Şarj edilebilir pil.

Bir alıcı devresi var bu 800mah lik uc adet sarj edilebilir pil ile calisiyor toplamda 2400mah
Ben buna uc tane daha eklesem voltaji dusursem 4800mah bi sorun cikarirmi akim sinirlayici gibi birsey yapmak gerekirmi?
Daha once sormadan bi islem yaptim kart yandi elimdekinide yakmak istemiyorum.

Bu uc pil muhtemelen seri baglidir. Bu piller nikel pil ise 1.2 volttan toplam 3.6 volt 800 ma dir.

Eger piller ( hic gormedim ama ) paralel bagli ise 1.2 volt 2400 ma yapar.

Paralel mi serimi netlestirip ona gore dusunmek lazim. Nikel ve seri ise onlarin yerine 1 adet lityum pil takılabilir. Sarj olayinida disinmek gerek tabiki.

Bu uc pil muhtemelen seri baglidir. Bu piller nikel pil ise 1.2 volttan toplam 3.6 volt 800 ma dir.

Eger piller ( hic gormedim ama ) paralel bagli ise 1.2 volt 2400 ma yapar.

Paralel mi serimi netlestirip ona gore dusunmek lazim. Nikel ve seri ise onlarin yerine 1 adet lityum pil takılabilir. Sarj olayinida disinmek gerek tabiki.
Piller Seri bağlılar. Normalde 3 pil ile calisiyor ayni pillerden 3 adet daha var bende. 6 adet seri bağlayıp 7805 voltaj regulatoru kullansam cikisinada 1n4001 diyot baglasam bir adet (diyotun 0,65 gerilim kestiğini biliyorum yanlis biliyorsam duzeltin lutfen) bi sorun cikarmi. 4 adet siradan kalem pil ilede çalisiyordu kart. Kafama takilan bu akım olayi sinirlayiciya falan gerek varmi. Daha once ayni karttan yaktim çünkü 5v1 zener diyot bagladim 5 volttan fazlasini gecirmez diye 12v verdim verdigimle entegrenin yanmasi bir oldu.

Neden her iki 3'erli grubu paralel bağlamak yerine 7805, diyot vs. uğraşıyorsunuz anlamadım.

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    18.2 KB · Görüntüleme: 10
O halde seri bağladığınız pillerin aralarından uç çıkartarak kullanabilirsiniz.
Çok mantıklı [emoji106] tesekkur ederim boş yere ugrasacaktim yoksa. Peki bu 3 pili sarj eden adaptor ile 6 pili seri haldeyken sarj edebilirmiyim? Adaptor yanarmi ya da pil sarj olurmu. Bu arada ayni adaptorden iki adet var.

adaptörler özel olarak o cihaz ve o 3 seri piller için yapılmışsa, 6 seri piller için etki etmez.

ama iki adet adaptör var ise, ilk üçü için birinci adaptörü uçlarına ve ikinci üçlü grup için ikinci adaptörü ikinci grubun uçlarına aynı anda bağlayabilirsin, 6 pilinde dolması ve sorun olmaması lazım..

Seri bagli pillerde ara noktadan uc alip dusuk gerilimle baska devreleri beslemeniz saglikli degil.

Mesela 6 pil seri bagli siz 5 volt icin 3. Pilden hat alirsaniz ilk 3 pil erken bosalacak diger 3 pil azda olsa dolu kalacak. Bu gruplari sarja takarsaniz sarjli kalan piller dolacak ama diger piller tam dolmayacak. Onlar dolsun diye beklerseniz diger piller asiri sarj olacak.

Bu durum dengesiz pil sarjina neden olacak ve pillerin omru daha kisa olacaktir.

5 voltta cektiginiz akim kam amper? Cok dusuk bir akimsa 7805 kullanmaniz sahsi fikrim daha mantikli olacaktir.

Forum istatistikleri

Konular
128,106
Kullanıcılar
449,807
Son üye
bdursun

Yeni konular

Geri