Şönt Reaktör Kompanzasyon Sorunu

Arkadaşlar merhaba. Bizim bir problemimiz var henüz çözebilmiş değilim o yüzden yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
Öncelikle bizim panoyla ben de henüz tanıştım. Son 3 4 aydır kapasitif cezaya girmiş ve aylık 2000 lira civarında bir ceza ödemiş işletme. Çözümü de şönt reaktör kullanarak bulmuşlarç Yalnız bu sefer de şöyle bir sıkıntı çıkmış sistem de.
1.Durum: Şönt varken faz1=95A faz2=125A faz3=99A
2.Durum: Şönt devreden çıkınca faz1=45A faz2=90A faz3=62A
çekiyor. 2.Durumda da bu sefer aktif güç kadar kapasitif güç çekiyor.
Sizce bu durum neden kaynaklanabilir?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Arkadaşlar merhaba. Bizim bir problemimiz var henüz çözebilmiş değilim o yüzden yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
Öncelikle bizim panoyla ben de henüz tanıştım. Son 3 4 aydır kapasitif cezaya girmiş ve aylık 2000 lira civarında bir ceza ödemiş işletme. Çözümü de şönt reaktör kullanarak bulmuşlarç Yalnız bu sefer de şöyle bir sıkıntı çıkmış sistem de.
1.Durum: Şönt varken faz1=95A faz2=125A faz3=99A
2.Durum: Şönt devreden çıkınca faz1=45A faz2=90A faz3=62A
çekiyor. 2.Durumda da bu sefer aktif güç kadar kapasitif güç çekiyor.
Sizce bu durum neden kaynaklanabilir?

Kompanzasyon birden çok parametrenin değerlendirilmesiyle çözüm üretilen bir sistemdir.Akımlara takılmayın röle ekranında ceza oranlarının durumu nedir.?

* Kurulu gücünüz nedir trafonuz kaç kva ?
* Kompanzasyon yapan röle iki yönlü komp. yapabiliyormu ?
* Ağırlıklı yük karakteristiği nedir ?
* Kademe dizilimi nasıl yapılmış sadece kapasitif den mi cezaya giriyorsunuz ?
*Şöntleri manuel olarak mı devreye alıyorsunuz ?

7gLaBl.png

Kompanzasyonda ana hat akımı ile kapasitif reaktif güç eğrisi yukarıdaki gibidir. Tam kompanzasyonda akım minimum değerindedir (Rezonans durumu hariç). Sistem kapasitife geçtikçe tesisin çektiği akım tekrar artmaya başlar.
Açıklamadan sonra yoruma geçeyim: Şimdi senin verdiğin değerlerde sistem ne kadar kapasitife geçmiş ne kadarı şönt reaktörle elimine edilmiş anlamak mümkün değildir.
Yeni nesil rölende varsa anlık reaktif güçlere bakman lazım. Ölçüm yapman lazım. Bunlarıda yapamıyorsan sayaç endekslerine bakman lazım.
Arıza tespit ve tedavide tek parametre bilgisi ile değerlendirme yapılmaz. Basit örnek motor fazla akım çekiyor niye? Gerilim düştüğü için mi? mekanik zorlanmadan mı? Sadece akım bilgisi bir anlam ifade etmez, gerilim değerin olması gereken aralıktaysa bu şıkkı eleyebilirsin. Yine mekanik zorlama diyemezsin belki izolasyon kaçağı vardır gibi ....

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri