Şarjlı süpürge lityum pil bms bağlantısı yardım lazım

18v şarjlı matkabimin pillerini liyon iyon pillerle değiştireceğim ve bildiğiniz üzere BMS devresi gerekli, bende gerekli olan bms modelini sipariş verdim geldi bu akşam montajinı yapmayı düşünüyorum ancak internette böyle bi yazi gördüm ingilizceydi çevrimini yapıp okudum ve NTC takılır diğer şey sökülür falan yazıyordu yani ntc yanı ısı sensorü devrede yoktu yani takmalimiyim ve üzerinde gösterdiği çıkarın dedigi şey ne yani sensörü o kki yerden hangisine takıcam ve o şeyi sökmelimiyim ? YouTube da videolar izledim ama bu konuyla ilgile pek bı şey yoktu bi video da oralari gösterip adam anlatiyordu ama rusça olduğu için anlayamadım.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20200212-112053.png
    Screenshot_20200212-112053.png
    457.5 KB · Görüntüleme: 34
  • Screenshot_20200212-113451.png
    Screenshot_20200212-113451.png
    298.6 KB · Görüntüleme: 33
  • Screenshot_20200212-111304.png
    Screenshot_20200212-111304.png
    377.5 KB · Görüntüleme: 37
Bahsı geçen 10k ntc/sıcaklık sensörünü monte edince ilgili jumper çıkartılacak diyor. Sensörü de pillerin ortasına bir yerlere yapıştırmanız gerekiyor. Genel bir ısınmada şarjı/deşarjı kesse de, uçlardaki (en baş ve en sondaki) pillerde oluşabilecek aşırı ısınmayı algılamayacaktır. Laptop bataryalarında da tek ntc sensör var.

Bahsı geçen 10k ntc/sıcaklık sensörünü monte edince ilgili jumper çıkartılacak diyor. Sensörü de pillerin ortasına bir yerlere yapıştırmanız gerekiyor. Genel bir ısınmada şarjı/deşarjı kesse de, uçlardaki (en baş ve en sondaki) pillerde oluşabilecek aşırı ısınmayı algılamayacaktır. Laptop bataryalarında da tek ntc sensör var.
Demek istediğim o degil onu zaten biliyorum ama ntc yi o resimde ki iki yerden hangisine takacagim ve taktintan sonra orda gösterdiği jumperı çıkarmalimiyim

Demek istediğim o degil onu zaten biliyorum ama ntc yi o resimde ki iki yerden hangisine takacagim ve taktintan sonra orda gösterdiği jumperı çıkarmalimiyim
İkinci görselde bağlantı gösterilmiş. ntc üst kenara yakın olan yere lehimlenecek ve sağındaki jumper çıkartılacak. Jumper ntc kullanma zorunluğunu ortadan kaldırmak içindir. Yani ntc kullanılmayacaksa jumperla by-pass ediliyor.

edit:imlâ

Son düzenleme:
NTC bağlamak isterseniz eğer bağlayabilirsiniz .
Bağlamak istemezseniz eğer değişiklik yapmaya gerek yoktur.
NTC bağlantısı yaparsanız eğer jumper ayarını değiştirmek zorundasınız diyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri