Şantiyede CAT5E yerine CAT6E kablo kullanımı

kerke

Üye
Arkadaşlar merhaba. Projemizde şartnamede TV hattında CAT5E kablo kullanılacağı söylüyor. Fakat Türk Telekom CAT6E kablo kullanmamızı istiyor. Bizde bina içinde kolonlara CAT6 daire içine CAT5 kablo kullanmak istiyoruz. Telekom Fiberoptik besleme yapacağı için cat5 olmaz diyor. Gerçekten olmaz mı yoksa kolon hattında cat6 kullanmak telekomun isteyebileceği hızı sağlar mı bu konuda tecrübesi olan arkadaşlar yardımcı olabilir mi?

Cat5e ile de işlemi yapabilirsiniz normalde destekler ama cat6 randımanını vermez. Kablonun uzun olması, çoklu dağıtım yapılan yerlerde parazitten kaynaklı cat6 tercih edilir. 5-10 hat varsa sıkıntı yaşamassınız ama 100 leri buluyorsa uçlarınız cat5e de parazit sıkıntılarınız olabilir. Ayrıca cat5e 100MHz de cat6 da 200 MHz de çalışır. Yani kısaca çok fark vardır ikisi arasında.

Yani kolon hattımızın Cat6 olmasının pek faydası olmaz diyorsunuz?

Arkadaşlar merhaba. Projemizde şartnamede TV hattında CAT5E kablo kullanılacağı söylüyor. Fakat Türk Telekom CAT6E kablo kullanmamızı istiyor. Bizde bina içinde kolonlara CAT6 daire içine CAT5 kablo kullanmak istiyoruz. Telekom Fiberoptik besleme yapacağı için cat5 olmaz diyor. Gerçekten olmaz mı yoksa kolon hattında cat6 kullanmak telekomun isteyebileceği hızı sağlar mı bu konuda tecrübesi olan arkadaşlar yardımcı olabilir mi?

dostum türk telekom bu hizmeti zaten kendisi sağlıyo senin uyrasmana gerek yok
adamlar telteks e kablo yaptırmıslar cat 6 üzerinede türktelekom yazmıslar ben dün 64 daire çektirdim sen sadece alt yapıyı hazırlıyorsun hepsi bu

Forum istatistikleri

Konular
128,134
Kullanıcılar
449,854
Son üye
Enes.trk

Yeni konular

Geri