Şantiye İmalat Kontrol Listesi

ziccho

Üye
Merhabalar Sayın üyeler,

Bulunduğum firmada projenin yanında bazı zamanlar sahaya çıkmaktayımi bü süreçte yapılan imalatları kontrol ediyorum. Benim kendime göre hazırladığım bir kontrol listesi var mahallere göre ama daha profesyonelce hazırlanmış bir liste kullanmak istiyorum. Aranızda arkadaşlar yardımcı olabilecek varsa çok sevinirim.

Teşekkürler

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Nasıl bir proje?
Toplu konut,Alışveriş M., ...villalar..vs..

Eğer sadece imalatların uygun yapılıp yapılmadığı kontrol edilmek isteniyorsa yapı denetim ile ilgili kontrol formları var..
EMO sitesinde..sayılar metrajlar önemli ise ayrıntılı yeşil defter gibi birşey olması gerekir zannediyorum..
şimdi nasıl yapılıyor bende bilmiyorum..ama elinizdeki kontrol formunu buraya koyabilirseniz belki geliştirici fikirler gelir forum üyelerinden..

Genel olarak bir iki madde sayayım belki daha açıklayıcı olabilirim,
Genellikle mağaza kontrolü yapıyoruz (yaklaşık 5000m2) ofisleri de bulunan.
Diyelim ki Ofis alanlarını kontrol ediyoruz, listem aşağı yukarı şöyle

1. Tesisatlarda şartnameye uygun kablo kullanılmış mı
- Aydınlatma ve priz için HF kablo
- Yangın tesisatı için boru içinde yangına dayanıklı kablo (artık şartnamede ne belirtildiyse)
- Ses sistemi için şartnameye uygun kablo kullanılmıs mı
2. Anahtar ve priz yükseklikleri uygun mu
3. Anahtar ve priz inişleri boru içerisinden yapılmış mı
4. Priz için duvarda açılan delikler uygun mu
5. Asma tavan içindeki kablolar boru içerisinden geçirilmiş mi

gibi gibi maddeler. (suan yanımda döküman olmadığı için aklıma gelenleri yazdım)
yani amacım metraj kontrolü yapmak değil. İmalatların uygunluğunu kontrol etmek.
Aslında demeye çalıştığım düzgün bir "checklist" hazırlamak.

Sonradan kontrolu mümkün olmayan imalatlar sorun olabilir..mesela "asma tavan içinde kalmış bir imalat"
o da kontrol edilir ama problemli olur ,rahat olmaz...

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri