Şantiye'de Elektrik Mühendisi Tavsiyelerinizi bekliyorum?

kajmerania

Üye
Merhabalar.
Bir buçuk ay önce şantiyede elektrik mühendisi olarak işe başladım.
İlk şantiye tecrübem olduğu için neredeyse hiçbişey bilmeden başladım.
Şimdi az çok uygulamaları gördükçe bişeyler öğreniyorum fakat yeterli ivmeyle geliştiğimi söyleyemem.
Sizden ricam,tecrübelerinize dayanarak, kendimi geliştirmek,işi tam anlamıyla kapmak için neler yapmam lazım?
Elinizde belli başlı dökümanlar var mı?
Ya da sahada şunu şunu yap diyeceğiniz birşey?
Bi plan program çıkarmak istiyorum kendime ama neresinden ne şekilde yapacağımı bilmiyorum.

Ve son olarak şantiyede devam etmem durumunda ileriki yıllarda maaş düzeyi nasıl olur?
Piyasanın bu konudaki durumu nedir bilgi verebilir misiniz?
Şimdiden çok teşekkürler..

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Elektriğin kullanıldığı her yerde,kaçak akım şaltersiz ve topraklamasız yer kalmasın!

Son düzenleme:
hayırlı olsun bence personelını koru gerısı bızde ata sözü var sen başla gerısı çorap sokuğu gıbı gelır benım oğlumda uzakta şantıye sayılır enaz sızler kadar heyecanlıyım bende:)sizin babanızda aynı heyecan vardır kesın başarılar

Öncelikle iş güvenliği açısından elektrik kuvvetli akım tesisleri yönetmeliğini iyice oku ve özümse. Açıkta olan kablo ve teçhizatları emniyetli bir şekilde güvenli bir konuma getir. Gerekli yerlere (trafo, pano, e.n.h. direkleri) tehlike levhalarını koy. Şantiyede çalışan personelin pense, kargaburun, yan keski, kontrol kalemi vb. kişisel aletlerinin izolasyonlarını arada bir kontrol et. Gerekliyse yenisiyle değiştir. Personelle arızalara birlikte müdahale et. Yardım gerekirse yardım et. Tek kişinin yapamayacağı işlerde iş güvenliği sorumlusu olarak yanında mutlaka bir veya birden fazla kişiyle müdahalenin yapılmasını sağla. Riskli işlerde azami dikkat göster. Gerekirse iş makinalarından (sepetli araba, kepçe, vinç vb.) faydalan. Elektrik arızalarında mutlaka elektriği kes. Elektriği gerekirse emniyet açısından en az iki anahtardan kes (kesici, ayırıcı, şalter gibi). Elektriği kesince pano veya kumandanın yanında mutlaka bir kişi nöbetçi bırak. Elektrikle ilgili yerlere sorumlu olmayan (elektrikçi olmayan) kişilerin girmesini engelle. Elektrik verileceğinde teyit yapmadan kesinlikle elektriği verme. Elektrik nemi ve gevşekliği sevmez. Pano ve trafonun su almaması için kapalı bir ortamda olmasını sağla. Gevşek olan yerleri termal kamerayla, sesle, cızırtıyla bulabilirsin. Bunları daha büyük bir arızaya mahal vermemek için derhal sık.

Son düzenleme:
Öncelikle iş güvenliği açısından elektrik kuvvetli akım tesisleri yönetmeliğini iyice oku ve özümse. Açıkta olan kablo ve teçhizatları emniyetli bir şekilde güvenli bir konuma getir. Gerekli yerlere (trafo, pano, e.n.h. direkleri) tehlike levhalarını koy. Şantiyede çalışan personelin pense, kargaburun, yan keski, kontrol kalemi vb. kişisel aletlerinin izolasyonlarını arada bir kontrol et. Gerekliyse yenisiyle değiştir. Personelle arızalara birlikte müdahale et. Yardım gerekirse yardım et. Tek kişinin yapamayacağı işlerde iş güvenliği sorumlusu olarak yanında mutlaka bir veya birden fazla kişiyle müdahalenin yapılmasını sağla. Riskli işlerde azami dikkat göster. Gerekirse iş makinalarından (sepetli araba, kepçe, vinç vb.) faydalan. Elektrik arızalarında mutlaka elektriği kes. Elektriği gerekirse emniyet açısından en az iki anahtardan kes (kesici, ayırıcı, şalter gibi). Elektriği kesince pano veya kumandanın yanında mutlaka bir kişi nöbetçi bırak. Elektrikle ilgili yerlere sorumlu olmayan (elektrikçi olmayan) kişilerin girmesini engelle. Elektrik verileceğinde teyit yapmadan kesinlikle elektriği verme. Elektrik nemi ve gevşekliği sevmez. Pano ve trafonun su almaması için kapalı bir ortamda olmasını sağla. Gevşek olan yerleri termal kamerayla, sesle, cızırtıyla bulabilirsin. Bunları daha büyük bir arızaya mahal vermemek için derhal sık.

Tavsiyeleriniz için çok teşekkürler.
İşime yarayacak bilgiler vermişsiniz fakat ben işin daha çok teknik kısmını öğrenmek, kısacası en kısa zamanda iyi bir şantiye mühendisi olmak için neler yapmam gerektiğini, nasıl bir yol izlemem gerektiğini öğrenmek istiyorum.
Yine de verdiğiniz bilgiler için sağolun :)

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri