ŞİMŞEK VE KAÇAK AKIM RÖLESİ

aliempi

Üye
şimşekli havada neden kaçak akım rölesi atar atması iyimidir.nedeni nelerdir atmasının

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
bizim evde de aynısı oluyo bi şimşek çaksın kaçak akım atıyo neden çok merak ediyorum fikri olan varsa paylaşırsa sevinirim

Yağmurlu ve yıldırımlı havalarda elektrik hattında anlık gerilim yükselmelerinin oluşması muhtemeldir. Gerilimin yükselmesi sonucunda(220 olan gerilimin, daha yüksek değer alması) tesisatın zayıf noktalarından toprağa akan akım kaçak akım eşik değerini aştığından kaçak akım rölesi atacaktır.

slm arkadasım cok güzel açıklamışsın yalnız senden ricam konuyu biraz daha açıklarmısın tesısat hatası falanmıdır. yoksa bölgeyle alakalı sorunlarmıdır. teşekkürler

KAR.jpg

Yoruma gerek kalmadığına inanıyorum.

Tam benzer konu açıyordum ki bunu gördüm. Yoruma pek gerek kalmamış lakin bir apartmanda sadece bir dairenin kar ının atmasını nasıl açıklayabiliriz. KAR marka ve modelinin farklı olabilmesi dışında...

@elektrofizikci o daire ait çalişan herhangi bir çihazda kaçak var ise atmasi normal.
Genelde durduk yere KAR atmaz. Firin,buzdolabi,elektirikli soba gibi isinan çihazlarda daha çok atma riski var.

@elektrofizikci o daire ait çalişan herhangi bir çihazda kaçak var ise atmasi normal.
Genelde durduk yere KAR atmaz. Firin,buzdolabi,elektirikli soba gibi isinan çihazlarda daha çok atma riski var.
Yok bu normal bir atma değil, yük durumunda olan. Şimşekte gerçekleşen bir durum.
Yukarıaları okudum, orada şimşek esnasında atması normal gözüküyor. Lakin tüm apartmanda birdairede atmasının sebebini merak ediyoruz şuan. Sağolun...

@elektrofizikci genelde o tur durumunlar benim başima çok geliyor. Daire takilan KAR markalari piyasada buluna çin mali veya ucuz fiyatta olan KAR lar sebeb veriyor.
Daha once 4 katli elektirik çekilen bir binanin daire içi KAR markalari ( FLASH ) ve dediğiniz gibi şimsek ve yıldırım çakmasinda hatta evin içinde birisi kuvetli bir şekilde osursa dahi KAR atiyordu.
Bunlari Simens gibi bir marka ile değiştirdiğimde artik oyle bir sorun ile karşılaşmiyorum.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,844
Son üye
mehmet.ali.turhan.99@gmai

Yeni konular

Geri