Şarj direnci hakkında

Arkadaşlar merhaba. Projemde kullanmak üzere 1 adet 100 RJ 100W alüminyum direnç kullandım. Şebekeden köprü diyod ile doğrulttuğum dc gerilimi direnç üzerinden yaklaşık 40mf lık kondansatör grubu üzerinde şar ediyorum. Ancak direnci bağladığımda ilk çalıştırmada sorun olmadı. Daha sonradan kondansatörleri deşarj ettikten sonra tekrar şarj etmeye çalıştığımda şarj edemedim. Direnci kontrol ettiğimde direncin yandığını gördüm. Bu işlemi gerçekleştirmek direncin değerini mi değistirmem gerek yoksa farklı bir yolmu izlmeliyim.

Ben mantıkken söylüyorum eğer direnç sen istediğin değeri veriyorsa Dirençin Önüne başka bir güçlü direnç koyki yanmasın.

Yanlışım varsa düzeltin. Zaten böyle hesap kitap işlerinde iyi değilim.

Son düzenleme:
Eğer ki bağladığınız 100 ohmluk direnç köprüye ya da kondansatöre paralel ise yanması doğal. En azından 1000 Watlık olmalı ki yanmasın. Orada direnci bağlama amacınız nedir? Devre şemesını çizerseniz yorumlarız.

Kondansatör grubundaki kondansatörlerin toplam mF kapasitesi hesaplanacak olan şarj direnci seçiminde (yanlış omaj/watt seçimli olduğu için yanmıştır, muhtemelen) kond.'er boş iken önemli, bunu da belirtmeniz gerekli. Kondansatörler tam dolduktan sonra uçları boşta iken 311 volt DC olur, 1.414 kat 220 volt AC voltajı artarak. Bu grup kondansatörleri belirli amaçla herhangi bir devreyi şarjdan sonradan besliyor mu veya ne amaçla beslemiş oluyor, bundan da bahsedin. Kolay gelsin.

Eğer ki bağladığınız 100 ohmluk direnç köprüye ya da kondansatöre paralel ise yanması doğal. En azından 1000 Watlık olmalı ki yanmasın. Orada direnci bağlama amacınız nedir? Devre şemesını çizerseniz yorumlarız.
Aşağıdaki gibi bir kondandsatör şarj devresi için kullanıyorum kapasite çok yüksek olmasından direnç ile besleme fikrini elde ettim ancak bu günde direnç yandı. Direnç kondansatörlere ve köprü diyoda seri durumda. Burada takıldım kaldım açıkçası.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2021-04-21 at 20.26.41.jpeg
    WhatsApp Image 2021-04-21 at 20.26.41.jpeg
    59.5 KB · Görüntüleme: 17

Sn. bolubeyi, benim kendi anladığım kadarıyla trafo sarımlarından aniden gelen şarj akımıyla trafo sarımları anlık olarak çok zorlanıp yanmasın veya şebekeden ani yükleri çekemesin diye köprüden sonra seri olarak artı ucuyla grup kond.lere bağlı, anlatımdan böyle anladım. Köprü çıkışında söz konusu alüminyum 100 R direnç paralel bağlı olsa sürekli DC akımını üzerinde harcamış olacaktı, DC artık dalgalı saykılları da daha iyi düzeltmiş (filtrelemiş) olacaktı, örneğin, ama seri bağlı şarj direnci olduğundan sadece bu şarj tamamlanıncaya kadar aşırı ısınıp uygun seçilmediğinde yanması söz konusu. Kolay gelsin.

Aşağıdaki gibi bir kondandsatör şarj devresi için kullanıyorum kapasite çok yüksek olmasından direnç ile besleme fikrini elde ettim ancak bu günde direnç yandı. Direnç kondansatörlere ve köprü diyoda seri durumda. Burada takıldım kaldım açıkçası.
Peki bu kond. ün tam şarjlı uçları bu şarjın sonrasında tam olarak boşta mı kalıyor, hiç kullanılmıyor mu? Ancak proje sadece bu amaçla kullanılmışsa başka devre de kullanılmaz (bu devreyi şimdi gördüm) direnci daha uygun değerde seçmek gerekiyor, tek sıkıntı olarak.

O halde 100 ohmluk direnç kullanma zorunluluğu varsa daha watlı bir direnç kullanılmalı ya da daha büyük değerde direnç kullanılmalıdır. Daha yüksekomajlı direnç kullanılması durumunda akımı sınırlayacağı unutulmamalıdır. Verilen şemada çekilen akıma göre 100 ohm 100 watlık direncin ısınarak bir zaman sonra yanması olağan. Direnç kullanılmamasını tavsiye ederim.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,153
Kullanıcılar
449,897
Son üye
alcaponee

Yeni konular

Geri