Şantiye ile ilgili sorunlarım

_Glorious_

Üye
Arkadaşlar ben yeni mezun oldum daha 2 ay önce. Bir şantiyede işe girdim, çok büyük bir şantiye. Ana firmalar ve taşeronlar var. Açıkçası işler biraz karışık gidiyor. Beni de şantiye şefi yaptılar. Taşeron firmanın en yetkilisi benim şu an. Yalnız ben daha günlük rapor nasıl yazılır, ataşman nedir onu bile bilmiyorum. İşlerle nasıl başa çıkacağım onu da bilmiyorum açıkçası. Bağlı olduğumuz ana firmada bi deneyimli mühendis var yardım istesem mi? Neler yapsam? Çalıştığım firmadan da deneyimli biri var, her şeyi biliyor ama başka şehre de gidiyor sık sık. Ve benim daha 2. günüm bu. Neler önerirsiniz?

Suya atlamadan,yüzme öğrenilmez.Biraz sabrederseniz,uzun sürede öğreneceklerinizi,daha kısa sürede öğreneceğinizden emin olabilirsiniz. Sabreden derviş,çorbayı içermiş.Öncelikli şart,mütevazılık ! ve çalışkanlık.

Eski raporları elde etmeye çalışın. olursa onlara bir göz atın ne nasıl raporlanıyor diye. sizden beklenti nedir? bu çerçevede raporlanabilir bilgi toplamaya çalışın. örneğin personel şefi çalışan personelin isim listesi,kademeleri (mühendis - usta başı - usta - tekniker - eleman - çırak vb.) giriş çıkış saatleri, çalışma mevkileri, yaptıkları işler, ihtiyaç duydukları ana ve sarf malzemelerin durumunu raporlar.
kolay gelsin

malzeme giriş çıkışlarını çok iyi kontrol etmen gerek. hele ki tecrübesiz olduğunu azıcık belli edersen inan hesap veremeyeceğin durumlar ortaya çıkar. kablo armatür şalt malzemesi bunların giriş çıkışlarını gözün gibi koru. gerekirse depoya yeni bir kilit al anahtarı sadece sende dursun zamanla insanları tanıdıkça kimi ordan sorumlu tutacağına karar verirsin. Kimsenin günahına girmek istemem ancak gerçekten hırsızlığa en müsait ve en çok rastlanılan yerler şantiyelerdir. bence ilk dikkat etmen gereken şey bu. gerisi bir şekilde sora sora baka baka araştıra araştıra öğrenilir. ikinci günüm demişsin umarım bahsettiğim konu için geç kalmamışsındır. çünkü bu işin afedersiniz çakalları için 2 gün fazlasıyla yeterli bir süre ki öğle arasında bu işi halleden şerefsizler duydum.

direk şantiye şefiliği baya zor valla Allah yardımcın olsun ama bence tecrübeli mühendislerden yardım iste ayıp değil sonuçta yeni mezunsun.anlayışla karşılarlar seni. ben burdakileri rahat bırakmıyorum :D

Bugün günlük faaliyet raporunu ilk defa hazırladım, onda da hata yapmışım :) Şantiyede en yetkili kişi olarak beni bıraktılar fakat açıkçası tecrübel olmadığı için zorlanıyorum. Bir de işin ortasında geldim, en baştan da nasıl başladı bilmiyorum. Sonuçta yeni mezun olduğumu bilerek aldılar ve anlattım tecrübel olmadığını. Sizce de hata yapmam normal değil mi? Ama elimden geldiğince öğrenmeye gayret ediyorum.

Nasıl bir rapor hazırladınız ve hata nedir?

Nasıl bir rapor hazırladınız ve hata nedir?

Günlük yapılan işi yazdım fakat üretim miktarını yazmamıştım. Yani nasıl hazırlayacağımı bilmiyordum kullanılan civataya kadar ağırlık hesabına katılıyormuş.

Kablo kanalı güzergahını kontrol edip proje üzerinden çıkarılabilir..aslında sorumluluk sahibi ve ciddi çalışan usta bunu verebilir..
Ama aslında iş sahaya verilirken veya yapılmadan önce iş tariflenirken metrajda belli olur..
İşin sonunda depoda kalan miktarda kontrol edilir ve karşılaştırma yapılır.
hakediş için civata dahildir ama iç kontrol için gerekebilir..yani gelen harcanan malzemeyi kontrol açısından

Kablo kanalı güzergahını kontrol edip proje üzerinden çıkarılabilir..aslında sorumluluk sahibi ve ciddi çalışan usta bunu verebilir..
Ama aslında iş sahaya verilirken veya yapılmadan önce iş tariflenirken metrajda belli olur..
İşin sonunda depoda kalan miktarda kontrol edilir ve karşılaştırma yapılır.
hakediş için civata dahildir ama iç kontrol için gerekebilir..yani gelen harcanan malzemeyi kontrol açısından

anladım teşekkürler. İlk haftamdı zaten daha yavaş yavaş öğreniyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri