Şarjlı pili güç kaynağı ile şarj etmek

m-usta-fa

Usta Üye
İyi günler;
Forumda mesleki tecrübesizlik diye bir başlık olmadığından en yakın yer olan buraya yazıyorum ;
Bir arkadaş şarjlı matkap bataryası verdi.Eğer bu çalışırsa şarj cihazı alıp matkabı kullanacağım dedi.
Ben de denemek için ayarlanabilir güç kaynağı ile şarj etmeye başladım.120 mA,100 mA derken 4 saat oldu ben hala 24 volt olması gereken bataryada 12 volt görüyorum.Mustafa usta dedim bunun böyle dolacağı yok,akım sınırını amper kademesine al.Aldımda.Verdim coşkuyu.Güç kaynağı maksimum 2 amper verebiliyor.Ben 1,8 amperle yetindim. Yaklaşık 2 saat sonra dolmuş mu diye bakmaya gittim.Güç kaynağı sağlamdı.Şarj yapıyordu ama batarya masaya yapışmıştı :)
Sanırım çok akım verdiğim için piller çok ısınmış.Erimiş.Dış plastiğini de eritmiş.Demek ki neymiş.Şarjlı piller kendi şarj cihazı ile şarj edilmeyecekse düşük akımda şarj edilmeliymiş.
Arkadaş şimdi o matkabı şarjsız matkap olarak kullanıyor(aslında çekiç olarak kullanıyor desem daha doğru olacak :) )

pilleri şarj ederken akım kaynağını elinden geldiğince az akım gercirecek şekilde ayarlamalısın.bu sekilde yaparsan pillerin ömrü de o kadar uzun olur.yoksa pillerin ömrü kısalır yada basına geldiği gibi bozulur.
tabi az akım gecirmek sarj suresini de uzatır.

Yaa m-usta-fa ustam var ya sizin bu olaylara espritüel yaklaşımınız beni gülmekten öldürüyor. Bir olay ancak bu kadar karşılıklı sohbet havası içinde anlatılır. Neşen hiç eksilmesin, beni güldürdüğün gibi yüzün hep gülsün. HOŞÇAKAL.

Allah Razı olsun şefim,dualarınız ve dualarımız hayırlısıysa hepimizin üzerine olsun.

mustafa bey,arkadaşınızdaki matkabın;
1-markası ve modeli BOSCH GBH24 VRE' mi
2-mekanik kısmı ve endüvisi sağlam mı
3-yedek parça olarak kullanılabilecek durumda mı
4-arkadaşınız uygun fiyatla satmak ister mi
hepsine cevabınız EVET ise ben almak isterim.çünkü bu cihazdan bende bir tane var .yedek parça sıkıntısı yüzünden uzun zamnadan beri bir kenarda yatıyor.değerlendirmeyi düşünüyorum.saygılar.

Sayın melpa modelini bilmiyorum.
Görürsem kendisine sorarım bunu.
Eğer her yeri sağlamsa belki de o sizden bozuk olan cihazınızın batarya ve şarj cihazını satın almak ister ;)
Markası bosch ama modelini bilmiyorum.Biraz eski tip.Daha öncesinde pili azcık şarj edip denemiştik,dönüyordu ama iyi durumda mı bilmiyorum içini
iyi geceler

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri