Şantiye panosunun ana sigortası atıyor

Eğitim düzeyiniz nedir?

• Lisans

Oy: 1 12.5%
  • Önlisans

Oy: 4 50.0%
  • Lise

Oy: 3 37.5%
  • Okumadım

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    8
  • Anket kapatılmış .

Mevlana42

Üye
Arkadaşlar çalıştığım şantiyenin elektriği bugün bizi çok yordu. 3 blok besleniyor bu panodan. 150 dairenin 30 tanesi dolu diğerleri boş hala oturan yok.
Bu gün 15 dk da bir sigorta atıp durdu. Sigortayı kaldırıyoruz 20 dk geçmeden tekrar atıyor. Daha önce böylesi bir sorun yoktu. Bugün oldu e çok yordu bizi. Bulamadık sorunu. Panoya gelen kablo sıcaktı ve yumuşamıştı. Sebebi ne olabilir. Sayaç üzerindeki kırmızı led saniyede belki 10 defa yanıp sönüyordu

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Besleme kablo kesiti uygunsa,kabloda veya
beslenen yerlerde kısadevre olmalı.Öncelik-
le,beslenen kısımları komple devreden çıka-
rıp kabloyu boşta besleyin ve akım ölçün !
Sorun yoksa,sigortanız küçük/arızalı olabi-
lir.Onlarda da sorun yoksa,beslenen yerlerde
sorun var demektir.Sorun,muhtemelen,kab-
lonuzda çıkacak !

Son düzenleme:
sizin sorununuz arıza kaynaklı değilde aşırı tüketim kaynaklı olduğunu düşünüyorum. verdiğiniz çok az bilgiyle küçük bir hesap yaptım. 30 dairenin dolu olduğunu yazmışsınız, her daire minimum 5 kw tüketim yapsa toplamda 150 kw tüketim demektir, her dairenin trifaze beslendiğini düşünürsek ana kablodan ve ana şalterden 394 amper akım geçtiğini hesapladım. Ana kablo kesiti ve Ana şalterin kaç amper olduğunu yazarsanız bizler daha isabetli çözümler üretebiliriz. Tahminime göre dolu dairelerde normal zamanlarda kullanılan cihazlara ilave olarak elektrikli ısıtıcı kullanımı arttı.

sistemi projelendirmeniz ve detaylı anlatım .
arıza bulmak için gibi işlemler yapınız ?
devam ediyor mu ?

Son düzenleme:
Arkadaşlar sorun çözüldü. Aşırı yüklenmeden ısınan kabloyo (4*10) değiştirdik biraz daha kalınını taktık. Sigortayı da değiştirdik sorun çözüldü.
Soğuklardan ötürü doğalgaz olmayan binada herkes ısıtıcı yakıyordu. teşekkürler

sorunu çözdüğünüze sevindim bir konu daha var, şu an panodaki en zayıf cihaz elektrik sayacı, benim kabaca hesapladığım 394 amperi taşımaz eğer x5 li sayaç değilse (büyük ihtimal değildir) max 120 amper taşır bu konuya dikkat etmeniz gerekir önümüzdeki günlerde sayaç alev alabilir.

Düğmeyi yanlış iliklersen yanlış gider.
Iskan alınmadan mülk satışı olmaması gerekir.
Şimdi kat intifaki ile bina ile ilgili her duruma ortak oluyorsun. Alıcı için risk.
Şantiye elektrik ve su amaç dışı kullanım
sonra Türkiyenin hali .
Bekeret doğalgaz kurala uyuyor .
Psikolojimi bozmayayım .
Yazılar bitmez , ömür biter .

Sağlıcakla kalın .

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye