Şönt Motor Sorusu ?

fatihtas

Üye
Bir D.A Şönt Motor0,4 ohm endüvi direncine sahiptir. Motor 1350 d/d hızda 30 A. akım çekmektedir. Motor Uçlarındaki yük artırıldığında motorun çektiği akım 45 A.'e yükselmektedir. Manyetik akının sabit kaldığını kabul ederek motor hızını bulunuz.
--------------------------------------------------------------------------

Bir türlü bu soruyu çözemiyoruz. Eğer bilen bir arkadaşım çözüm yöntemi ile birlikte yardım ederse çok sevinirim.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
konuyla ilgili bir başlık açtım az önce:S

bende aynı sorunun cevabını araştırıyorum :s

Slm. Kardeşim Bu şönt motorun V(T) gerilimi yani motora uygulanan gerilim yok mu? Eğer o gerilim olsaydı, V(T)= Ea + I*R formulünden ilk durumdaki akım(30 amper) için motorun iç gerilimi olan Ea1 bulunacak sonra ikinci durumdaki akım(45 amper) için Ea2 bulunacak bunların oranları ise hız oranları ile aynıdır. Yani Formül şu Ea1 bölü Ea2 eşittir n1(ilk hız yani 1350 d/d) bölü n2(bu bilinmiyor). buradan n2 yi kolaylıkla bulursunuz.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri