç olan ise ara ara geceleri saat 3-5 arası elektrik arka arkaya kesiliyor 15 sürüyor ve bu 3 gün olabiliyor.
Aynı sorunu ne zamandan beri yaşıyorum bilmiyorum ama 2020 yılından beri farkındayım.
Bios modlama denedim çözüm olmadı. HPET kapattım akıcı oldu fakat hala hissiyat aynı.
Konuda bahsedilen emi filtreyi kullandığım gün farkını hissetim fakat daha sonra tekrar eski haline döndü.
Galiba bir çözümü yok çünkü çözen görmedim.

Aynı sorunu ne zamandan beri yaşıyorum bilmiyorum ama 2020 yılından beri farkındayım.
Bios modlama denedim çözüm olmadı. HPET kapattım akıcı oldu fakat hala hissiyat aynı.
Konuda bahsedilen emi filtreyi kullandığım gün farkını hissetim fakat daha sonra tekrar eski haline döndü.
Galiba bir çözümü yok çünkü çözen görmedim.
Konuda bahsedilen EMC filtre. Mgazi(denkotomasyon) bana yakın olduğundan aradım evimde misafir ettim. Gelip test vs. yaptılar, konuştuk. Takılan emc filtre 200 civarı olan paraziti 0,06 lara kadar indirdi fakat çözüm olmadı. Benim aşırı yakınımda baz istasyonu var artık ondan şüphe duymaya başladım. :) Youtubede videoları hep 1.25 hızında izliyormuş gibi hissiyatı var bu problemin. Çözüme ulaşırsam bu soruna özel website kuracağım.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri